10. Yılını Kutlayan Spotify'ın Yola Çıkış Hikayesi
10. Yılını Kutlayan Spotify'ın Yola Çıkış Hikayesi

Geçtiğimiz ay onuncu yılını kutlayan, hepimizin bildiği müzik dinleme uygulaması Spotify, başlarda iki İsveçli arkadaşın başarısız olması beklenen girişimiydi.  

Başarı beklenmiyordu çünkü o yıla kadar ortaya koyulan tüm müzik dinleme uygulamaları başarısızlıkla karşı karşıya kalmıştı. Spotify neden başarılı olacaktı?

Kurucu Daniel Ek başkaları tarafından mantıksız görülen şeyler yapmaktan çekinmedi ve sonuç ortada. Bu yıl Mayıs’ta şirket tarafından açıklanan veriler şu şekilde; 170 milyon aktif kullanıcı ve 75 milyondan fazla ücretli abonelik. 

Spotify’ın bu başarısının en dikkat çeken noktası şu; Daniel Ek ve ortağı Martin Lorentzon aslında hiç düşünülmemiş bir şey düşünmediler veya hiç yapılmamış bir şey yapmadılar. Hali hazırda piyasada ve başarısız olan uygulamaları incelediler ve hataları düzelterek, eksikleri gidererek ortaya daha sağlam bir ürün koydular. Bu da girişimciliğin birden fazla yolunun olduğunun en güzel örneklerinden biri. 

Aynı zamanda genç girişimcilere pes etmemeleri konusunda da iyi bir motivasyon sağlayabilir; çünkü şirket ilk yıllarında sunduğu ücretsiz hizmetle tam 4.4 milyon dolar zarar etti. Daha sonra şimdi uygulanan ücretsiz, reklamlı ve ücretli, reklamsız hizmet seçeneklerini sunmaya başladılar. 

Ek bilgi olarak; Spotify müzik yapımcılarının ve müzisyenlerin haklarına çok önem vermekte. 

Nehir Gür
Uluslararası İlişkiler 1.Sınıf

 

Yazar

Nehir Gür

ODTÜ
Uluslararası İlişkiler
1.

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz