2014'te ODTÜ'de Neler Oldu?
2014'te ODTÜ'de Neler Oldu?

2014 yılında ODTÜ gündemi hem bilimsel hem sosyal yönden çok yoğun geçti. 

Bir Ağaç Sizden Bir Orman Bizden Kampanyası Başlatıldı

Kampanya özellikle 1071 Malazgirt Bulvarı’nın açılması sırasında 3 bin ağacın kesilmesi üzerine ODTÜ Geliştirme Vakfı tarafından başlatıldı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’ın "Gereksiz ve hoyratça kesilen 3 bin ağaç yerine, 300 bin ağaç dikmeye karar verdik.” diyerek ilk fidanını diktiği kampanya, ODTÜ mensupları ve tüm Ankaralı doğaseverler tarafından yoğun ilgi gördü. Kampanyanın en önemli sloganı ise eski rektörlerimizden Kemal Kurdaş’ın “Ağaç bambaşka bi’şey” sözü oldu.

ODTÜ’den Akıl Okuyan Bilgisayar!

akıl okuyan bilgisayar

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural ve ekibi tarafından geliştirilen ''Beyin Verileri Kullanarak Zihinden Geçenleri Kestiren Bilgisayar Programı'' projesinde kişilerin mutlu, üzgün, sinirli, huzurlu olup olmadığını beyin sinyalleriyle ölçen program tasarladı. Yöntem MR makinası ile beyin sinyallerini kaydedip bu verileri bilgisayarda modellemek oldu. Proje ayrıca Google, TÜBİTAK ve ODTÜ BAP tarafından da destekleniyor.

1071 Malazgirt Bulvarı Açıldı

Günlerce ODTÜ gündeminde yer bulan ve büyük tepki çeken yol 25 Şubat tarihinde açıldı. Aynı gün okulda protesto yürüyüşleri gerçekleşti.

ODTÜ Dünyanın En Saygın 100 Üniversitesi Listesinde

İngiltere'nin başkenti Londra'da yayın yapan Times Yüksek Öğretim (THE) adlı haftalık derginin 5 Mart 2014 tarihinde açıkladığı Dünyanın En Saygın 100 Üniversitesi listesine Türkiye'den giren tek üniversite ODTÜ oldu. Listede birinci ise Harvard oldu.

Gezi ve Berkin Elvan için Yürüyüş

Gezi ve Berkin Elvan için Yürüyüş

En başından beri ODTÜ öğrencileri tarafından büyük destek gören Gezi Parkı eylemlerinde yaralanan ve İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan ile yine gezi eylemlerinde hayatını kaybetmiş Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert Mustafa Sarı ve Medeni Yıldırım için eylem düzenlendi. ODTÜ A1 kapısından başlayan, diğer üniversitelerden de öğrencilerin katıldığı yürüyüş Eskişehir Yolu’nda polis müdahalesiyle durduruldu.

U3 Amfisi Binden fazla kişi ile Tolga Çevik’i Ağırladı

tolga çevik odtü

ODTÜ İşletme Topluluğu’nun düzenlediği EnterTalking adlı interaktif söyleşiler kapsamında 25 Nisan 2014 tarihinde Tolga Çevik ile söyleşi düzenlendi. Söyleşi sırasında #hakkindakonusuyoruz hashtagi Tolga Çevik hakkında yazılanlar ile Twitter'de Trend Topic listesine girdi. Söyleşide adeta izdiham yaşandı. Yüzlerce öğrenci Tolga Çevik’i görebilmek için salonu ve merdivenleri tıka basa doldurdu.

Almanya Cumhurbaşkanı ODTÜ’de 

Almanya Cumhurbaşkanı ODTÜ

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck resmi görüşmeleri için bulunduğu Ankara’da, 28 Nisan tarihinde Kültür ve Kongre Merkezi'nde bir konferans verdi. Gauck özellikle kuvvetler ayrılığı konusunda hükümete eleştirilerde bulundu. Bazı öğrenciler konferansa yer olmadığı için alınmayınca, Gauck’un aracının önünü keserek durumu protesto ettiler.

Bir Şenlik Kargaşası

Her mayıs ayında düzenlenen bahar şenlikleri, ODTÜ Yönetimi ve şenliği organize eden Uluslararası Gençlik Topluluğu arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle başta iptal edildi. Tepki çeken kararın sonraki sürecinde tüm öğrenci toplulukları ortak bildiri yayınladı. Taraflar arası anlaşmazlıkların son bulmasıyla şenlik Yeni Türkü, TNK, Aylin Aslım ve Erkin Koray’ın da katılımlarıyla gerçekleşti.

Mezuniyet Töreninde Yine Orantısız Zekâ Kullanıldı

odtü mezuniyet pankartı

Her sene olduğu gibi mezun olan öğrenciler esprili pankartlarla geçiş yaptılar. Aynı zamanda Soma Maden Kazası, Berkin Elvan’ın ölümü ve ODTÜ Yolu temalı pankartlar da mezuniyet yürüyüşünde yer aldı.

19. Yurt Açıldı

Artan talebe cevap verebilmek için Demiraylar Bölgesi’ne 694 kişi kapasiteli bir yurt inşa edildi. Yurdun fiyatı birçok öğrenci tarafından gereksiz yüksek bulundu.

ODTÜ Dünya’da En İyi 85. Üniversitesi

ODTÜ, İngiltere merkezli “Times Higher Education (THE)” 1 Ekim’de açıkladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması 2014-2015” (World University Rankings 2014-2015) ‘de 400 üniversite arasında ODTÜ, 85. olarak Türkiye’den ilk yüze giren tek üniversite oldu.

Melih Gökçek, Eymir Polemiğini Başlattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eymir Gölü'ne tesis yapma fikriyle gündeme geldi. Gökçek, “Önümüzdeki dönem Eymir Gölü’nü kesinlikle halka açacağız. İki kere iki dört. ODTÜ’ye özel bir göl olamaz. Ankara’nın hakkı burası. ODTÜ, yapacaksa göletini üniversite kampüsü içinde yapsın. Halkın hakkını ODTÜ’ye yedirmeyiz” dedi. ODTÜ mensubu olan olmayan herkesin girebildiği Eymir hakkında söylenen bu sözler büyük bir kesim tarafından doğru bulunmadı.

melih gökçek eymir gölü

Eymir’de “ODTÜ, Ağaç Kesti!” Eylemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ODTÜ Eymir'de ağaçlar kesti, çevreciler neredeydi?” diyerek yeni bir tartışma başlattı. Kaynaksa Melih Gökçek idi. Bu sözlerden sonra Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Ankara Kent Konseyi üyeleri 21 Kasım günü Eymir’de ellerinde dövizlerle eylem yaptı. Bununla birlikte Ankara’nın belli yerlerine “Çapulcu ODTÜ Eymir’de katliam yaptı! Mesele yüzlerce ağaç, sen hala anlamadın mı?” gibi Melih Gökçek tarafından astırtıldığı iddia edilen pankartlar asıldı. Rektörlük tarafından yapılan yazılı açıklamada; iddiaların asılsız olduğu, kesilen çürümüş ya da kurumuş ağaçların kesimi için Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin alındığı son olarak da kesilen ağaçların köy okullarında yakacak olarak kullanılmak üzere Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ücretsiz verildiği söylendi.

ODTÜ’de İnternet Hızı %50 Arttırıldı

Bilgi İşlem Dairesi’nin kasım ayında yaptığı açıklamaya göre kampüsün ana internet bağlantısı hızı, artan ihtiyaçlara paralel olarak 11 Kasım’dan itibaren %50 arttırılarak 3Gbps’ye çıkartıldı.

Mehmet Uysal'ın Çalışması Dünyanın En İyi 10 Kamusal Sanat Örneği Listesinde

ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü'nde görev yapmakta olan Doç. Dr. Mehmet Ali Uysal "Ten" isimli çalışmasıyla TheIndependent gazetesinde yer alan "Dünyanın En İyi 10 Kamusal Sanat Örneği" listesinde 3. sırada yer aldı.

ODTÜ’de Maaş Promosyon Grevi

ODTÜ'de çalışan yaklaşık 300 kişi, bankaların verdiği maaş promosyon ihalesinde istenilen taleplerin yerine getirilmemesini protesto etmek için 15 ve 16 Aralık tarihlerinde grev yapma kararı aldı. Grev nedeniyle ODTÜ kütüphanesi, yemekhane ve atölyeler kapandı, ring seferleri yapılmadı.

GlokalWeb Açıldı! :)

Son sayısı Ocak 2014’te çıkan tirajı 5 bin olan Glokal'in, özellikle 2014 yılında çevreye karşı artan sorumluluklarımız nedeniyle basılı yayın hayatına son verdik ve yenilen içeriğiyle GlokalWeb’i açtık. GlokalWeb artık sadece iş ve ekonomi dünyasını takip eden bir dergi olmaktan çıkıp, tüm Türkiye’deki üniversite öğrencilerin tecrübelerini paylaşabilecekleri, güncel olayları değerlendirebilecekleri bir iş ve kültür portalı oldu.

İsmail Yılmaz - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

GlokalPack #7: Nisan

GlokalPack #7: Nisan

0 Yorum

Yorum Yaz