2018 Yılına Damga Vuran Teknolojik 5 Gelişme
2018 Yılına Damga Vurmuş 5 Teknolojik Gelişme

Her yeni güne uyanışımız beraberinde mutlaka yeni bir teknolojik gelişmeyi de getiriyor. Yaratıcılığı ve gelişimi her geçen gün hızlanan içinde bulunduğumuz teknolojik çağa bir de yıl içinde gerçekleşen gelişmeler açısından bakalım. 2018 yılı, girişimcilik ekosistemine ardımızda bıraktığımız 9 ay boyunca nasıl katkılarda bulundu ? Yenilikler hangi alanlarda ve çalışmalar hangi düzeyde? Sorularınızın cevapları yazımızın detaylarında...

1)Yapay embriyoların mucizesi

Cambridge Üniversitesi’nde çalışan embriyologlar, ortada yumurta ya da sperm olmadan sadece kök hücre kullanarak gerçek fare görünüşlü embriyolar üretmeyi başardı.Yapay embriyolar, insan yaşamıyla ilgili derin araştırmalara kaynaklık edecek değerde. Ancak konu, araştırmacıları biyoetik açısından karşı karşıya getirdi. Yapay embriyolar çalışmasını etik bulmayan bir grup bilim insanının aklında yapay embriyolar gerçek embriyolardan ayırt edilemez hale gelirse ne olacak? Yapay embriyolar acı hissini yaşamadan önce hangi noktaya kadar laboratuvarda yetiştirilebilecek? Gibi sorular var. Umuyoruz ki bu sorular en kısa zamanda cevaplanıp bilim ve biyoloji dünyasına faydalı bir çalışma olarak hayata geçer..

2)3D metal yazıcı

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi onlarca yıldır hayatımızda olan ancak çoğunlukla işin hobi yönüyle ilgilenen kişilerin ya da özel prototipler üreten tasarımcıların odağında kalmış bir konuydu. Bilinenin aksine plastik harici bir malzemeyle özellikle metal materyalle yazdırma işi yapmanın hızlanması ve ucuzlaşması karışık ve büyük metal nesneler üretmeyi kolaylaştırması açısından imalar sektöründe etkili değişikleri de beraberinde getirebilir gibi görünüyor. Büyük imalat depolarının tarihe karışması gibi bir ihtimali söz konusu haline getiren 3D metal yazıcı ile eski bir araba için yedek parça yazdırılabilecek. Bu teknoloji, geleneksel metal üretim yöntemleriyle üretilmesi mümkün olmayacak kadar karmaşık, güçlü ve hafif parçalar üretilmesini sağlayabiliyor. 2017’de Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan yapılan bir açıklamayla, üç boyutlu yazıcı kullanarak en az geleneksel yöntemlerle üretilen kadar güçlü paslanmaz çelik üretildi, ayrıca 3D yazıcı şirketi Markforged, "100 bin Dolar’dan ucuza satılan ilk üç boyutlu metal yazıcısını" satışa sunmuştu.

3)Çeviri yapan kulaklık

Google’ın Pixel akıllı telefonuyla ve Google Çeviri uygulamasıyla çalışan Pixel Buds isimli teknoloji devi kulaklık neredeyse gerçek zamanlı olarak çeviri yapıyor. Çeviri işlemi telefonu tutan ve kulaklığı takan kişi olmak üzere iki kişi ile yapılıyor. Kulaklığı takan kendi dilinde konuşuyor, uygulama da kişinin söylediklerini çevirip telefondan sesli şekilde okuyor. Telefonu tutan kişi kendi dilinde cevap veriyor, cevap çevrilip kulaklığa aktarılıyor.

Her geçen gün küreselleşen dünyada iletişimin önündeki en büyük engellerden biri çoğu zaman dil oluyor. Kullanımı son derece kolay olan ve birçok farklı dilde çeviri hizmeti veren bu yeni nesil kulaklıklar iletişimin önündeki dil engelini kaldıracak gibi görünüyor.

4) 0 Karbon doğal gaz

Houstan’daki bir elektrik santralinde doğal gazdan temiz enerji elde etmeye  çalışan bir pilotun başlattığı çalışmanın arkasındaki Net Power adlı şirket, en az standart doğal gaz santrallerinde üretilen kadar enerji elde edebileceğine, süreç esnasında açığa çıkan bütün karbondioksiti muhafaza edebileceğine inanıyor.

3-5 yıl içinde hayata geçirileceği umulan proje başarıya ulaştığında bir fosil yakıttan sıfır karbonlu enerji elde etmenin yolu bulunmuş olacak.

5)Materyallerdeki kuantum sıçraması


Kuantum bilgisayarların bugünün makineleriyle yapılması mümkün olmayan işleri başaracağına inanılıyor. Bilim insanları Kuantum bilgisayarları henüz ne şekilde kullanacağına karar verememiş olsa da en büyük olasılıklardan biri, eksiksiz şekilde molekül tasarlamak olarak değerlendiriliyor. Yakın zamanda IBM araştırmacıları 7-kubit (quantum bit) kuantum bilgisayarı kullanarak üç atomdan oluşan küçük bir molekül modellemeyi başardı. Moleküllerin detaylarını araştırmak; kimyagerlerin daha etkili ilaçlar üretmesini, enerjinin üretimi ve dağıtımı için daha iyi materyallerin tasarlanmasını sağlayacak.

Elbette gelişmeler dur durak bilmeden devam ediyor. Tam şu anda kim bilir kim hangi teknolojik gelişmeyi insanlığın hizmetine sunmaya hazırlanıyor? Haberler için takipte kalınız...

Yazar

Aleyna Hamzaçebi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler
2.Sınıf

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz