2018 Yılının En Heyecan Verici 5 Teknolojik Gelişmesi
2018 Yılının En Heyecan Verici 5 Teknolojik Gelişmesi

1) Yapay EmbriyolarCambridge Üniversitesi’nde çalışan embriyologlar, yaşam hakkındaki tabuları derinden sarsacak bir buluşa imza attı. Araştırmacılar, yumurta ya da sperm olmadan sadece kök hücre kullanarak fare embriyoları üretmeyi başardı.

Yapay embriyolar, insan yaşamının gizemli başlangıcına yönelik yapılan araştırmaları kolaylaştıracak olmasına rağmen bu konunun biyoetik tartışmalara da neden olacağı su götürmez bir gerçek. Mesela yapay embriyolar gerçek embriyolardan ayırt edilemez hale gelirse ne olacak? Yapay embriyolar acı hissini yaşamadan önce hangi noktaya kadar laboratuvarda yetiştirilebilecek? Biyoetik uzmanları, bilim yarışı iyice ilerlemeden bu sorulara yanıt bulmamız gerektiğini düşünüyor.

2) Hisseden Şehir

Bu zamana dek birçok akıllı şehir projesi gecikmeye uğradı ya da büyük hedeflerini biraz daha aşağıya çekmek zorunda kaldı. Ancak Toronto’da yapılması planlanan Quayside adlı akıllı şehir projesi, başarısızlık örnekleriyle dolu geçmişi değiştirmeyi hedefliyor. Kanada hükümeti ile iş birliği içinde çalışan Alphabet Sidewalk Labs şirketi, Toronto’nun endüstriyel kıyı şeridi üzerinde yüksek teknolojili bir akıllı şehir kuracak. Projenin hedeflerinden biri, hava kalitesinden ses seviyesine kadar her şeyden veri toplayan geniş çaplı sensör ağına dayanarak tasarım, politika ve teknolojiyle ilgili kararlar vermek. Quayside akıllı şehrindeki bütün araçların otonom ve paylaşımlı olması planlanıyor.

3) Çeviri Yapan Kulaklık

Google’ın Pixel Buds kulaklığı neredeyse gerçek zamanlı olarak çeviri yapıyor. Kulaklık Google’ın Pixel akıllı telefonuyla ve Google Çeviri uygulamasıyla çalışıyor.

Bir kişi kulaklığı takıyor diğeri de telefonu elinde tutuyor. Kulaklığı takan kişi kendi dilinde konuşuyor, uygulama da kişinin söylediklerini çevirip telefondan sesli şekilde okuyor. Telefonu tutan kişi kendi dilinde cevap veriyor, cevap çevrilip kulaklığa aktarılıyor.

Giderek küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz ve iletişimin önündeki en büyük engel çoğu zaman dil oluyor. Neredeyse gerçek zamanlı şekilde işleyen çeviri cihazları pek çok farklı dilde hizmet veriyor ve kullanımı son derece kolay. Bu gibi teknolojilerin gelişmesiyle birlikte küreselleşme daha da hızlanacak.

4) Genetik Falcılık

Bilim insanları günümüzde artık, sizin gen haritanızı, kalp hastalığı veya kanser hastalıklarına yakalanma şansınızı ve hatta IQ’nuzu dahi saptamak maksadıyla kullanabilmektedir. Yeni olasılıklar sağlayan DNA testleri, tanı koyma imkânı sağlamasalar da tıbba büyük faydalar sağlayabilir. Örneğin, yüksek göğüs kanseri riski taşıyan kadınlara daha fazla, düşük risk grubundakilere ise daha az meme röntgen taraması yapılması gerçek kanserlerin yakalanmasını sağlayacak ve daha az yanlış alarma neden olacaktır.

Problem, bunların hep ihtimal olarak gözümüze çarpması. Kim Alzheimer olma riski olduğunu bilmek ister? Kanser için düşük skoru olan birisine tarama uygulanmadığında ve bu kişi yine de kansere yakalanırsa ne olacak peki?

5) 3 Boyutlu Metal Yazıcı

3D yazıcı teknolojisi uzun süredir hayatımızda var fakat bunlar seri üretim yapmaktan çok hobi olarak ya da tasarımcıların prototip ürünleri için kullanılıyordu. Eskiden plastik dışında bir malzeme kullanmak pahalı ve süreci çok uzatan bir durumdu. Artık elimizdeki teknoloji sayesinde çok daha karmaşık yapılarını daha kısa sürede imal edebileceğiz. Bu teknoloji, standart metal üretim yöntemleriyle üretilmesi mümkün olmayacak kadar karmaşık, güçlü ve hafif parçalar üretilmesini sağlayabiliyor. Kısa vadede imalatçıların büyük depolarda çalışma gerekliliği ortadan kalkabilir. İhtiyaç duyulduğu bir anda ise üç boyutlu metal yazıcısı kullanılarak herhangi bir makine için yedek parça üretilebilir.

Aybars Atılgan
Endüstri Mühendisliği 1.Sınıf

Yazar

Aybars Atılgan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Endüstri Mühendisliği
1

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz