2018 Yılının En Çok Kullanılan Uygulamaları
2018 Yılının En Popüler Uygulamaları

Hayatımızın her alanında kullandığımız, akıllı cihazımızı daha da fonksiyonel yapan uygulamalara her gün bir yenisi ekleniyor yani sanal mağazada büyük bir rekabet mevcut. Bazı uygulamalar diğerlerinden çok daha fazla ilgi görüyor. Peki son günlerini yaşadığımız 2018’in en çok kullanılan uygulamaları neler ve neden bu kadar ilgi görüyorlar? Bu soruların cevabını ve aynı zamanda uygulama kullacılarının yorumlarını sizler için derledim.

UBER

7/24 güvenli ve hızlı bir yolculuğu vaat eden Uber, sürekli bir yerlere yetişmeye çalışan bizlerin adeta imdadına yetişti. Uygulamadan yerinizi belirtiyorsunuz ve en yakın araç sizi almak için harekete geçiyor. Üstelik nakit para dışında kredi kartı, Android Pay ve PayPal da ödeme seçenekleri arasında. Ayrıca uberXL, uberTAKSİ ve uberBlACK gibi seçeneklere sahip. Taksiciler kendilerinden hoşlanmasa da Uber vaat ettiği yolculuğu sunarak kendini kullanıcılarına oldukça sevdirdi.

“Sizi taşıyacak kişinin kim olduğunu bilmeniz çok önemli. Çok iyi bir uygulama.”

“Hizmet kalitesi çok yüksek. Oldukça güvenli ve hesaplı bir uygulama. Ayrıca sizi gideceğiniz yere yolu uzatan rotalardan götürmüyor, oldukça hesaplı.”

NETFLIX APP

Netflix app tüm dünyanın hayranlıkla izlediği dizi, film ve programları cihazınızdan izlemenize imkân sağlayan bir uygulama. İndirmesi tamamen ücretsiz fakat bu dizi, film ve programlara erişebilmeniz için her ay ödeme yapmanız gerekiyor. Bu uygulama ayrıca ilgileneceğinizi düşündüğü yayınları size öneriyor. Bunun için neleri beğendiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Zengin içeriğiyle herkese ve her ruh haline hitap eden Netflix app, 2018’in en popüler uygulamaları arasında. Neden bu kadar sevildiğine bir de kullanıcıların gözünden bakalım:

“Çok güzel bir uygulama. Türkçe dublaj, alt yazı, İngilizce alt yazı seçeneklerinin olması çok yararlı. İlk hafta ücretsiz ama sonraki aylar ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödemeyi kesinlikle hak ediyor.”

“Çok az bir miktar karşılığında sınırsız dizi, film. Daha ne olsun!”

“Eğlenmek ve İngilizcemi geliştirmek için çok yararlı bir uygulama. Kesinlikle tavsiye ediyorum.”

 

TIK TOK

Biraz şaşırtıcı gelebilir fakat Tik Tok 2018’de adeta bir patlama yarattı. Çoğumuzun Youtube reklamlarından hâkim olduğumuz, 2016 yılında Çin teknoloji şirketi ByteDance tarafından tasarlanan bu uygulama, kullanıcılarının müzik ve dans gibi alanlarda 15 saniyelik videolar çekmesine olanak sağlıyor. Sevmeyeni çok olsa da özellikle gençler arasında oldukça yaygın. 2018’in ilk aylarında 45.8 milyon kez indirildi. Bu da en yakın rakibi olan Youtube’a 10 milyon kullanıcı fark attığı anlamına geliyor.

“Boş vaktimi eğlenerek geçirmek için ideal uygulamamı buldum.”

HADİ

Ülkemizde şu günlerde oldukça popüler olan uygulamalardan biri de Hadi. Kendisini “Türkiye'nin ilk canlı, sunuculu ve para ödüllü bilgi yarışması.” olarak tanıtan bu uygulama, her gün aynı saatlerde yayımlanıyor. Para ödülü, yöneltilen soruların hepsine doğru yanıt veren yarışmacılar arasında paylaştırılıp hesaplarına yatırılıyor ve bu para 20 liraya ulaştığında çekilebiliyor. İnsanların hem eğlendikleri hem öğrendikleri hem de para kazanabildikleri bu uygulama Müge Boz ve Merve Toy tarafından sunuluyor. Gelin bir de kullanıcı yorumlarına göz atalım.

“Genel kültür ve para kazandırma amaçlı güzel bir uygulama.”

“Heyecan verici bir uygulama. Ekran karşısında yarışmaya çalıştığımız, ben olsam bunu işaretlerdim dediğimiz günleri geride bıraktı. Gerçek bir yarışma deneyimi sunuyor.”

“Hem eğitici hem de kazançlı bir yarışma.”

PUBG MOBILE

 

PUBG, 100 oyuncunun 64 km2’lik bir adada zafere ulaşmak için amansız bir mücadeleye giriştiği, gerçekçi silahları ve yüksek kaliteli grafikleri ile 2018’in en gözde oyunlarından birisi. Kullanıcıların kazanmak için varını yoğunu ortaya döktükleri PUBG, piyasaya sürüldükten 5 hafta sonra 2 milyon indirmeye ulaşarak kurucu şirketi Bluehole’u bile şaşırttı. Yapımcılar ilk yıl 200,000-300,000 civarında bir kullanıcı kitlesi beklerken Şu an Steam üzerinden en çok oynanan oyun.

Kesinlikle mükemmel! Oynamanızı tavsiye ederim. Özellikle son güncellemeden sonra hakkını vermişler. Asla kasmıyor, görüntü çok kaliteli.”

“Oyundaki rekabeti adeta gerçekten hissediyorum. Çok heyecanlı ve strateji gerektiren bir oyun kesinlikle indirin.”

“Uygulamanın mobile gelmesi çok iyi oldu. Sabırsızlıkla bekliyordum.”

WHATSAPP

Listenin olmazsa olmazlarından biri elbette ki Whatsapp. Hemen hemen herkesin hâkim olduğu bir uygulama. Kullanmayanın kalmadığı bu uygulama, Android ve diğer akıllı telefonlarda mesajlaşabilme imkânı sağlıyor. Ayrıca Whatsapp üzerinden sesli/görüntülü arama yapılabiliyor; sesli mesaj, fotoğraf, video, sticker gönderilebiliyor. Ücretsiz olan fakat internet gerektiren bu uygulama ister yurt içiyle ister yurtdışıyla olan iletişimizi çok kolaylaştırıyor. Ayrıca yedekleme sistemi ile mesajlarımızı her zaman güvenle saklayabiliyoruz.

“Süpersiniz! Sizden iyi anlık mesajlaşma uygulaması yok ve olamaz. Başarılar değerli Whatsapp ailesi!”

INSTAGRAM

Yıllardır hayatımızda olan ve popülaritesini hiç kaybetmeyen Instagram, hepimizin bildiği gibi bir fotoğraf/video paylaşma uygulaması ve ücretsiz. 1 milyardan fazla kişinin kullandığı bu uygulama, bize istediğimiz anılarımızı arkadaşlarımızla ve ailemizle ya da istersek tanımadığımız insanlarla paylaşmamızı ve istediğimiz kişileri takip etmemizi sağlıyor. Ayrıca Instagram Direct ile istediğimiz herkesle mesajlaşabiliyoruz. Keşfet üzerinden de Instagram’ın ilgimizi çekeceğini düşündüğü fotoğraf ve videoları görebiliriz.

“Çok kullanışlı ve eğlenceli bir uygulama. Yemek tariflerini izleyerek dünyanın birçok yerine özgü tarifler öğrendim.”

“Instagram sayesinde çok uzakta yaşayan akrabalarımın fotoğraflarını görüp sevinçlerine ortak oluyorum.”

“Asla gidemeyeceğim yerleri Instagram’la keşfediyorum, teşekkürler!”

FACEBOOK

Listenin olmazsa olmazlarından biri olan Facebook, son zamanlarda popülaritesini biraz yitirse de 2018’in en çok kullanılan uygulamaları arasında yerini buldu. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı paylaşabileceğiniz, arkadaşlarınızın neler yaptığını görebileceğiniz, haberleri takip edebileceğiniz, oyunlar oynayabileceğiniz bu uygulama 13 yaşından büyük herkes tarafından kullanılabilir ve tamamen ücretsiz.

“Facebook bana ilgilendiğim içerikleri sunuyor. Hem eğleniyor hem de öğreniyorum.”

“Messenger’la çok rahat mesajlaşabiliyorum. Teşekkürler!”

Eda Erkiracı-Sosyoloji Hazırlık

 

 

Yazar

Eda Erkiracı

ODTU
Sosyoloji
Repeat

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz