Volkswagen Emisyon Skandalı
Alman Demeden Önce Aman Deyin!

Son günlerin en çok konuşulan otomobil markası hiç şüphesiz Volkswagen (VW)! Karıştığı “egzoz emisyon ölçümü” skandalı nedeniyle tarihinin belki de en zor dönemini geçiren Volkswagen’de neler oluyor?

Dünyanın en büyük otomotiv firmalarından olan Alman devi Volkswagen, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ortaya çıkan bir hile sarsıldı. Uluslararası Çevre Vakfı (ICCT), yaptığı bağımsız ölçümlerde Volkswagen marka otomobillerin Amerika ve Avrupa standartlarının çok üstünde egzoz gazı salımı yaptığını tespit etti. Volkswagen’in dizel modellerinde 40 kat daha fazla kirli hava yaydığı haberi hem sektörü hem Alman ekonomisini ciddi bir şekilde sarstı. Volkswagen yaklaşık 11 milyon aracın egzoz emisyon testlerinde hile yapan bir yazılım içerdiğini açıklamış ve gelebilecek cezaları karşılamak amacıyla 7.3 milyar dolar nakit fon ayırmıştı.

volkswagen araba güvenilir mi

Haberin ardından şirketin değerleri hızla düşmeye başladı. Bugün itibariyle bu kayıp %50 oranında gerçekleşti. Üstelik sadece VW değil, grubun diğer markaları da bu durumdan zarar gördüler: Audi, Bentley, Bugatti, Ducati, Lamborghini, Seat, Scania, Skoda ve Porsche.

11 milyon aracını geri çağırmaya hazırlanan şirketin, ABD’deki her bir araç için 37.500 dolar ceza ödeyecek. Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki cezalar da eklenince cezanın toplam faturasının 50 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn istifa ederken şirket içinden, işçileri suçlayan açıklamalar geldi. Ancak yapılanın bir yazılım hilesi olduğu çoktan ortaya çıktı bile.

volkswagen yorum

80 yıla yaklaşan tarihi ve son 30 yılda kurduğu imajla sektörde güvenilir bir yeri olan Alman devi Volkswagen, şu sıralar tarihinin en kötü dönemini yaşıyor diyebiliriz. Hem ekonomik açıdan hem kurumsal açıdan sarsılan şirketin, Alman ekonomisine de zarar verebileceği düşünülüyor.

Hasan Mert GÜMÜŞLER | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Yeşilin ve Tarihin Birleştiği Ülke Makedonya!

Yeşilin ve Tarihin Birleştiği Ülke Makedonya!

Yolculuk Rila Gölleri

Yolculuk Rila Gölleri

0 Yorum

Yorum Yaz