Antik Kentler Cenneti Türkiye
Antik Kentler Cenneti Türkiye

Tarih boyunca üzerinde çok fazla uygarlık kurulduğu için Anadolu'ya uygarlıkların beşiği denmiştir.Bu uygarlıkları inceleyip tanımamızı, geride bıraktıkları yaşam alanı kalıntıları, yani antik kentler sağlamıştır.

Peki bu antik kentler hangi kültürleri ve hikayeleri saklar?

- Anavarza (Adana): Roma İmparatorluğu zamanında yıllar boyu Kilikya başkenti Tarsus'un gölgesinde kalmıştır. Önemli bir iktidar savaşı sırasında savaşı, kentin tuttuğu taraf kazanınca önemi artmıştır. İslam'ın yükselmesi sırasında Araplar ve Bizanslılar arasındaki tampon bölge olmuştur.

- Alacahöyük (Çorum): Höyük, bilim alemine ilk kez 1835 yılında tanıtılmasından sonra çok fazla bilginin Anadolu'da uğradığı bir yer haline gelmiştir. İlk sistemli kazı ise 1935 yılında Atatürk'ün isteğiyle olmuştur. Günümüze kadar uzanan çalışmalardan sonra Kalkolotik, Eski Tunç, Frig ve Hitit Uygarlıklarına ait 4 kültür katı tespit edilmiştir. Höyük'te şehrin dinsel kapısındaki sfenksler ve kabartmalardaki dini törenler belki de en çok dikkat çeken kısımdır.

- Zeugma (Gaziantep): Büyük İskender'in komutanlarından biri tarafından M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Şehirde o zamanın villaları sayılabilecek yapılar vardır. Çingene Kızı mozaiği ünlü olan bu kentte çok sayıda mozaik bulunur.

Zeugma (Gaziantep)

- Aspendos (Antalya): Bir Yunan efsanesine göre Truva Savaşının kahraman bir komutanı bu şehre gelmiştir ve ilk koloniyi kurmuştur. Bundan sonra ise sırayla Likya, Pers, Roma İmparatorlukları ve Anadolu Selçukluları tarafından ele geçirilip kullanılmıştır. Burası döneminin işlevsel açıdan en iyi tasarlanmış ve en eksiksiz Roma tiyatrosuna sahiptir. Günümüzde bile yaz mevsiminde konserlere ve çeşitli gösterilere ev sahipliği yapar.

Aspendos (Antalya)

- Çatalhöyük (Konya): Höyük, farklı yükseklikte iki tepe düzü olan bir tepe şeklindedir. Bu sebepten çatal sıfatını almıştır. Araştırmalar sonucu edinilen bulgulara göre yerleşim yeri 13 yapı katından oluşur. 7. ve 11. katlarda ise şehirciliğin en önemli örnekleri bulunmuştur : Duvarı ortak olmayan evler ve ulaşımın düz damlardan sağlanması gibi.

- Ephesos (İzmir): Antik Efes'in kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına Cilalı Taş Devri'ne denk gelir. Sonrasında şehir Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Günümüzde gezilen Efes ise Büyük İskender'in bir komutanı kurmuştur. Helenistik zamanda Asya eyaletinin 200.000'lik nüfusuyla en büyük liman kentidir. Araştırmaları düzenleme ve kontrol amaçlı bir Efes Müzesi kurulmuştur. Bir kısım bölümleri artık ziyarete açılmıştır.

Ephesos (İzmir)

- Hattuşaş (Çorum): Şehir M.Ö. 3000'de kurulmasına rağmen adına ilk kez Asur Ticaret Kolonileri Çağına (M.Ö.9-18 yy.) ait belgelerde karşılaşılmıştır. Bu kent hakkında belki de en önemli nokta ise tarihteki ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşmasının burada yapılmış olmasıdır. Buranın 2 kilometre uzağında ise mabet olarak Yazılıkaya Tapınağı yapılmıştır.

Hattuşaş (Çorum)

- Olympos (Antalya): Kazılar sonucu şehrin Helenistik Dönem'de kurulduğu anlaşılır fakat Olympos'un ilgi çeken yönü tarihinden çok bulundğu harika coğrafyadır! Yeşillikler içinde gizlenmiş harabe, karşısında berrak bir suyla sakin sakin akan bir çay ve alabildiğine mavi gözyüzü...

Olympos (Antalya)

- Kültepe (Kayseri): Burası bir tepe ve aşağısında Karum adı verilen şehirden oluşur Kültepe. Burası eski dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biridir.

Kültepe (Kayseri)

- Harput (Elazığ): M.Ö. 2000 yılında Hurrilerle başlayan Harput tarihi Hititlerin ve çeşitli Türk devletlerinin egemenliği altında varlığına devam etmiştir. Günümüzde Antik Harput yerleşim alanı müzesi,kalesi,camisi ve kilisesiyle günümüzde önemli bir turizm merkezidir.
Tarihiyle, hikayeleriyle veya manzaralarıyla olsun antik kentler her zaman yerli ve yabancı turistlerin çekim alanına girmeyi başarmıştır.

Harput (Elazığ)

Berfu BAYIR - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Ufak Ayrıntılar

Ufak Ayrıntılar

Unutulmayan Çizgi Filmler

Unutulmayan Çizgi Filmler

0 Yorum

Yorum Yaz