Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler - Kitap İncelemesi
Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler

Geçtiğimiz sene bir çocuk kitabı olarak çıkan "Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler" dünyanın asi kızlarına ithafen şu şekilde başlıyor:

"Daha fazlasını hayal et
Daha fazlasını iste
Daha çok mücadele et
Ve kuşku duyduğun zamanlarda
Unutma:
Sen haklısın."

Masallardaki kadınların ve kız çocuklarının prenses edasıyla bizlere sunulduğunun hepimiz farkında olsak da, bu kalıpların dışına çıkan çok az hikâye kitabı var. Prensesliği değil, kalıpları yıkmayı gösteren masal kitaplarına ise, neredeyse hiç şahit olmuyoruz.
Tam da bu nedenle Elena Favilli ve Francesca Cavallo "Goodnight Stories for Rebel Girls" adıyla bu ‘masal’ kitabını kaleme alıyor.

asi kızlara uykudan önce hikayeler

Kitapta; Virginia Woolf’tan Frida Kahlo’ya, Kleopatra’dan Maria Callas’a, Coco Chanel’den Marie Curie’ye, Serena ve Venus Williams’tan Yoko Ono’ya 100 asi kadının hikâyesi yer alıyor. “Bir zamanlar” ile başlayan masal tadında hikâyelere, 22 farklı ülkeden 60 kadın illüstratörün görsel şölen sunduğu birbirinden güzel resimleri eşlik ediyor.

simone biles asi kızlara uykudan önce hikayeler

Bu masallaştırılmış hikâyelerin çoğalmasıyla sadece kız çocuklarına değil, dünyayı asi kızlarla paylaşmak isteyen oğlan çocuklarına da cinsiyetçi kurallara karşı çıkmanın öğretilmesi ve kadın erkek eşitliği gibi konularda bilinçli çocuklar yetiştirilmesi amaçlanıyor. Hatta yetişkinlerin ve özellikle içindeki kız çocuğunun elini bırakmak istemeyen kadınların da çok şey bulabilecekleri bir kitap.

malala yousapzai kısa hikaye

Bir yandan ilham verirken, bir yandan gerçekçi olmayı da elden bırakmayan kitapta şöyle bir kısım bulunmakta:
‘Bu kitapta yer alan olağanüstü kadınların çoğu böyle bir güveni hiç yaşamadı. Önemli buluşlar yapmalarına, korkusuzca maceralara atılmalarına, büyük bir dehaya sahip olmalarına rağmen sürekli küçümsendiler, unutuldular, bazı durumlarda neredeyse tarihten silindiler.’
Ama vazgeçmediler. Kitabın vermeye çalıştığı temel mesaj da bu: Nerede, ne durumda olursan ol, sen de yapabilirsin.

asi kızlara uykudan önce hikayeler kitap görüntü

Kitabın bir başka önemli özelliği de, basılması için gereken fonun, okurlarının desteğiyle oluşturulması. 2016 Nisan ayında, bir ay içinde 40 bin dolar toplamak üzere Indiegogo’da başlattıkları kampanya ile, kısa sürede 600 bin doların üzerinde para toplanmış.

Ek olarak kitabın son sayfasıysa en önemli kişiye ayrılmış. Kitabın sahibine. Onu okuyanın hikâyesi ve portresi için iki boş sayfa, henüz anlatılmayan hikâyeleri bekliyor. Tüm kadınların kendi hikâyesini yazması dileğiyle...

hikayeni not al

 Yaren Genç | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

İstanbul'un En Marjinal Kent Pazarı: Souq Karaköy!

İstanbul'un En Marjinal Kent Pazarı: Souq Karaköy!

Steve Jobs (2015)

Steve Jobs (2015)

Akıllara Kazınan 7 Retro Araba Yarışı Oyunu

Akıllara Kazınan 7 Retro Araba Yarışı Oyunu

0 Yorum

Yorum Yaz