Başarılı Bir Girişimci Olmaya Giden Yolda 7 Anahtar
Başarılı Bir Girişimci Olmanın 7 Altın Kuralı

Neden bu başlığı seçtim?

Girişimciliğin tanımı birçoğumuz için işletmelerin nasıl yaratıldığı ve bu kurulum sürecinin nasıl işlediği endekslidir. Bu sürecin sadece; inovatif düşünceler ve çığır açan fikirlerlerin yönlendirdiği yönündeki algıyı kırmak ve girişimin başarılı olabilmesi için fikirlerin yanında girişimcinin tutumu ve uygulamalarıyla desteklenmesinin sonuca etkilerini araştırdım.

 

1) ÖNÜNÜZDEKİ FIRSATA 'FOCUS'LANIN !

Dikkat çağımızın en büyük sorunlarından biri fakat  ileride başarılı bir firmaya sahip olmak istiyorsanız dikkat eksikliğine yer yok!
Elinizdeki kartları iyi değerlendirin,araştırın ; akıl akıldan üstündür başkalarına danışın ve yeni fikirlere açık olun.
En önemlisi odak noktanızı kaybetmeyin birkaç şeyi yapmak yerine aynı anda birçok şey yaparsanız sıkıntı çekersiniz.

 

2) ÖNCE KENDİNİZE SONRA ÇEVREYE !

Kendinize güvenmezseniz başkalarının size güvenmesini nasıl bekleyebilirsiniz? Kim olduğunuzun ve ne yapmak istediğinizin farkında olun. Kendinden emin insanlar karşısındaki insana da güven ve kararlılık aşılarlar bu da işlerin düzgün bir periyotta organize bir şekilde akışını sağlar. Bu yüzden en önce ne istediğinizden emin olun!

 

3) UZUN İNCE BİR YOLCULUK

Başarıya giden yolda  bir periyottan bahsettik; aslında bu bizim tren yolculuğumuz, kemerleri bağlayıp yolun güzelliğine ve akışına kendimizi bırakmak varken kimi zaman tünelin sonunu görme isteği doğuyor içimize. Anı yaşamak ve sonuca giden yoldaki küçük zaferlerin tadını çıkartmak yolculuğu daha keyifli hale getirecektir.

 

4) ZAMANI YÖNETİN

Sırf girişimcilik için değil, hayatımızın çoğu alanında zamanımızın olmamasından yakınmaktayız. Zamanı kontrol altına alırsak kendimize ayıracak vaktimiz bile kalmış olur. Başarılı girişimcilerin ortak noktası zaman yönetim becerilerinin yüksek olmasıdır. 

 

5) NETWORK NETWORK

Girişimlerin büyümesiyle birlikte girişimciler doğal olarak yatırımcı arayışına girerler. Bulunduğunuz çevrede sizin hakkınızda olumlu yorumlar , referanslar, hakkınızda çıkan haberler, yatırımcının girişimciye duyduğu güven ve girişimcinin oluşturduğu imaj gibi faktörler yatırımın gerçekleşmesinde etkendir. Ve bütün bunların zeminini networking oluşturmaktadır.

 

6) KONUŞUN !

Sosyal ve girişken olmanın insan ilişkilerinin ilerlemesinde ve dolayısla network kurulmasındaki payı büyüktür. Buna ek olarak iyi bir girişimcinin lisan bilgisinin yüksek olması, ülkesiyle sınırlı kalmaması daha global bir girişimci olup sürekli öğrenmeye açık bir yapıya sahip olması girişimlerinin kalitesini ve yaygınlığına da arttıracaktır. 

 

7) BAŞARIYA GİDEN YOLU SİZ BELİRLEYİN

Başarının gerçek ölçütü banka hesabınızda ne kadar para yattığı değildir ,kaç kişiye dokunduğunuzdur. 
Kimisine göre başarı finansal refahtan ibarettir kimisi için de başarı kaç kişiye daha faydalı olabilirim sorusundan geçer. 
Hangi yolu seçerseniz seçin çizdiğiniz yol sizin doğrunuz, iyi bir girişimci olmak kendi bildiğiniz doğrudan sapmamaktan geçer.
Kendinize güvenin ve sizin için doğru olan yolu kendiniz seçin ! 

Ece Aydemir I ODTÜ İşletme

 

Yazar

Ece Aydemir

ODTÜ
İşletme
1

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz