Bir Hiçten Marka Oluşturan Kadın: Coco Chanel!
Bir Hiçten Marka Oluşturan Kadın: Coco Chanel!

Chanel, günümüzde lüks ve stil denilince aklımıza ilk gelen markalardan biridir ve günlük hayatta kullandığımız parfümlerden tutun da elbiselere,saatlere, gözlüklere kadar geniş bir ürün yelpazesinde dünya lideridir.

Gelin hep birlikte bu markaya ismini veren ve daha yaşarken efsaneleşmiş bir kişilik olan Coco Chanel’in o fırtınalı, mücadeleci yaşamına bir göz atalım.

1883’te Güney Fransa’nın varoşlarından birinde tüm kadınlara yeni bir yaşam fırsatı sunan, modanın akışını değiştiren bir kadın dünyaya geldi: Gabrielle Bonheur Chanel ya da herkesin bildiği adıyla Coco Chanel!

Yedi kişilik fakir bir ailede dünyaya gelen Chanel’i zorlu bir hayat bekliyordu. 6 yaşındayken annesinin ölümü sonucu babası kardeşleriyle birlikte onu terk edince ablası Chanel’i bir manastırın yetimhanesine bıraktı. Yetimhanede dikiş dikmeyi öğrendi. 18 yaşına gelince manastır her yetime yaptığı gibi onu da çevredeki tuhafiyecilerden birine çırak olarak verdi ama Chanel’in aklı fikri ünlü bir şarkıcı olmaktı. Bunun için şan ve dans dersleri aldı. Hatta bir kaç kere sahneye çıktı ama kader yüzüne bir türlü gülmedi.

Birçok başarısız denemesinin ardından taşraya geri döndü. Kendi yaptığı kıyafetleri ve şapkalarıyla bambaşka bir havaya sahip olduğu başkaları tarafından hemen fark ediliyordu. Tam da bu sıralarda Etienne Balsan ile karşılaştı. Coco Chanel’den çok etkilenen Balsan ona birlikte yaşama teklifinde bulundu. Chanel bu teklifi hemen kabul etti çünkü bu teklif onun için taşradan kurtulup sosyeteye karışma yolunda büyük bir adımdı. Paris sosyetesinde çevre yapan Chanel, Balsan’dan sonrada birlikte olduğu erkeklerin gardrobundaki kıyafetleri kesip biçerek onları bir nevi kadın kıyafeti haline getiriyordu. Yıllar 1908’i gösterdiğinde ise ilk kez arkadaşları için şapka ve elbise dizayn etmeye başlamıştı. Arkadaşlarının olumlu yorumları sonucunda Chanel, artık hayat amacının insanları giydirmek olduğunu düşünmeye başladı ve bir süre sonra da onun hayatını değiştirecek biri çıktı karşısına: Arthur Capel.

Arthur Capel

Arthur Capel’in de destekleriyle 1910 yılında ilk dükkanını Paris’te açtı üzerine de “Chanel Modes” yazılı bir tabela eklemeyi unutmadı. Burada Chanel zamanın modasına karşı çıkarak 19.yüzyılın o şatafatlı, gösterişli dünyasından çıkarak kadınları sadelik ve zarafetle buluşturuyordu. Gündelik ve doğal kıyafetleri nedeniyle birçok eski modacı tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Derken 1.Dünya Savaşı çıktı ama bu bile Chanel’e engel olmadı. Daha da büyüdü, zenginleşti zamanın birçok ünlü sanatçısı Chanel markasını benimsedi. 1918-1940 yılları arasında tartışmasız bir şekilde dünya moda akımının rotasını belirledi.

Coco chanel giysiler

2.Dünya Savaşı çıktığı zaman Paris’teki şubesini kapattı, tüm mankenlerini evlerine geri yolladı. Ardından bir Alman subayı ile ilişki yaşadığı ortaya çıkınca sert eleştiri oklarının hedefi oldu. İsviçre’ye inzivaya çekildi ve tam 13 yıl boyunca sessizliğini korudu. Moda onu unuttu, Paris onu unuttu, Dünya onu unuttu.

Ta ki Christian Dior diye genç bir modacının Paris’te fırtınalar estirdiğini duyana dek. 71 yaşındaki Chanel, Dior’a bir ders vermek üzere Paris’e döndü. Tam 16 yıl boyunca çok çalıştı, yeni modeller üretti,kendisine karşı yapılan bütün eleştirilere sahada cevap verdi. Bu süre içinde onu demode ve eski kafalı sayanlar oldu ama Chanel her zaman kendisine sadık müşterilerinin sayesinde bugünkü konumuna geldi.

Christian Dior

87 yaşındayken Hotel de Ritz’deki odasında, Dünya’nın en etkili 100 insanı arasına girmiş tek modacı olarak hayatını kaybetti.

Coco Chanel’in;
-“Coco” isminin gençlik yıllarında söylediği “QuiQu’a vu Coco” şarkısıdan dolayı kendisine yakıştırıldığını,
-1930’lardayken Atatürk’ün özel ricasıyla Türk Ordusunun üniformalarını tasarladığını ve bu tasarımların 1980’li yıllara kadar kullanıldığını,
-70 yaşında bütün eteklerinin boyunu kısalttığını çünkü dönemin genç kızları gibi olmak istediğini,
-Hayatının son dönemlerinde, şapkasının ön tarafına kusursuz bir biçimde tutturulmuş bir kahkül taktığını, BİLİYOR MUYDUNUZ?

İrfan Güven Mercik | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Sizi Daha Erken Kalkmaya Sevk Edecek 9 Sebep

Sizi Daha Erken Kalkmaya Sevk Edecek 9 Sebep

Elon Musk'ın Verimlilik Sırları

Elon Musk'ın Verimlilik Sırları

Bir Hiçten Marka Oluşturan Kadın: Coco Chanel!

Bir Hiçten Marka Oluşturan Kadın: Coco Chanel!

0 Yorum

Yorum Yaz