Çerkesler Hakkında Genel Bilgiler
Çerkesler Hakkında Genel Bilgiler

Çerkesler Kimdir

Nerede yaşarlar ?

Kafkas halkı olarak da bilinirler.
Hazar denizi ile Karadeniz arasındaki dağlık Kafkasya bölgesinde, Rusya Federasyonu'na bağlı Adigey, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkar Cumhuriyetlerinde yaşarlar.

çerkesler nerede yaşar

Dilleri nedir ?

Temelde 2 ana dilleri vardır; Kabardey, Adigey (Birbirinden uzak kalmış her bölgede oluşan dil farklılığı nedeniyle bölgesel olarak 10’a yakın dil bulunmakta.)
Farklı amaçlarda farklı dillerin kullanıldığı söylenir;

Dedikodu ve kötüleme için Ubıhça,
Sövmek/küfretmek için Şapsığca,
İstemek/dilenmek için Abzehçe,
Övmek/tatlı dil dökmek için Besleneyce
*14 Mart Çerkes (Adigey) Dil Günü olarak kutlanır.

Dinleri nedir ?

Örfi habze kurallarına dayanan animizim ve büyüye inanan Çerkesler suya, ateşe, bitkilere, ormanlara, kayalara, gök gürültüsüne ve yıldırımlara tapmışlardır. İbadet, dans ve müzik eşliğindeki tapınma eylemlerini, tapınak olarak kullanılan kutsal korularda yaparlardı. Töreni thamate/thamade adı verilen yaşlı bir bilge-rahip yönetir, törene huaho denilen, anlamı olmayan sözler ve yakarışlardan oluşan dua ve dilek şarkıları eşlik ederdi.

(8. yüzyılda Musevilik daha sonra Hıristiyanlık 17. yüzyılda da Müslümanlığı kabul ettiler.)

Günümüzde bu ibadet eylemi, dans, müzik, yönetici thamade ve dilek şarkıları (köy ortamlarında koru) ibadet olarak dini bir anlamı olmasa da gelenek olarak hala devam ettirilir.

Toplumları nasıldır ?

Batı Çerkesleri ve doğu Çerkesleri olarak iki gruptan oluşurlar bunlar da kendi içinde abhaz, şapsığ (hakuç), bjedug, çemguy, natuhay, hatukay, mamheg, mahoş, besleney ve kabardey olarak on boya ayrılırlar.

Temelde her boy bir aileye dayanır, fakat en bilinen özellikleri olan kalabalık aileler her birinin bir boya dönüşmesi kadar genişlemiştir.

Aynı soyadını taşıyan, aynı atadan gelen herkes akraba kabul edilir (7 göbek akraba deyimi misali) ve aynı aileden biriyle evliliğe asla izin verilmez. Her ailenin bir sembolü/damgası vardır, birçok aile hala bu damgaları kendilerine ait şeyleri belirtmek için kullanır.

Toplum ‘habze’ denilen geleneklere bağlı yaşar hukuk ceza yasa gibi kavramlar yoktur, habzeler bunların hepsini içerir.

çerkes gelenekleri

“Deniz kenarında yedi yıl boyunca atılmış insan kemikleri vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı. Deniz yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem.”

Sürgüne tanıklık eden yaşlı bir Çerkes.

Dijan Teymur - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Kalbe Yolculuk: Paris

Kalbe Yolculuk: Paris

Süpürgeler Yukarı!

Süpürgeler Yukarı!

0 Yorum

Yorum Yaz