Çizen Bayan ile Röportaj - Elif Tanrıverdi
Çizen Bayan ile Röportaj!

Mimar, blogger, gezgin, yogini, hayalperest, müzik ve sokak sanatları aşığı, parti kızı. Seni hep yeni bir şeyler keşfederken, festivallere katılırken, dünyanın bir başka ucunda gezerken görüyoruz. Bize cazip gelen bu yaşamının arkasında eminim çok ciddi bir çalışma var. Her şey nasıl başladı?

Her şey yukarıda saydığınız her şeyi  çok sevmemle ve sevdiğim şeyleri paylaşma tutkumla başladı. Kendi halinde, mimarlık okuyan bir öğrenciydim ve şuanki yaptığım işi yapmayı ne hayal ettim ne planladım. Yaptıklarımı düşüncelerimi duygularımı paylaştım bunlar ilgi gördü ve bugünlere geldim. Arkasında ciddi bir çalışma yok diyemem. Çok çalışıyorum ama sevdiğim işi yaptığım için yorulmuyorum <3

Çok fazla seyahat ediyorsun, izlenimlerini blogundan takip ediyoruz. Unutamadığın, en çok sevdiğin yer neresi oldu? Nedenini de bizimle paylaşır mısın?

Bu soruya cevap vermek çok zor. Her gittiğim yerde başka bir güzellik var: bu doğa olabilir, şehir olabilir, insanlar olabilir, kültür olabilir…. Müthiş canlı bir şehirle şahane doğası olan bir yeri karşılaştırmak olmaz. Genel olarak farklı yerlere gitmeyi, insanın dünyanın ücra köşelerinde ne kadar farklı hayatkar ve insanlar olduğunu ama insanların özünde aynı olduğunu görmeyi seviyorum.

Dünyanın pek çok yerinde cıvıl cıvıl, rengarenk, birbirinden farklı festivallere katıldın. Sana en ilginç geleni ve en çok keyif aldığın hangisiydi?

Glastonbury’nin bende yeri çok ayrı. Normalde ineklerin otladığı dev bir süt ürünleri çiftliğinde bir haftalığına onlarca sahnenin olduğu ve yüzbinlerce insanın eğleneceği muhteşem bir dünya yaratıyorlar. Her tarzdan müziğin en iyi modu her daim yüksek insanlar ve bolca çamurla harmanlanıyor. Benim için yılın en unutulmaz zamanları.

çizen bayan seyahat

Unutamadığın bir anını bize anlatır mısın?

Hayatım unutamadığım anılardan ibaret. Hangi birini anlatayım. Kitap yazmayı düşünüyorum.

İstanbul’da en çok nerede bulunmaktan mutluluk duyuyorsun? En sevdiğin semti neresi?

Evimi çok seviyorum. Çok seyahat ettiğim için sanırım evi özlüyorum. Bu yüzden Galata diyebilirim. İstanbul’un en eski semtlerinden. Her zaman çok kültürlü olmuş, her zaman çağının ilersinde olmuş ve hep değişmiş. Hem tarihi hem modern.

çizen bayan galata

Türkiye’deki sokak sanatı hakkında ne düşünüyorsun?

Uzmanı olmadığım bir konuda ileri geri konuşmak istemem. Bir izleyici olarak çok beğeniyorum ama. Bir çok yetenekli sanatçı var. Özellikle Galata, Karaköy, Çukurcuma ve Kadıköy yakasında müthiş işler var.

İleride nelerle ilgilenmek istiyorsun?

Şimdi olduğu gibi ilerde de ilgimi çeken şeylerle ilgilenmek istiyorum.

çizen bayan blog

Senin hayatına özenen, yerinde olmak isteyen pek çok genç var. Gençlere tavsiye edebileceğin, söylemek istediğin neler var?

Tutku duyduğunuz şeylerin peşini bırakmayın. Yetenek denen şeyin yarısından fazlası ilgi diye düşünüyorum. Bir konuda iyi olmak için çok çalışmak gerekiyor. İlgi duyduğunuz konularda çalışmak külfet gibi gelmez aksine keyif verir. Bu yüzden ilgi duyduğunuz konuların üstüne gidin ve bunu işiniz haline getirin derim. Ama bu hayattaki tercihlerle iligli. İşimi sevmesem de olur ben sosyal güvence istiyorum diyorsanız bu tavsiye manasız oluyor biraz.

Elif Tanverdi'ye, namı diğer Çizen Bayan'a sorularımızı yanıtladığı için çok teşekkür ederiz. 

elif tanrıverdi

Elvin Köksal | ODTÜ

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Röportaj: Ömürden Sezgin

Röportaj: Ömürden Sezgin

0 Yorum

Yorum Yaz