Çizgi Filmlerin İnsan Beynine Etkileri
Çizgi Filmlerin İnsan Beynine Etkileri

Çizgi filmler yıllardır her yaştan insanın hayatının parçası olmuştur. Ancak çizgi filmler sadece vakit geçirmek için izlediğimiz programlar değil, her biri hayatımızı yönlendiren etkiler barındırmaktadır.

Çizgi filmi izleyen çocuk pasif olur ve beyni tek bir noktaya odaklanıyor. Bu da çocukların gelişiminde gerilemeye neden oluyor. 3 yaşında olan çocukların beyni tam gelişmediği için bizim akıcı şekilde gördüğümüz görüntüleri onlar kareler şeklinde görebilirler. Bu yüzden uzun süre çizgi filmi seyreden çocuğun beyni hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye programlaşır. Hızlı düşünen çocuklar da dikkatini toplayamaz, böylece, analiz yeteneği oluşmaz ve öğrenme güçlüğü başlar. Uzmanlar çok hareketli ve hiperaktif olan çocuklarda bu elementin çok etkili olduğu konusunda hemfikirdir. Küçük yaşlardaki çocuklarda muhakeme yeteneği gelişir etmediğinden, küçük yaştaki çocuklar takip ettiklerinin hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu ayıramazlar.

çizgi film

Çizgi filmler özellikle yaşları 6 ay ve 8 yıl arasında değişen çocuklar tarafından izlenmektedir. Bu dönem, bir insanın en yaratıcı ve saf olduğu dönemdir. Bu dönemde çocuklar, oyuncaklar sanki canlıymış gibi onlarla konuşur, onları hareket ettirir ve beslerler. Ayrıca çocuklar bu yaşlarda çizgi filmlerde olan her şeyin gerçek olduğuna inanma eğilimindedir, bu da çocukların bu dönemde izlediklerinin tüm hayatlarına etki ettiği anlamına gelir.
Yapılan araştırmalar 8 yaşından küçük çocukların izledikleri çizgi filmdeki olayları tekrarlamaya yatkın olduğunu göstermektedir. Bu zararsız bir durum gibi görünse de öyle değildir, bazı çizgi filmler çocukları kötü etkilemektedir. Örneğin, çocukluğumuzda büyük bir yer edinen Tom ve Jerry, tamamen Tom’un Jerry’e zarar vermeye çalışırken zarar görmesi üzerine kuruludur; bu durum çocuklarda şiddetin komik olduğu izlenimini uyandırmaktadır. Şiddetin komik olduğu izlenimi bilinçaltına yerleştiği takdirde ise bu ilerleyen yıllarda insanların diğer insanlara şiddet göstermeye hatta belki de cinayet işlemeye yatkın olmasına sebep oluyor.

Çizgi filmlerin insanlara başka bir etkisi ise “subliminal mesajlar”dır. Subliminal mesaj, verilmek istenen mesajın, şekillerin içine gizlenmesi yoluyla insanlara bilinçlerinin dışında aktarılmasıdır. Çizgi filmler subliminal mesajların aktarılabilmesi için uygun bir ortam sunmaktadır. Bazı çizgi film yapımcıları bu durumu ürün pazarlama ya da fikir aktarma amacıyla kullanmaktadır.
Sizlere subliminal mesajların en çok kullanılan yollarından biri 25. kare tekniğinden bahsetmek istiyorum. Bir yazıda okuduğum üzere; Gördüğümüz bir anlık görüntü, 655 satır ve frame/çerçeve denilen 24 küçücük kareden oluşur. Sinema bandında, saat, dakika, saniye olarak bir diziliş vardır. Saniyeden sonra kare gelir ve bir saniye 24 karedir. Her 24 kare ise bir ekran büyüklüğündeki kareyi oluşturur. Her 327.5 satırda bir de “control-track” denilen aralık vardır. İşte bu aralıktaki görüntüler kesilip, aralarına başka görüntüler atılarak 25. kare oluşturulur ve bu son kare olan 25inci kare anlıktır. Yani görüntü saniyede 1/24 olacakken, bu 1/25’e çıkar. Kareler 25 olunca bir anda bir görüntü gelir ve anında kaybolur. Genellikle görünmez, daha doğrusu görülür ama bilinçaltında kalır.
Subliminal teknolojisi çizgi filmlerde, şarkılarda, reklam panolarında, filmlerde yasal olmayan bir şekilde kullanılıyor. Masum zannettiğimiz çizgi filmlerin arasına pornografik resimler, şiddet unsuru içeren görüntüler bu teknolojiyle saklanıyor. Çocuğumuz fark etmeden o görüntüleri beynine konuk ediyor ve şahsiyetinin oluştuğu o en ciddi yaş dilimde (sıfır-yedi yaş arası) bu görüntüler içeride bilinçaltında hapsoluyor. Özellikle Disney'in yaptığı çizgi filmlerde cinsellik temasını yıllardır kullandığı iddia ediliyor.

Özetle çizgi filmler, yediden yetmişe herkesi etki altında bırakmaktadır, yani düşündüğümüz kadar masum değiller.

Beril Beler |ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

5 Muhteşem Web Sitesi

5 Muhteşem Web Sitesi

Dünya Futboluna Damga Vuran En Popüler 5 Derbi

Dünya Futboluna Damga Vuran En Popüler 5 Derbi

Cennetin Tanrıçası - Anomalisa

Cennetin Tanrıçası - Anomalisa

0 Yorum

Yorum Yaz