Cosplay Rehberi - Kostüm, Makyaj, Rol Nasıl Yapılır ?
Cosplay Adaylarına Cosplay Rehberi!

Çocukken eminim hepiniz bir kere Tom’a sinirlenmiş ve onun yerine geçip Jerry’i yakalamak istemişsinizdir. Ya da belki Ash olup Pikachu ile maceradan maceraya koşmanın, Ay Savaşçısı ve arkadaşlarıyla dünyayı kötülüklerden korumanın hayalini kurmuşsunuzdur. Siz büyüdükçe hayalleriniz ve hayal dünyanız da sizinle büyüyorsa, hayali kahramanlarınızın arasına bilgisayar oyunlarından, filmlerden, animelerden, çizgi romanlardan, dizilerden, kitaplardan ve daha sayamayacağım pek çok kaynaktan yeni dostlar katıldıysa ve hatta belki artık siz bir karakter yaratıp kendinizle özdeşleştirdiyseniz tam olarak doğru yerdesiniz! Sizleri bu yazımda hayallerinizin ve hayranlıkla izlediğiniz pek çok karakterin ete kemiğe bürünebildiği bir dünya ile tanıştıracağım. Cosplay denilen bu ilginç sanatı bilmiyor, biliyor ama detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız ya da cosplayerların çalışmalarına bakıp siz de bir cosplayer olmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız buyrun hep birlikte adım adım bir cosplayer olma yolunda ilerleyelim!

cosplay

Cosplay “costume” ve “roleplay” kelimeleri ile oluşturulmuş kısaca kostümlü rol yapma oyunu olarak tabir edebileceğimiz Japonya kökenli bir aktivitedir. Yapan kişiye de “cosplayer” denir. Günümüzde özellikle Doğu Asya başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde cosplay severek yapılan ve takip edilen bir aktivitedir. Cosplayer yapmak istediği karakterin fiziksel ve karakteristik özelliklerine bürünerek ister gerçekleştirilen toplu cosplay etkinliklerinde isterse fotoğraf çekimlerinde emeklerini dilediğince sergileyebilir. Cosplayerlar karakterlerine kendilerinden bir şeyler katabilir, bir pokemonun, Tardis’in insan versiyonunu yapabilir hatta tamamiyle kendi yarattıkları bir karakterle katılıp yaratıcılıklarını dilediklerince ortaya koyabilirler. Cosplayi cosplay yapan temel özellik o karaktere bütünüyle bürünebilmektir. Yaptığınız karaktere fiziksel olarak benzemeniz elbette cosplayinizi gerçekçi kılar ancak unutulmamalıdır ki cosplayde asıl amaç sizin mutlu olmanız ve emek verdiğiniz bir aktiviteyi yaparken eğlenmenizdir. Bu yüzden balık etliyseniz ve çok sevdiğiniz bir karakterin cosplayini yapmak istiyor ama çekiniyorsanız hiç korkmayın.

Bu işe emek veren bilinçli insanların sizin kostümünüze, verdiğiniz emeğe ve o karakteri rol yeteneğinizle ne kadar iyi yansıttığınıza bakıp takdir edeceklerinden emin olabilirsiniz.

cosplay kostüm

Gelelim bir cosplay yapmak için geçmeniz gereken yollara. Amatör bir cosplayer olarak sizlere kendi ilk cosplayimden yola çıkarak yaşadığım ve yaşamanız olası problemleri anlatıp nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, cosplayini yapmak istediğiniz karakteri belirlemek. Bu seçim tamamiyle size kalmış durumda isterseniz bir bilgisayar oyunu karakteri-legue of legend, world of warcraft vb., anime-film-dizi karakterleri, isterseniz bir ünlünün ya da bir objenin cosplayini bile yapabilirsiniz. Hayal gücünüzün sınırsız olduğu bu dünyada size tavsiyem ilk cosplayinizi bir grupla yapmanız olacaktır. Facebook üzerinden cosplay karakteri arama-bulma, kostüm konusunda yardımlaşma sayfalarına katılın ve oradaki cosplay gruplarına bakın. Pek çok cosplayer fotoğraf çekimleri ve grup cosplay yarışmaları için gruplar oluşturuyor ve eksik karakterlerin duyurularını yapıyorlar. Böylece bir animenin, dizinin ya da filmin tam kadro bütün karakterlerini bir arada görebilir ve adeta bir görsel şölene tanık olabilirsiniz. Ve siz de benim gibi ilk cosplayinizde yalnız olmaktan korkuyor ne yapacağınızı bilemiyorsanız bu gruplardan birine katılabilir, yeni arkadaşlar edinebilir ve etkinlik alanında kendinizi yalnız hissetmeden grup üyelerinizin diğer arkadaşları ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.
 
Bununla birlikte grubunuzdaki daha önce cosplay deneyimi yaşamış pek çok insan size her türlü sorununuzda severek yardımcı olacaktır.

Eveet! Karakterinizi belirlediğinize göre sıradaki adım kostümünüzü nasıl oluşturacağınız olacak. Bu adımda en zor kısım kostümü hazırlamak şahsi kanaatimce. Dikiş dikmeyi biliyorsanız ya da hanede dikiş dikmeyi bilen biri varsa kumaşlarınızı alıp işe koyulabilirsiniz. Ayrıca internette pek çok sitedeki SenseeCosplay bir Türk cosplayer olarak bu konuda pek çok cosplayera yardımcı olacak harika yazılar paylaşıyor. Yerli ve yabancı cosplayerların kullandıkları malzemeleri ve kostümlerinin dikim aşamalarını anlattıkları pek çok yazıya erişebilmeniz mümkün.

cosplay kostüm örnekleri

Kumaşlarla uğraşamam diyorsanız elinizdeki hazır giyim kıyafetleri de kesip biçerek ve ufak dikişlerle eklemeler yaparak kostüme dönüştürmeniz mümkün. Ben bunların hiçbiri ile uğraşamam veririm terziye diker diyorsanız elinizden bir miktar parayı gözden çıkarmanızda fayda var. Ayrıca facebook üzerinden erişebileceğiniz “Cosplay Terzisi” gibi bazı faydalı sayfalarda deneyimli terziler verdiğiniz ölçüler doğrultusunda kostümünüzü başarılı bir şekilde dikip size kargolayabiliyor. Etkinlikten önce 3-4 ayınız varsa ve hazır kostüm satın almak istiyorsanız internetten araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Lens, peruk vb. karakteriniz için lazım olacak diğer tüm adresler mevcut. Sitenin paylaştığı uyarıları dikkatlice okuyarak alışverişinizi güvenle tamamlayabilirsiniz!

Peki, ya etkinlikten geç haberiniz olduysa ve peruk, lens, elf kulağı, steampunk gözlüğü vb pek çok aksesuarı yurt dışından temin edecek vaktiniz yoksa? İşte o zaman facebookta “Peruk, aksesuar, kostüm ilanı zımbırtısı” adlı sayfaya katılarak pek çok katılımcının verdiği ilanlara bakabilir, aradığınız ürünlerin ilanını verebilir ve satıcı ile iletişime geçerek kısa sürede ihtiyacınız olan ürünlere kavuşabilirsiniz.Bunun yanı sıra tanınmış cosplayerların sayfalarını takip ederek hem onların çalışmalarından kendinize ders çıkarabilir hem de zaman zaman yaptıkları çekilişler vasıtasıyla bedava lens, peruk ve aksesuar benzeri ürünleri kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Kostüm konusunda sizlere ilk tavsiyem ilk kostümünüzde craft işine bulaşmamanız gerektiğidir. Hem yapması hem etkinlik alanına taşıması fazlasıyla zor. Etkinlikte tanıştığınız insanlarla craftlarını nasıl yaptıklarına dair sohbetler ederek yararlı bilgiler edinmeniz ve gözlem yapmanız mevcut.
 
“Hayır ben kılıcım, kalkanım, zırhım yanımda olsun istiyorum!” diyorsanız tahta, eva, strafor vb. pek çok malzemeyi kullanarak gazete ve tutkal yardımı ile dış yüzeyini şekillendirip sağlamlaştırabilir; silikon tabancası kullanarak birbirine yapıştırabilirsiniz. Özellikle bayan arkadaşların sütyenlerinin üstüne yaptıkları ufak dokunuşlarla güzel zırhlar yaptıklarına şahit oldum. Biraz ince işçilik gerektiren bu meşakatli işlem hakkında yine facebooktacraft yardım sayfaları mevcut. “M.E.G Cosplay” Bu konuda harikalar yaratıyor sayfasına tıklarsanız pek çok konuda size ilham verebileceğini düşünüyorum .

Siparişler verildi ve hatta ürünleriniz geldiyse kostümünüzü, peruğunuzu giyip ve lensinizi takıp bir kaç test çekimi yapın. Lenslerinizi kutudan çıkardıktan sonra gözünüze takmadan önce en az sekiz saat size hediye edilen lens kaplarına koyup solüsyonda bekletmeyi ve takmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayıp temiz bir havlu ile kurulamayı unutmayın. Makyaj konusunda yine pek çok cosplayer kendi sayfalarında tüyolar paylaşıyorlar. Youtube’da da pek çok kanalda yine başarılı makeuptutorial videoları bulmanız mümkün. İzleyin, bilgilenin, bol bol deneme yapın!

cosplay nasıl yapılır

Son olarak etkinlikleri facebook üzerinden takip etmeniz mümkün. Etkinlikler genel olarak üniversitelerde düzenleniyor ve hatta bazı üniversiteler yılın bazı etkinliklerinde gelenekselleşmiş durumda. Torucon, Dracon gibi etkinlikleri sayfalarından da takip etmeniz mümkün. Etkinlik günü geldiğindeyse girişte etkinlik için ufak bir ücret ödeyip bilet almanız gerekiyor. Etkinliklerin süresi genelde iki gündür ve katılımcıların iş-okul durumları dolayısıyla haftasonları düzenleniyor. 15-20 TL gibi cüzi bir ücret ile iki günlük biletinizi aldıktan sonra sizin için belirlenen soyunma odalarına gidebilir kostümünüzü giyerken yardımsever pek çok arkadaşınızdan yardım alabilir ve onlara yardım edebilir, bu sayede yeni dostluklar kurabilirsiniz.

Kostümünüzü giyip makyajınızı taktıktan ve o odadan çıktıktan sonra artık kendi benliğinizden sıyrılıp o karaktere bürünmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Pek çok yeni karakterle savaşıp etkinlik alanındaki fotoğrafçılarla çekimler gerçekleştirebilir ve düzenlenen cosplay yarışmalarında ufak bir performans sergileyebilirsiniz. Grubunuzla ya da bireysel olarak karakterinizin animeden, filmden ya da hangi karakteri yaptıysanız ona ait bir videodan bir sahnesini sahnede canlandırabilir ve kostümünüzle birlikte rol yeteneğinizi de konuşturabilirsiniz. Bunun için bir usb bellek ile canlandıracağınız sahnenin videosunu, arka planda kullanacağınız müziği ya da karakterin resmini getirmeyi unutmayınız.

Dip Not: Benim ilk etkinliğimde Fate animesinin oyunu Heaven’s Feel’den Alter Sakura’nın cosplayini yapmıştım. Fate grubumuzda yine aynı animeden Gilgamesh’in gender bend yani karakter animede erkek ama arkadaşım kız versiyonunu yapmıştı. Berserker ve Alter Saber’ımız vardı. Bayan karakter yarışmasında Gilgamesh birinci olmuştu ve kostümünden ziyade karakteri canlandırmasındaki başarıdan dolayı almıştı bu ödülü. Arkadaşım role o kadar girmişti ki ufak bir skeç canlandırdıktan sonra sunucunun kostümü ile ilgili sorduğu sorularda sunucuyu bozmuş ve aynı karakteri gibi davranıp cevap vermeye devam etmişti. Bu da size kostümünüzle birlikte role playin de önemini anlatan bir anektot olsun. Fotoğraf için poz verirken de roleplayin önemi pek büyük! Tabii kişisel eğlence için çektiğiniz fotoğraflar hariç!

Bu yazıda sizlere kendi fotoğraflarımla da ilk cosplay günümü ve yaşadıklarımı özetledim. Ben yazarken büyük keyif aldım umarım sizde okurken keyif alırsınız. Cosplay dünyasına hoşgeldiniz! İyi eğlenceler!

Pınar Baygül | BİLKENT Üniversitesi

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Ufak Ayrıntılar

Ufak Ayrıntılar

0 Yorum

Yorum Yaz