It Follows Film Değerlendirmesi - David Robert Mitchell
David Robert Mitchell'dan It Follows

Sadece sizin gördüğünüz ve şekli sabit olmayan, sizi her zaman nerede olursanız olun takip eden eğer dokunursa da öldüren bir güç düşünün. Üstelik bu özelliği başkalarına bulaştırabilmeyi…

It Follows (Peşimdeki Şeytan), bunu konu alan fantastik bir korku filmidir. Fazla reklam yapılmadığı halde tahmin edilenin üstünde gişe kazancı elde etmiştir. Daha bir elin parmağını geçmemiş sayıda film yapan yönetmen David Robert Mitchall, bu filmi de yazıp yöneten kişi.

Korkudan çok gerilimiyle öne çıkan bir yapım. Konusu her ne kadar sıra dışı olmasa da işleniş biçimi, atmosferi filmin durağanlığına karşı filmi ayakta tutan unsurlar oluyor. Ancak ilginç olan şu ki özelliğin sadece cinsel ilişkiye girince bulaşması… Daha doğrusu devretmek… Eğer o sıra dışı güç birisi takip ediyor ve o kişi bir başkasıyla cinsel ilişkiye girerse o dünya dışı güç, takip edilen kişiyi bırakıp ilişkide olan diğer kişiyi takip eder. Kurguda bu özelliğin cinsel yolda buluşması ilginç. Peki bu filme, haliyle bu duruma, bakınca yönetmenin cinselliği şeytani bir günah olarak düşünüp dindar biri olduğunu söyleyebilir miyiz yoksa bu yöntemi cinselliğin hemen hemen her korku filminde bulunmasına bir gönder  me olduğunu düşünmek daha mı doğru olur.

it follows film sahnesi

Filmin çekildiği mekanlara bakıldığında bolca su görüyoruz. Havuzlu evler, deniz kenarları vs. Havaya baktığımızda ise kapalı ve karanlık, gri tonlar hakim, her zamanki gibi. Sonuç olarak düşün temposuna rağmen izlenilebilir bir yapım It Follows. Eğer filmi fazlasıyla hissetmek istiyorsanız ana karakterle empati kurarak izlerseniz daha iyi olur.

Eleştirmenin Puanı: 6.9 / 10

Bahadır KAYA | Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Efsanevi 27'ler Kulübü Üyeleri Hakkında Bilgiler

Efsanevi 27'ler Kulübü Üyeleri Hakkında Bilgiler

Disney's Beauty & The Beast Ankara 2015 - Rehber

Disney's Beauty & The Beast Ankara 2015 - Rehber

Antik Kentler Cenneti Türkiye

Antik Kentler Cenneti Türkiye

0 Yorum

Yorum Yaz