DİJİTAL YAYIN HAYATININ YENİ ÜYESİ; DİSNEY+
DİJİTAL YAYIN HAYATININ YENİ ÜYESİ; DİSNEY+

Disney+ nedir?

Disney+ dijital platformda yer alan Netflix, BluTv gibi video servisidir. Bünyesinde 300 farklı film ve 7500 dizi bölümü barındırmaya hazırlanan Disney+, 12 Kasım 2019’ da yayın hayatına başlamaya hazırlanıyor. Disney+ ilk etapta aylık abonelik ücretini 6,99 dolar olarak belirlemiş durumda. Bunun yanında ESPN+ ve Hulu gibi platformları içeren üyeliği ise 12,99 dolar olacak.

 

 

Neden Disney+?

İlk etapta zaten Netflix, BluTV gibi bir film ve dizi servisine üyeliğiniz varsa neden Disney+’ı tercih edeyim diyebilirsiniz. Fakat Disney+, gittikçe etkinliğini arttıran dijital yayın hayatına damga vuracak bir girişe hazırlanıyor. Disney’in en büyük avantajlarından biri 10 yıllık bir süreç dahilinde Marvel Stüdyoları ve Star Wars olmuştu. Bu avantajını kullanmaya devam edip Netflix gibi platformlardan 2019’un sonu itibariyle Marvel ve Star Wars filmleri kaldırılacak ve sadece Disney+ üyelerine özel hale gelecek. Ayrıca Disney+’ ın 5 farklı Marvel ve Star Wars dizileri üzerine çalıştığı ve 2020-2021 yılları içerisinde yayın hayatına girmesini planlıyor. Disney+’ın bir diğer avantajı ise Disney’in geçtiğimiz aylarda 71,3 milyar dolar karşılığında 21st Century Fox'u bünyesine katması oldu. Bu satın almayla birlikte birçok dizi Disney+ platformunda yayınlanabilecek. Örneğin The Simpsons 30 sezonuyla birlikte Disney+’da erişilebilir durumda olacak. Ayrıca Disney+, PlayStation 4 ve Xbox One için de yayınlanacak. Disney+, Netflix’i tahtından edecek gibi görünüyor fakat Apple TV+’ın Jason Momoa’nın da oynadığı See adlı dizisiyle dijital yayın dünyasında yerini aldığını düşünürsek, Disney+’ın işi zor görünüyor.

 

 

Türkiye’de ne zaman yayınlanacak?

Resmi olarak Türkiye’ye gelecek olmasına rağmen Disney+’ın Türkiye’deki yayın hayatına ne zaman başlayacağı şu anda bilinmiyor. Fakat şu anda Disney+’ın tamamen Türkçe internet sitesi bulunuyor. Yapılan açıklamalarda en geç 2 yıl içinde platformu tüm dünyada aktifleştirmek istediklerini söylenmişti. Türkiye’yi de fazla bekleteceklerini düşünmüyoruz. Ayrıca ilk sezonu 100 milyar dolarlık bütçeyle hazırlanan Star Wars dizisi The Mandalorian, Disney+ ile aynı anda yayınlanacak.

 

 

Disney+’ın çok dijital yayın hayatına çok iyi hazırlandığı aşikâr. Fakat biz izleyicileri nasıl içerikler bekliyor hep birlikte göreceğiz. Dijital yayın hayatında rekabetin artması umarız ki izleyicilerin işine yarar ve kaliteli içeriklere daha çabuk ve kolay ulaşabiliriz. 

 

AHMETCAN İŞBAKAR

ULUSLARARASI İLİŞKİLER/HAZIRLIK

Yazar

Sude Turgut

ODTÜ
İşletme
1

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz