Dronelar Gökyüzünün yeni hakimleri
Dronelar: Gökyüzünün Yeni Hakimleri

İnsansız hava araçları esasen o kadar da yeni bir teknoloji olmamakla birlikte son dönemde büyük ilgi gören droneların ilki yüksek hızlı ve radyo kontrollü olan, Vietnam savaşında Amerika tarafından kullanılan Ryan Firebee'dir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha drone'un ne olduğu hakkında bir fikriniz olmasa da bir çok yazıda droneların özel hayatın gizliliğini zedelediğini veya askeri açıdan bir tehlike arz ettiğini okumuşsunuzdur.Aslında bu yazılanlar asılsız değildir ve birçok drone gizli çekim yaparken yakalanmış veya etik anlayışları bir türlü çiğnemiştir.Bununla birlikte dronelar göz kamaştırıcı manzaralar yakalamak,Seyahat belgeselleri çekmek ve VR uygulamarında alan analizi yapmak gibi tonla eğlenceli ve faydalı içeriğe de olanak sağlar.İlk kullanımından bu yana geçen bu uzun süreçte farklı amaçlar doğrultusunda farklı dronelar üretilmiştir.İşte onlardan bazıları:

 

1.Kameralı Dronelar:

Enfes manzaralar yakalamayı ve bunu bir üst seviyeye taşımak isteyen fotoğrafçılık meraklıları özellikle kameralı dronlar almayı tercih ederler.Son zamanlarda özellikle film sektöründe de yaygınlaşan bu araçın fiyatı Eylül 2018 itibariyle 1000tl ile 30000 tl arasında değişmektedir.

 

2.FPV'li dronelar:

First Person View(Birincil kişi görüşü)'lı dronelar çok güçlü ve net çekim yapabilmekte ve genellikle vr gözlükle izleyen seyirciler de bu çekimleri 1. kişi gözüyle görüp gerçekte yaşamış hissiyatı alabilmektedirler.Bu dronelar çok pahalı olmakla beraber genellikle film endüstrisinde kullanılır.

 

3.GPS'li Dronelar:

Günümüzde GPS'in ne demek olduğunu bilmeyen kalmamıştır herhalde.Global yer belirleme sistemine sahip bu dronelar özellikle son zamanlarda çok popülerleşmeye başladı.Vardıkları lokasyonun bütün konum bilgisini alıp başka bir otomatik pilotta aynı konuma tekrar dönebilen bu cihazlar özellikle askeri amaçlarla kullanıldığında çok efektif olabilmekte.

 

4.Stabilizatörlü Dronelar:

Jiroskop teknolojisi 21. yüzyılda özellikle droneların uçuş teknolojisini iyileştirmek üzere geliştiriliyor.Günümüzde bu dronelar altı eksen üzerinden sabitlenip stabil bir uçuş tecrübesi sunmakla beraber daha yüksek hızlara erişebilip daha keskin dönüşler yapabiliyor.Bu tip droneların yavaş yavaş piyasayı ele geçirdiği gözlemlenebilir ve bu gayet normal karşılanabilir.Çünkü bu dronlarda bulunan uçuş asistanları belirlenen konuma en kısa rotayı çizmekle beraber kullanıcıya alanda çekilebilecek en göz alıcı fotoğrafları kendisi tavsiye ediyor.

 

Rahatlıkla anlaşılabileceği üzere artık gökyüzünün hakimleri uçaklar değil dronlardır.Rahat erişim olanakları, rakiplerine göre bütçe dostu olması ve sağladığı kolay kullanım şeması ona bu tacı veren en önemli kozları olmuştur.Eğer siz de fotoğraf çekmekten zevk alıyorsanız ve yeni bir deneyim arayışındaysanız, aradığınız şey en yakın teknoloji mağazasında.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Yazar

Emir Erdal

ODTÜ
İnşaat Mühendisliği
1

İlgİlİ Yazılar

Glokalpack #2: Ekim

Glokalpack #2: Ekim

Türkiye'de Kış Turizmi

Türkiye'de Kış Turizmi

0 Yorum

Yorum Yaz