Dünya Futboluna Damga Vuran En Popüler 5 Derbi
Dünya Futboluna Damga Vuran En Popüler 5 Derbi

Futbol, dünyanın en çok sevilen, en çok izlenen, en çok konuşulan sporu. Birçoğumuz desteklediğimiz takımın zaferleri ile coşuyor; yenilgileri ile kahroluyoruz. Bu durumu canlı tutan ise hiç şüphesiz büyük rekabetler. Bunun en başında ise aynı şehrin takımlarının rekabeti olan derbiler geliyor. İşte bu yüzden, bize çok farklı duyguları aynı anda tattırabilen, tüm dünyadan en önemli 5 derbiyi ve aralarındaki rekabetin öyküsünü sizler için bir araya getirdik.

1.  Milan - Internazionale (Inter Milan)

"Derbydella Madonnina" yani "Küçük Bakire Meryem Derbisi" olarak da bilinen Milano Derbisi, bu ismi Milano Katedrali'ndeki Hz. Meryem heykelinden alır. Milano Derbisi dünyanın en çok izlenen derbi mücadelelerinden biridir. Bu derbinin doğuşu kulüp içi muhalefete dayanır. AC Milan, 1899 yılında, İngiliz göçmeni bir grup tarafından kurulmuştur. Ancak daha sonra bazı memnuniyetsiz üyeler, yabancı oyuncu oynatılmamasını eleştirerek kulüpten ayrılırlar ve Internazionale kulübünü kurarlar. İtalyanca "uluslararası" demek olan bu kulübün amacı, Milan'a karşı yabancı oyuncu oynatabildikleri rakip bir kulüp olmaktı.

2. Liverpool - Everton

Liverpool  şehrinin en başarılı ve büyük iki kulübü Liverpool ve Everton arasındaki Merseyside olarak bilinen derbi 1982'den bu yana süregelmektedir. Her iki kulübün de şampiyonluklarının olduğu İngiltere ligindeki en ateşli taraftarlara sahip olmaları, onların rekabetini İngiltere'nin en popüleri yapıyor.

Liverpool - Everton derbisi

3. Fenerbahçe - Galatasaray

Aynı şehrin takımları olmasına karşın farklı kıtalarda bulunması bu iki kulübün rekabetini dünyanın en üst seviyesine taşıyor. Birbirinden çılgın taraftarlarıyla, maçlar tam bir kaos ortamına bürünüyor ve bazen şarap şişeleri, bazen döner bıçakları havada uçuşuyor. Onları ayrı kılan başka bir nokta ise kaldırdıkları kupalar ve müzelerindeki başarılar.

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi

4. Boca Juniors - RiverPlate (Superclasico)

Arjantin'in yoksulları, zenginlerine karşı... Her iki kulüp de Buenos Aires'in rıhtım bölgesi olan La Boca'da kurulmuştur. "Cenevizliler" olarak bilinen Boca taraftarları genellikle işçi sınıfından İtalyan göçmenleri olurken, Los Millonarios (Milyonerler) olarak bilinen RiverPlate taraftarları daha çok üst sınıflardan geliyordu. Arjantin'in en fazla kupa kaldıran iki takımı olması ve her maç tam gişe oynamaları onların rekabetini alevlendiriyor.

Boca Juniors - RiverPlate (Superclasico)

5. Real Madrid - Barcelona (El Clasico)

Listemize aynı şehrin iki takımı olmasa da dünyanın en büyük derbisi olarak kabul görmüş olarak giren El Clasico, sportif rekabetin çok üstündedir. Bir yanda İspanyolların el üstünde tuttuğu, Los Galacticos yani Real Madrid, diğer tarafta ise Katalanların takımı Barcelona... Dünyanın en iyi futbolcularının oynadığı bu iki kulübün karşılaşmasını 2 milyar insandan fazlası izliyor. Taraftarların bilet bile bulamadığı bu karşılaşma tarihin en büyük iki kulübünün ne büyük bir rekabet içerisinde olduğunu gösteriyor.

Real Madrid-Barcelona (El Clasico) derbisi

Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz