Dünya'nın 10 Güçlü Ekonomisinde Asgari Ücretler
Dünya'nın 10 Güçlü Ekonomisinde Asgari Ücretler

Asgari ücreti belirlerken hangi kriterlere bakılıyor?

Asgari ücret, dünyanın her yerinde tartışılan konulardan biri. "Asgari ücret nasıl belirlenir?" sorusuna her ülkenin bakış açısı farklı. Genelde asgari ücretin belirlenmesinde sosyal refah koşullarının sağlanmasına önem veriliyor. Hatta kimi ülkelerde bölgesel farklılıklar doğrultusunda asgari ücret uygulamaları da çeşitlilik gösteriyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'ne göre altı kriter var.

BusinessHT'de yer alan habere göre Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) asgari ücreti belirlerken düzenli olarak veri toplanmasının önemini vurguluyor. İşte ILO'nun çalışmalarına göre altı kriter:

- İşçilerin ve ailelerinin ihtiyaçları
- Ülkedeki maaşların genel seviyesi
- Yaşam koşulları
- Sosyal güvenlik şartları
- Diğer sosyal gruplara göre yaşama koşulları
- Büyüme, üretkenlik ve istihdam gibi ekonomik faktörler
- Peki en güçlü ekonomiye sahip ilk 10 ülke asgari ücreti nasıl belirliyor?

başarı grafiği

1) Amerika

Amerika'da asgari ücreti federal yasa belirliyor fakat eyaletler asgari ücreti yükseltme yetkisine sahip. Federal yasa asgari ücreti belirlerken eyaletlerin durumunu ve yerel durumları göz önünde bulunduruyor. ABD federal yasalarına göre şu anda saatlik asgari ücret 7.25 Dolar fakat Los Angeles, San Francisco, Seattle gibi şehirlerde 15 Dolara kadar yükselebiliyor.

2) Çin

Çin'de asgari ücret belirlenirken her bölge kendi ekonomik durumuna göre bir sınır belirliyor. Belirlenen sınırlar yerel hükümetlere sunuluyor ve hükümetlerde o bölge için asgari ücret belirleniyor. Hal böyle olunca bir bölgede aylık 2000 Yuan asgari ücret verilirken bir bölgede aylık 850 Yuana kadar düşebiliyor.

3) Japonya

Japonya'da asgari ücretin belirlenmesi bölgeye ve bölgedeki endüstriye göre değişiyor. Endüstriyel asgari ücretler belli sektörler için olup genellikle bölgesel asgari ücretten daha yüksek oluyor. Bölgesel ve endüstriyel asgari ücret arasında fark var ise çalışanlara ikisi arasından yüksek olanı veriliyor.

4) Almanya

Almanya'da asgari ücret, asgari ücret yasası (MiLoG - Mindestlohngesetz) tarafından ülkenin ekonomik durumuna ve insan standartlarına göre belirleniyor. Her yıl 1 Ocak tarihinde değişen asgari ücret, bu yıl aylık 1473 Avro.

5) Fransa

Fransa'da asgari ücret aylık 1457 Avro. Peki Fransa'da asgari ücret nasıl belirleniyor? Fransa'nın eski asgari ücret yasası SMIG (1950-70 yılları arasındaki yasa) bir vatandaşın Paris'te rahat bir şekilde yaşayabilmesini göz önünde bulundurarak tüm ülke için bir asgari ücret belirliyordu. Bu yasa 1970'den sonra modernize edilerek SMIC haline geldi. SMIC, asgari ücreti ülkedeki enflasyona ve ekonomiye göre düzenliyor.

6) Birleşik Krallık

Birleşik Krallık'ta asgari ücret iş dünyası, sendikalar ve akademiden oluşan bağımsız bir koalisyon tarafından belirleniyor. Asgari ücret belirlenirken Londra'da nasıl iyi bir hayat yaşanacağı göz önünde bulunduruluyor. Aylık 1378 Avro değerinde bir asgari ücret uygulanıyor.

7) Brezilya

Brezilya'da asgari ücret yılda bir kez ayarlanıyor. Brezilya kentlerinde asgari ücret uygulamaları o kentin ekonomik kalkınmasına bağlı olarak değişebiliyor. En düşük uygulanan asgari ücret 622 Brezilya Reali iken Rio de Jenario kentinde 800 Brezilya Reali değerinde asgari ücret uygulanıyor.

8) İtalya

İtalya'da asgari ücret uygulaması yok fakat çalışanların hakları ve güvenceleri yasalar tarafından korunuyor. İtalya'da çalışanların aldıkları ücret tamamen çalışan ve işveren arasındaki sözleşmeye bağlı olarak değişiyor. Yine de çalışanın aldığı ücret en az kendisini ve ailesini geçindirebilecek kadar yüksek olması gerekiyor.

9) Rusya

Rusya'da asgari ücret belirlenirken çalışanın rahat bir şekilde yaşayıp yaşayamayacağı göz önünde bulunduruluyor. Rusya'da asgari ücret; Rus hükümetinin 19.06.2000 tarihinde getirdiği yasaya göre işçi sendikaları, şirket sahipleri ve yerel teşkilatlar arasındaki anlaşmalara bağlı olarak düzenleniyor. Rusya'da asgari ücret şuan 5965 Ruble.

10) Hindistan

Hindistan'da asgari ücret biraz daha farklı. Saatlik, günlük, haftalık, aylık oranlara göre pek çok asgari ücret şekli var. Asgari ücretler bölgesel, sektörel, mesleki ustalık düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak da değişiyor. Ayrıca Hindistan'da asgari ücret belirlenirken yasalar 6 ölçüte bakıyor: 1) Ailede her çalışan için üç tüketim maddesi. 2) Yetişkin bir Hindistanlının günlük 2700 kalori alabilecek kadar yemek yiyebilmesi. 3) Ailenin yılda belirli sayıda kıyafet alabiliyor olması. 4) Kira ücretleri 5) Elektrik,su, benzin gibi ihtiyaç giderlerinin asgari ücretin %20'sine denk gelmesi. 6) Sağlık, eğitim gibi ihtiyaçların asgari ücretin %25'ine denk gelmesi. İşçi sendikalarının uygun gördüğü asgari ücret yaklaşık 15000 Rupi(Saatlik 93,75 Rupi ücret ve aylık 160 saat çalışma baz alınmış.) iken Hindistan hükümetinin hesaplamalarına göre bir çalışana 7098 Rupi yeterli.

Şunu da belirtmek isterim ki en yüksek asgari ücretleri  zengin ve sosyal devlet statüsündeki Avrupa ülkeleri veriyor. Aşağıdaki tabloda Avrupa ülkelerindeki net asgari ücreti bulabilirsiniz. Dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip Amerika, Çin, Rusya, Hindistan gibi çok nüfuslu ülkelerde yıllık milli gelir Avrupa ülkelerinin çok altında kalıyor.

ülkere göre asgari ücret miktarı

Furkan Şengül | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Sekülerizm Nedir?

Sekülerizm Nedir?

Harry Potter Serisinin Devamı Yapay Zekadan Geldi!

Harry Potter Serisinin Devamı Yapay Zekadan Geldi!

0 Yorum

Yorum Yaz