Mutlaka Gezmeniz Gereken 9 Ünlü Müze
Dünya Üzerinde Ölmeden Önce Mutlaka Gezmeniz Gereken 9 Müze

Müzeler bir ülkenin ve toplumunun tarihini yansıtan eşsiz kaynaklardan biri olmakla beraber tüm dünyanın ortak mirasıdır. Bu yazımızda seyahatlerinde kültür turlarına da yer veren gezginler için dünyanın en köklü ve ünlü müzelerinden bazılarına yer vermeye çalıştık. Seyahat rotanıza bu müzeleri mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Floransa Uffizi Galerisi (TheUffizi Gallery)

Turistlerin ilk duraklarından biri olan ve en sakin zamanlarında bile girmek için 2-3 saat beklemeyi göze almanız gereken bu müze, Floransa Sulh Yargıçları Ofisi olarak açıldığı için İtalyanca ‘Ofisler’ anlamına gelen Ufizzi adını almış. Dünyaca ünlü ressamlardan Michelangelo, Da Vinci, Durer, Caravaggio gibi isimlerin birbirinden ünlü eserleri sergilenmekte. En popüler eseri ise İtalyan ressam Sandro Botticelli‘nin ünlü tablosu “Venüs’ün Doğuşu“.

Prado Müzesi (Museo del Prado)

İlk olarak heykel ve resimlerin sergilendiği bir galeri olarak kurulmuş olan bu müzeye Krallık koleksiyonlarının eklenmesi ile binlerce eser sergilenmeye başladı. Madrid’i ziyaret eden turistlerin halen ilk duraklarından biridir. Müzede Goya, El Greco ve Verlazquez gibi sanatçıların eserlerinin bulunmakta ve en bilinen eseri ise Diego Velazquez’in Las Meninas adlı çalışmasıdır.

İngiltere Müzesi (The British Museum)

Londra’da bulunan bu müze tüm dünya sanat eserlerinden binlercesine ev sahipliği yapmaktadır. Kurulduğundan bu yana dünyanın çeşitli bölgelerinden paha biçilemez eserler getirilerek zenginleştirilen müzede, insanlık tarihini ve kültürünün gelişimini izleyebilirsiniz. Ayrıca Yunan ve Mısır Medeniyetlerine ait birçok önemli eserin yanı sıra Anadolu ve Trakya bölgelerinden getirilmiş eserlere de rastlayabilirsiniz.

İngiltere Müzesi

Ermitaj Müzesi (The State Hermitage)

Dünyanın en büyük ve en eski müzeleri arasında yer alan Hermitage, Çariçe Katerina’nın kışlık sarayı olarak inşa edilmiş. Daha sonra ise müze haline dönüştürülmüş olan yapı Saint Petersburg şehrinde bulunuyor. 3 milyonu aşkın eser bulunan müzede çoğunluk tablolara ait. Rembrandt, Peter Paul Rubens, Van Gogh, Pablo Picasso ve daha birçok ressama ait tabloyu incelemek için kesinlikle ziyaret etmeniz gereken müzelerden biri.
 
Vatikan Müzeleri (The Vatican Museums)

1473′ te Papa Julius II tarafından kurulan Vatikan Müzeleri, halen dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilen müzede, 54 farklı galeri var. Bu galeriler arasında en ünlüsü ise Michelangelo‘ya ait “Son Yargılama” adlı resmin de bulunduğu Sistine Şapeli. Üstelik bu şapel gibi o dönem papaların için inşa edilen saraylarda, dünyaca ünlü sanatçıların tablolarını, heykellerini görebilirsiniz.

Vatikan Müzeleri

Mısır Müzesi (Egyptian Museum)

Dönemin Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından eski Mısır Medeniyeti’nden kalan eserlerin korunması için Kahire’de kurulmuştur. Antik Mısır Uygarlığı’nın en görkemli koleksiyonu olan ve 120 bine yakın sanat eserine ev sahipliği yapan bu müze Mısır firavunu Tutankhamun’un mezarı ve mumyalar ile beraber oldukça ilgi çekici bir müze gezisi imkanı sağlıyor.

Mısır Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi (The Metropolitan Museum of Art)

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan The Met, 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapıyor. Mısır, Yunan, Avrupa, İslam ve Japon Sanatı gibi kategorilerde çok farklı sanat eserleri bulunmaktadır. Müze ile ilgili sevindirici bir haber ise giriş için belirlenmiş bir ücretin bulunmaması. Yani çok ufak bir meblağ karşılığında New York’ta bulunan bu muhteşem müzeyi gezebilirsiniz.

Metropolitan Sanat Müzesi

New York Modern Sanat Müzesi (Museum of Modern Art)

“MoMa” şeklinde kısaltılan ve dünyanın en önemli modern sanat müzesi olarak kabul edilen bu müze, sıkça The Met ile karşılaştırılıyor. 1929 yılında açılan müzede, dünya çapında büyük üne sahip sanat eserleriyle beraber pek çok tasarımcının birbirinden değişik tasarımları da bulunuyor. Van Gogh’un ‘The Starry Night’ ve Salvador Dali’nin ‘The Persistence of Memory’ isimli eserleri ise bu eserlerden sadece bazıları.

New York Modern Sanat Müzesi

Louvre Müzesi (Le Louvre)

Paris’te bulunan bu müze dünyanın en büyük sanat müzesi olarak adlandırılıyor ve yaklaşık 60 bin metrekare alanda 300 bini aşan esere ev sahipliği yapıyor. Böylesine büyük bir müzeyi tamamıyla gezmek ise 3 haftanızı alabilir. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi unvanına sahip bu Louvre için uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir. Üstelik müzedeki en ünlü eser olan Da Vinci’nin Mona Lisa’sı için bir o kadar daha bekleyebilirsiniz ancak değeceğine eminiz.

Louvre Müzesi

Yaren Genç | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

En İyi 5 Türk Baterist

En İyi 5 Türk Baterist

Bir Yol Macerası: Ürdün

Bir Yol Macerası: Ürdün

Ukrayna Gezi Yazısı

Ukrayna Gezi Yazısı

0 Yorum

Yorum Yaz