Ege Mutfağı - Yemekleri Hakkında Bilgi
Ege Mutfağı - Yemekleri Hakkında Bilgi

Birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan Ege Bölgesi kültürel, sosyal etkinin yanında yemek kültürüyle de etkilenmiş, Ege mutfağı daha zengin bir hale gelmiştir. Ege Bölgesinde Mısır, Yunan, Fenike Uygarlıklarının etkisiyle; tahıl, şarap, zeytinyağı kullanımı yaygınlaşmıştır. Ayrıca Balkanlar ve Ege Adalarından aldığı göçlerle; Rumlar, Yahudiler, Levantalılar, Boşnaklar da Ege mutfağına katkıda bulunmuşlardır.

Ege mutfağının vazgeçilmez malzemeleri kuşkusuz zeytinyağı, otlar ve deniz ürünleridir. Hatta ot ve zeytinyağı bu mutfağın ayrılmaz ikilisidir. Fakat lezzetlerin birbirine karıştırılmamasına çok dikkat edilir. Ayrıca et, ot yemeklerinde genelde birlikte kullanılmaz, bu yüzden et tek başına tüketilir.

Isırgan otu, hindi bağı, gelincik, turp otu, kenger, kuş otu, bostan, arapsaçı bu bölgede tüketilen şifalı otların yalnızca birkaçıdır.

Gurmeler tarafından Ege mutfağı yeşil sofra olarak tanımlanır. Sanırım bunun nedeni otların az pişirilip rengini korumasıdır. Bu da Egelilerin sağlıklarını neye borçlu olduğunu da çok açıkça gösterir.

Bu yörede yetiştirilen meyve, sebze, narenciyenin fazla olması mutfaktaki çeşitliliği arttırdığı gibi farklı vitamin, minerallerin bir arada olması bakımından da önemlidir. Mesela Ege yöresinde koyun, kuzu, oğlak yetiştiriciliğinin yaygın olması yemeklerinde de bu et çeşitleri kullanılmasında nedendir. İncir yetiştiriciliği ve tüketiminde ön sıralarda olan Ege Bölgesi tatlılarında çokça incir kullanmaktadır. Yazın komposto, kışın hoşhaf tüketiminin olması yine şaşırtıcı olmasa gerek. Üzüm yetiştiriciliğinin yine yaygın olduğu bu bölgede şarap, pekmez, üzüm, ekşi, şıra üretimi yapılmaktadır. Dünya şarap pazarının kalbi Egede atmaktadır.

ege mutfağı hakkında bilgi

Ege mutfağı; hafif, sağlıklı ve besin değeri bakımından çok zengin bir yelpazeye sahiptir. Fast-food tüketiminin arttığı, kalp-damar hastalıklarının artık her yaştan insanda görüldüğü bu dönemde insanların daha sağlıklı bir yaşam tarzı için yemek kültürlerini değiştirmeleri gerekmektedir. Bunun için alabilecekleri en iyi örnek Ege mutfağıdır diyebiliriz.
Sadece zeytinyağının 2500 yıllık tarihe sahip olduğu bu coğrafyanın mutfağı keşfedilmek ve tatmak üzere birçok zenginliğin sizi beklediğinden emin olabilirsiniz.

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

2018 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

2018 Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Krizin Arka Yüzü - The Big Short

Krizin Arka Yüzü - The Big Short

0 Yorum

Yorum Yaz