Elon Musk'ın Verimlilik Sırları
Elon Musk'ın Verimlilik Sırları

Bugün artık 46 yaşında olan Musk, 1995 yılında geliştirme, icat etme ve insanlığa fayda sağlama tutkusunun peşinden giderken henüz 24 yaşındaydı. Aradan geçen 22 seneye, SpaceX gibi bir uzay taşımacılığı şirketi, ‘Tesla Motors’ adı altında elektrikli araç ve bu araçların motor parçalarını üreten ve satan dev bir kuruluş ve ödeme sistemleri alanında dünyanın en geniş ağına sahip Paypal adlı bir firmayı sığdırdı. Sektörlerinin bu dev isimlerinde başkanlık ve kurucu ortaklık gibi unvanların sahibi oldu. Peki bunları yaparken motivasyonunu nereden aldı? Onun verimlilik sırlarından işte bazıları:

1) Günde en az 4 saat kitap okur.
Musk günde 4 saatten aşağı kitap okumuyor ve bunu yaparken de aynı zamanda gün içinde bir sürü iş ile uğraşıyor. Çoğu insan işlerinden dolayı kitap okuyamadığını söyler fakat Musk bunu bu seviyede yapabiliyorsa, bence kimsenin bahane bulmaması gerekiyor.

2) Çalışmalarında kamu yararını özellikle gözetiyor.
Bu özelliği ile birçok insanın hayatına rahatlıkla dokunabiliyor ve bun en büyük motivasyon kaynaklarından biri. İnsanların hayatındaki değişiklikleri görmek daha sonra yapacağı işlerinde ona önayak oluyor.

Elon Musk'ın verimlilik taktikleri

3) Hayal etmekten vazgeçmiyor.
Musk bir demecinde ‘Ölümüm Mars’ta olsun.’ dedi. Bu onun her zaman hayal kurabildiğini ve bunların peşinden gitmeyi de çok sevdiğini gösteriyor. Hedeflerini hep en yukarda tutuyor ve böylece kat etmesi gereken hep daha fazla yol oluyor. Bu da onu başarıya iten şeylerden biri.

Elon Musk başarı stratejisi

Verimliliğe o kadar değer veriyor ki...

Elon bir toplantı katılımcısına şöyle der: “Hiçbir şey söylemedin. Neden buradasın?” Toplantılar konusunda her CEO’nun farklı bir görüşü var. Amazon CEO’su Jeff Bezos da toplantılar için iki orta boy pizza kuralını kullanıyor. İki orta boy pizza kuralına göre, eğer bir toplantıda katılımcılara 2 orta boy pizza yetmiyorsa o toplantı çok kalabalıktır ve verimsiz geçecektir. Elon da bunlara çok dikkat ediyor toplantısına katılan herkesin orada şirketine veya o toplantıya bir şeyler katmasını bekliyor ve haksız da sayılmaz.

Bu inanılmaz fikirlere sahip adamı kelimelere sığdırmak çok zor. Mars’ta bir yaşam inşa etmeye çalışan, günde 15 saat mesai yapan günümüzün en yaratıcı fikirlerine sahip olan nadir insanlardan biri.

Batuhan Arkat | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

Uzaklarda Bir Türk Bayrağı

The Most Powerful 25 Women in the World

The Most Powerful 25 Women in the World

Başarı için Güne Başlarken Yapılması Gerekenler

Başarı için Güne Başlarken Yapılması Gerekenler

0 Yorum

Yorum Yaz