Erasmus Değişim Programının Öğrenciye Kattığı 5 Avantaj
Erasmus Değişim Programının Öğrenciye Kattığı 5 Avantaj

Fransa, Almanya, İspanya, İtalya… Bunlar bir çoğumuzun hayallerini süsleyen ülkelerden sadece birkaçıdır. Hele bir öğrenci olarak, kendimizi o stresli derslerden, vizelerden, finallerden bir nebze olsun uzaklaştırıp Paris’in sanat kokan sokaklarına, İspanya’nın dünyaca ünlü festivallerine atmak istemez miyiz? “Evet” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak belki de gelecekte, birçoğumuz için bunlar sadece bir hayalden ibaret olmayabilir. Ya da çoktan hayallerini gerçekleştirenler vardır bu yazıyı okuyanlarınız arasında. Nasıl mı? Bunun “Work and Travel”ı var, “Interrail”ı var…Var da var… Ancak ben bu yazımda, hem eğitimimize hem de sosyal yaşantımıza fayda sağlayabilecek olan Erasmus öğrenci değişim programını mercek altına alacağım. Peki nedir bu muhabbet ortamlarında adını sık sık duyduğumuz “Erasmus”?

Erasmus programı, Avrupa’da yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliklerini artırmaya yönelik, öğrenci ve öğretim üyelerinin hareketliliğine imkan veren bir eğitim anlaşmasıdır. Üniversite öğrenciliğinizin bir kısmını hem yurt dışında, farklı eğitim sistemleri ile, yabancı dilinizi geliştirerek tamamlayıp hem de eğlenerek geçirmek istiyorsanız, bu program tam size göre! Benden söylemesi! Ancak Erasmus’un faydaları bununla da sınırlı değildir. Listelemeye kalksak saatlerimizi alır. Dilerseniz bu listeyi fazla kabartmadan, sizinle daha önceden bu programla Fransa, Strasbourg’a gitmiş bir arkadaşımın ona Erasmus’un kattığını inandığı 5 faydayı sayayım:
Her şeyden önce farklı bir öğrenim kurumunu ve eğitim sistemini göreceksiniz. Belki ilk başta biraz adaptasyon problemleriyle karşılaşacaksınız ancak daha sonradan bu yerden  kopmak istemeyeceksiniz. Size evinizi aratmayacak belki de, kurduğunuz arkadaşlıklar size bir ömür boyu yetecek. Üstüne üstlük, Erasmus ile gittiğiniz ülkedeki okulun derslerini, esas okulunuzda saydırabileceksiniz.

erasmus öğrencileri

Erasmus’a gitmek çok da kolay bir iş değil. Gereken belgeleri hazırlamak, süreci tek başınıza tamamladığınız için size bürokrasiyi öğretecektir. Bu da size ayakta kalacak bilgi, beceri ve tecrübeyi kazandıracaktır.
Yabancı diliniz mükemmelleşmese de mükemmele yakın olacaktır. Ayrıca yabancı dilde eğitim almak size birçok şeyi başarabileceğinizi kanıtlayacaktır. Özgüveniniz tavan yapacaktır. Bunun Fransızcası, Almancası var be hocam! Geliştir dilini, git bir gör bakalım nasılmış!
Gittiğiniz ülkenin ekonomisini, iş hayatını öğreneceksiniz. Bu da sizin küresel anlamda çalışabileceğiniz şirketleri tanımanız için fırsat yarabilir. Sonuç olarak, hayat öğrencilikten ibaret değil! Kariyerinize bir kaç adım yabancı şirketlerin çalışma ortamlarını görerek atmak fena fikir sayılmaz doğrusu. Bu şekilde, staj ayarlayabilir ve hatta eğer bağlantılarınız kuvvetli olursa daha sonrasında Avrupa’da çalışıp hayatınızı orada sürdürebilirsiniz bile!

Farklı kültürlerle tanışıp, iletişime geçme yeteneğiniz artacaktır. Artık yabancı diliniz (hepimizin şikayetidir bu) kağıt üzerinden ibaret olmayacak. Pratikte de geliştireceksiniz kendinizi. Farklı kültürlere açık olamayı öğreneceksiniz. Erasmus yalnız başınıza seyahat etme becerinizi artıracaktır. Artık yurt dışına çıkmak sizin için gözünüzde büyüyen bir şey değil, aksine sadece bir uçak biletine bakan maceralar serisi halini alacak.

Bu liste uzar da uzar… Peki, neden yazımı okuduktan sonra Erasmus Değişim Programı’nın kriterlerini internetten öğrenmiyorsunuz ki? İnanın bana zaman kaybetmiş olmazsınız, aksine geleceğinizi renklendirebilmek adına, akademik ve sosyal deneyimlerinize-bilgilerinize yenilerini katabilmek adına sadece bir adım atmış olursunuz. Neden küreselleşen, ülkeler ve kültürler arası mesafenin böyle programlar sayesinde azaldığı bu dünyada siz de yerinizi almıyorsunuz? Hadi! Geleceğiniz sizin elinizde be hocam! Daha ne diyeyim? Ah tabi doğru… “İyi yolcuklar!”

Gonca DENİZLERKURDU - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Arif V 216'da Yer Alan Göndermeler

Arif V 216'da Yer Alan Göndermeler

Dünya Üzerindeki En İlginç 7 Hayvan

Dünya Üzerindeki En İlginç 7 Hayvan

0 Yorum

Yorum Yaz