Etsiz Çiğ Köfte Devri
Etsiz Çiğ Köfte Devri

"Acılı-acısız, nar ekşili, bol baharatlı, yapımı zahmetli, olup olmadığını anlamak için tavana attığımız yöresel lezzetimiz çiğ köfte. Artık dışarıda acıktığımız zaman simitten bile daha popüler bir durumda." Çiğ köftenin asıl memleketi hala tartışma konusu. Bazıları Urfa, bazıları Adıyaman dese de şu bir gerçek ki nereye gidersek gidelim bir çiğ köfte işletmesi görüyoruz. Peki böylesine yöresel bi yemek nasıl oldu da bu kadar markalaşmayı başarabildi? Çiğ köftenin asıl özelliği isminden de anlaşılabileceği gibi içindeki malzemelerin pişmemiş olarak eklenmesidir. Önemli olan şu ki asıl çiğ olan malzeme içindeki et. Yani yöresel olarak yapılan çiğ köfteden bahsediyoruz. Şu an çiğ köftecilerde satılan ise 'etsiz' çiğ köfte. Sağlık Bakanlığı’nın 2008'de aldığı karara göre çiğ köftelerde et kullanımı yasaklandı, bundan dolayı üreticiler etsiz çiğ köfte ile piyasada tutundular. Franchise yoluyla markalaşan sektör, kısa zamanda gelişerek cirosunu 630 milyon TL'ye ulaştırdı.

Çiğ köftenin kısa zamanda popüler birkaç alt başlıkta inceleyebiliriz: 

1. Fiyat-Performans İlişkisi

Son zamanlarda hızlı üretim- tüketimi ve fiyat endeksi ile bir fast-food markası haline gelen çiğ köfte, son derece ucuz olması ve doyuruculuğuyla popüler oldu. Ortalama 2-3 lirayla doyulabilmesinden dolayı özellikle öğrencileri ve gençleri kendine bağlamış durumda. Her ne kadar çoğu tüketicinin söylediği gibi etli çiğ köftenin yerini tutmasa da etli çiğ köftenin evde yapım zorluğu kullanıcıları daha pratik bir alternatife yönlendiriyor. Yaklaşık aynı tadın elde ediliyor olması da etli çiğ köfte için bir numaralı alternatif olmasını sağlıyor.

2. Arz-Talep

Bu sektörün ortaya çıkması çok yeni olmasa da markalaşma süreci yeni sayılabilir. Belki de markalar içindeki en popüleri olan "Adıyaman Çiğ Köftecisi Ömer Usta" bu sektöre 1992 yılında seyyar tezgahıyla başladığını söylüyor. Ancak ilk üretim merkezini 2005 yılında kurdu. Sektörün büyük isimlerinden olan "Pan Çiğ Köfte" ise 2008 yılında sektöre adımını attı. Hal böyle olunca seyyar tezgahın, köşebaşı köftecilerinin halk üzerindeki çekici etkisi bu sektörün başlarda yavaş yavaş tepeye tırmandığını gösteriyor. Bu seyyar tezgah gün gelip de bir dükkan olunca ve tutunca, biraz daha büyük işletme sahiplerinin dikkatleri sektörün üzerine çekilmiş oluyor. Böylece daha da büyük bir rekabet haline gelip adeta köşe kapma yarışına giriyorlar. Bundan dolayı her sokakta bir çiğ köfteci görmeye başlıyoruz.

3. Kültürel Bağlılık-Damak Tadı

Eski zamanlardan beri Türk kültüründe bulunan bir yemek çiğ köfte. Yöresel bir yemeği pratik bir yolla tüketiciye ulaştırmaya başlaması insanların ilgisini çekti. Damak zevkimizi belli eden çiğ köftenin yerini tutabilecek bir yemek alternatifi olmayışı, bu yöresel yemeğin kısa bir sürede büyük bir sükse yapmasını sağladı. Girişimcilere göre ise sektör henüz doyuma ulaşmış durumda değil. Çiğ köfte bir süre daha piyasada önemli bir noktada kalacak gibi duruyor. Hatta çoğu çiğ köfte üreticisi firma gözünü yurt dışına dikmiş durumda, ilerleyen zamanlarda dünyanın başka bir ucunda çiğ köfte dükkanı görmemiz olası.

etsiz çiğ köfte

Oğuz Ziya Köseömür - ODTÜ Makine Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Disney's Beauty & The Beast Ankara 2015 - Rehber

Disney's Beauty & The Beast Ankara 2015 - Rehber

Dünyanın En Uzun Boyunlu Kadınları

Dünyanın En Uzun Boyunlu Kadınları

Unutulmayan Çizgi Filmler

Unutulmayan Çizgi Filmler

0 Yorum

Yorum Yaz