Facebook ve Gölge Profilleri
Facebook ve Gölge Profilleri

Facebook'un, kullanıcısı olsanız da olmasanız da size dair bir profil barındırabileceği gerçeği, bazı kullanıcılara sürpriz olarak gelebilir. Ancak bugün, şirketin genel müdürü bile böyle bir uygulamanın bilgisini -ya da en azından durumu açıklamak için kullanılan terimi- reddetti.

New Mexico Temsilcisi Ben Lujan, bu sabah House Energy and Commerce Committee ile yaptığı duyuruda, Mark Zuckerberg'i “gölge profilleri” olarak adlandırılan bir soruyla köşeye sıkıştırdı. Bu terim, Facebook'un kullanıcı olmayan kişiler hakkında topladığı verilere gönderme yapmak için sıklıkla kullanılan bir terimdir. Bu veriler Facebook tarafından saklanır ama kullanıcılara gizli tutulur.

Geçtiğimiz günlerin sayılı samimi anlarından birinde, Rep. Lujan, Zuckerberg'i sorularıyla sıkıştırdı:

Lujan: Facebook'un Facebook'a hiç kaydolmamış insanlarla ilgili detaylı profilleri var mı, evet mi hayır mı?

Zuckerberg: Sayın kongre üyesi, genel olarak güvenlik amaçlı olarak, Facebook'a kaydolmamış insanlar hakkında, sadece telefon numaraları gibi kamuya açık bilgileri temel alan ters aramaları engellemek için veri topluyoruz.

Lujan: Yani bunlara gölge profilleri deniyor, bazılarına atıfta bulundukları şey bu mu?

Zuckerberg: Kongre üyesi, bu konu hakkında bilgim yok.

Lujan: Bu verilere bugünkü duruşma için gölge profilleri olarak referans edeceğim. Facebook, her bir kullanıcısı için ortalama olarak kaç veri noktasına sahiptir?

Zuckerberg: Net veriler olmadan şuanda bir şey söyleyemem.

Lujan: Facebook, her bir Facebook profili olmayan bir birey için ortalama olarak kaç veri noktasına sahiptir?

Zuckerberg: Kongre üyesi, net veriler olmadan hiçbir şey söyleyemem ama ekibimizin size daha sonra geri dönmesini sağlayabilirim.

Lujan: Facebook tarafından, Facebook profili olmayan bireyler hakkında veri toplandığı kabul edildi. Sorum şu: Facebook hesabına sahip olmayan bir kişi Facebook’un istem dışı veri toplamasını devre dışı bırakabilir mi?

Zuckerberg: Herkes, hizmetlerimizi kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın, reklamlar için herhangi bir veri koleksiyonunu kapatabilir ve devre dışı bırakabilir, ancak kişilerin kamusal bilgileri kazımasını önlemek için, birileri sürekli olarak hizmetlerimize erişmeye çalışırsa, bunu bilmemiz gerekir.

Lujan: Bugün bundan çok bahsetmemiş olmamız sizi şaşırtabilir. Herkesin verilerini kontrol ettiğini söylüyorsunuz, ancak hiç onay almadan, Facebook kullanıcısı olmayan ve bir gizlilik sözleşmesi imzalamamış kişiler hakkında veri topluyorsunuz.

Facebook sayfasındaki “Facebook hesabım yok ve Facebook'ta saklanan tüm kişisel bilgilerimi talep etmek istiyorum" içeriğe gittiğinizde, “Facebook sayfanıza gidip daha sonra hesap ayarlarınızda verilerinizi indirebilirsiniz” diyen bir formda sizi şaşırtabilir.

Demek istediğim, Facebook kullanıcısı olamayan insanları bile kendileri hakkında toplanan verilere erişmek için Facebook kullanıcısı olmaya zorluyorsunuz. Bunu değiştirmemiz gerek.

facebook gölge profilleri

TechCrunch’ın Natasha Lomas’ın bir 2013 Facebook gizlilik skandalı sırasında açıkladığı gibi:

Şansınız, e-posta veya cep telefonu ile yazıştığınız bir kişinin Facebook'un veri örümceklerinin yazışmaları boyunca taramasına izin vermesidir, böylece iletişim bilgilerinizin tamamen sizin bilginiz veya rızanız olmadan özümsenmesine izin verir.

Bu gizlilik ihlali sırasında Facebook, altı milyondan fazla kullanıcının e-posta adreslerini ve telefon numaralarını açıkladı. Ancak bir süre sonra bu bilgilerden bazılarının sahipleri tarafından hiçbir zaman Facebook'a kendi istekleri ile gönderilmediği açığa çıktı.

Bu bilgi, uygulamanın mobil bağlantıyı taramasına izin veren “arkadaş bulma” özelliği de dahil olmak üzere, arkadaşlarınızın veya arkadaşlarının arkadaşları aracılığıyla her türlü kanal aracılığıyla Facebook’un geniş veri toplama makinesine çekilmiş olabilir.

Zuckerberg'in, tüm Facebook kullanıcılarının kendi verilerine sahip olduğu iddialarına rağmen, kullanıcıların -ayrıca kullanıcı olmayanların- şirketin kendileri hakkında ne kadar bilgi sakladığını tam olarak bilmeleri mümkün değildir. Lujan'ın önerdiği gibi, Facebook veri kullanıcılarının platformda görüntüleyebilmeleri, muhtemelen şirketin büyük veri buzdağının yalnızca görünen kısmıdır.

Ahmet Bican Tekin | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Dünyanın En Büyük 10 Fabrikası

Dünyanın En Büyük 10 Fabrikası

WARNER MEDİA’NIN NETFLİX’İ

WARNER MEDİA’NIN NETFLİX’İ

0 Yorum

Yorum Yaz