Fikir Sahibi Olmanız Gereken Uluslararası 8 Film Festivali
Fikir Sahibi Olmanız Gereken Uluslararası 8 Film Festivali

1. CANNES FİLM FESTİVALİ

Adını Fransa’nın bir sahil kenti olan Cannes’dan alan festival, Venedik Film Şenliğine rakip olarak, 1946 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. Festivalde her yıl ortalama 20 film yarışmaktadır. Verilen ödüller Altın Palmiye, Büyük Jüri, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Kısa Film, Altın Kamera ve Jüri Ödülüdür. Avrupa’nın en önemli film festivallerinden olan Cannes’ın büyük ödülü Altın Palmiye; 1982’de Yılmaz Güney yapımı Yol filmi ile 2014’de ise Nuri Bilge Ceylan yapımı Kış Uykusu filmi ile ülkemize kazandırılmıştır. Ola ki festival zamanı Cannes’a yolunuz düşerse, kırmızı halıda birçok ünlü isim görme şansınız olabilir.

2. LOCARNO ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

İsviçre’nin Ticino kontundaki Locarno şehrinde her yıl düzenlenen festival ilk olarak 1946 yılında düzenlenmiştir. Festival zamanı şehrin merkez meydanında açık hava gösterimleri de yapılmaktadır. Festivalin en büyük ödülü Altın Leopar iken ikinciye Gümüş Leopar ve en iyi kadın ve erkek oyunculara ise Bronz Leopar ödülleri verilmektedir.

Locarno Uluslararası Film Festivali

3. VENEDİK ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ
 
Dünyanın en eski film festivali olan Venedik Film Festivali ilk olarak 1932 yılında düzenlenmiştir. O tarihten bu yana Venedik’in Lido adasında gerçekleştirilmektedir. Dünyanın en prestijli film festivallerinden olan bu festivalde en iyi filme Altın Aslan, ve en iyi erkek ve kadın oyuncuya ise Volpi Kupası verilmektedir.

Venedik Uluslararası Film Festivali

4. BERLİN ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ (BERLİNALE)

Berlinale olarak da bilinen festival dünyanın önde gelen film festivallerindendir. 1951 yılından beri her yılın şubat ayında gerçekleştirilmektedir. Berlin şehrinin sembolü olan ayı festivalin ödüllerine yansımıştır, Altın Ayı ve Gümüş Ayı. Festivalin açılışı Berlinale Palast’ta yapılmaktadır.

Berlin Uluslararası Film Festivali

5. SUNDANCE FİLM FESTİVALİ

Ünlü aktör Robert Redford tarafından 1981 yılında kurulan Sundance Enstitüsü’nce her yıl ABD’nin Utah eyaletinde gerçekleştirilmektedir. Festival bağımsız sinemanın en büyük destekçilerinden olmuştur.

Sundance Film Festivali

6. TORONTO ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

1976’dan beri Toronto’da yarışmasız olarak düzenlenmektedir. Yalnızca Kuzey Amerika’nın değil, dünyanın en prestijli film festivallerindendir.

Toronto Uluslararası Film Festivali

7. SAN SEBASTİAN ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

1953’ten bu yana İspanya’nın San Sebastian şehrinde düzenlenmektedir. Önceleri amaç İsponyolca filmleri ödüllendirmek olsa da, 1950’lerde diğer dillerdeki filmlerin katılımına da açılmıştır. Ana ödüller Altın İstiridye ile Gümüş İstiridye’dir. Ayrıca en popüler filme seyirci ödülü verilmektedir.

San Sebastian Uluslararası Film Festivali

8. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ

Festival 1984-88 yıllarında Uluslararası İstanbul Sinema Günleri adında, 1982’den beri İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenmektedir. İçinde ulusal ve uluslararası olarak iki farklı yarışma barındırmaktadır. Her sene nisan ayında gerçekleştirilen festivalin büyük ödülü ise Altın Lale’dir.

İstanbul Uluslararası Film Festivali

Berna Ceylin Ötkün | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

David Robert Mitchell'dan It Follows

David Robert Mitchell'dan It Follows

Uzaydaki İlk Ülke - Asgardia

Uzaydaki İlk Ülke - Asgardia

0 Yorum

Yorum Yaz