Final Yapan En İyi 10 Dizi - Sürükleyici Dizi Tavsiyeleri
Final Yapan En İyi 10 Dizi

Dünya üzerinde final yapmış onlarca yabancı dizi bulunmakta ve bunların hepsini izlememiz ne yazık ki mümkün değil. Bu yüzden bu yazıda konularıyla birlikte final yapan en iyi 10 yabancı diziyi sizler için hazırladım. İyi okumalar.

1.Breaking Bad:

Walter White bir lisede kimya öğretmenliği yapan, evin masraflarını zar zor ödeyen orta yaşını geçmiş bir adam. Engelli bir oğlu var ve eşi yeni bir bebek bekliyor. Tam bu sırada Walter akciğer kanserine yakalandığını öğrenir. Ailesine para bırakmak için çeşitli yollar arayan Walter’ın aklına kimyacı kimliğini kullanma fikri gelir ve kristal methüretmeye başlar. Peki bu düşündüğü kadar kolay mıdır?
Peki tacirlerin etrafta cirit attığı bu bölgede Walter neler yapacak?

breaking bad walter silah

Zorluklarla yüzleşmesi gerektiğinde bunu başarabilecek mi?

breaking bad dizi sahnesi

Ve en önemli soru: Amacına ulaşabilecek mi?

breaking bad burun bandı

2. Boardwalk Empire:

İnsanlar ikiye: ayrılır krizi fırsata dönüştürenler ve fırsatı es geçenler. Büyük ekonomik krizi kendi suç imparatorluğuna dönüştürmeyi başaran organize suçun babası Al Capone sizce hangi tarafa giriyor?
İşler her zaman istediği gibi gelişemez ama değil mi?

Boardwalk Empire

İzleyip görelim.

3. SixFeet Under:

Babaları ölünce değişim yaşayan bir ailenin hikayesini  anlatan bu yapımın tam olarak 32 Emmy adaylığı ve 7 tane de Emmy ödülü var. Ayrıca dizi Dexter olarak tanıdığımız Michael C. Hall’ı kadrosunda barındırıyor.

six feet under

Popüler bir dizi olmamasına rağmen severek izleyeceğinize eminim.

4. OZ:

Gerçeğe en yakın seviyede kurgulanmış bir ABD hapishanesine dizisini kim izlemek istemez? Suçluları ıslah edebileceğini düşünen bir idealist olan Tim McManus tarafından yönetilen bu cezaevinin tüm sakinleri, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için mücadele veriyor. Kimi uyuşturucu ticareti ya da diğer gruplar üzerinde güç kazanabilmek için savaşıyor. Kimi paranın peşinde kumar oynayarak ya da başka türlü dümenlerle paraya kavuşmaya çalışıyor. Bazı mahkûmlar ise sadece tahliye olabilecekleri günü görebilmek için hayatta kalmaya çalışıyor, hatta sadece yarını görebilmek için.

oz dizisi

Bu dizinin tek kötü özelliği eski yıllarda çekildiği ve düşük bütçesi olduğu için görüntü kalitesi kötü olabiliyor.

5. The Shield:

Polisiye dizileri hep zeki dedektif ve beceriksiz polis ayrımıyla izlemekten bıkmadınız mı? Bu dizi tüm polisiye, dedektiflik ve son dönemde hızla çoğalan CSI dizilerinin anti-tezi oluyor. "The Shield", yozlaşmış fakat yerine göre adaletli davranan yeri geldiğinde de işlerini bildikleri yöntemlerle yaparak açıklarını kapatan bir polis departmanın maceralarını anlatıyor.

the shield kapak

6.Dexter:

Hep seri katillerin insanları yüce (!) amaçları için öldürmelerini izledik ama Dexter bu klişeleri yıkmaya geliyor. Dexter polisle birlikte çalışan bir kan uzmanı.

dexter morgan

Ama bu onu maceradan alıkoymayacak gibi duruyor.

7. Scrubs:

Neden bu listede hiç komedi dizisi yok dediğinizi duyar gibiyim. İşte karşınızda komedi dizilerinin efsanelerinden Scrubs.

Scrubs

Doktorların hastane yaşamını aşırı komik bir şekle sokan dizinin en mutsuz anınızı bir komedi şenliğine dönüştürebileceğine güvenim sonsuz.

8. Carnivale:

Tarih boyunca iyi ve kötü arasında savaş hep var olmuştur ama hiç bu kadar esrarengiz olmamıştı. Ekonomik krizin en kötü halini aldığı bu yıllarda ucubelerle dolu bir sirk karavanına eşlik ediyoruz.

Bu yazıya devam edip bilgi vermek isterdim ancak o kadar bağlantılı bir senaryoya sahip ki bu dizi yazacağım her bilgi bir sürpriz bozan olma niteliğine sahip.

Carnivale

9. Lost:

Lost gizemli bir adaya düşen bir grup kazazedenin ada yaşamını anlatıyor. Bunu okuyan kişilerin çoğunluğunun Lost hakkında yeterince bilgisi olduğuna eminim ama hala izlemediyseniz sebebini biliyorum. Size söylenen finalin rüya olduğu yalanı. Sizi temin edebilirim sonu rüya değil. Hala izlemediyseniz gönül rahatlığıyla izleyebilir ve bitirdiğiniz zaman size finalin rüya olduğunu söyleyen arkadaşınıza gülüp geçersiniz.

Lost

10. The Twilight Zone:

Size dünya tarihinde yazılmış en yaratıcı senaryo hangi diziye ait diye sorsam farklı farklı cevaplar gelir. Sizi temin edebilirim o cevapların hepsi bu dizinin yanında çocuk oyuncağı gibi kalır. Her bölüm farklı ve akla gelmeyecek bir konu işleyen bu dizi hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacaktır. Bu dizinin tek eksik yanı çekildiği tarih itibariyle siyah beyaz olmasıdır. Bu eksiğini aşırı renkli senaryosuyla kapattığına emin olun.

The Twilight Zone

Deniz Şener | ODTÜ İktisat

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Umberto Eco'ya Veda

Umberto Eco'ya Veda

İstanbul'da Mutlaka Takılmanız Gereken 7 Mekan

İstanbul'da Mutlaka Takılmanız Gereken 7 Mekan

0 Yorum

Yorum Yaz