Game of Thrones'un Arkasındaki Gizli Tarih Sayfaları
Game of Thrones'un Arkasındaki Gizli Tarih Sayfaları

Haftalık 18.4 milyon izleyicisiyle Game of Thrones şu sıralar dünyanın en popüler ikinci televizyon dizisi. Herkesin sonunu merakla beklediği bu dizinin ve kitapların kurgusu aslında yazar George R. R. Martin tarafından tarihteki olay ve kişilerden esinlenerek oluşturulmuş.

Olayların başlangıcı V. ve X. Yüzyıllar arasında İngiltere'nin Roma İmparatorluğu hakimiyetinden kurtulup, 7 bölgeye ayrılmasına dayanıyor. Bu 7 bölgenin Westeros’ta ki yedi krallığı simgelediğini söylememize herhalde gerek yoktur. Yedi krallığın birleştiricisi ve barışın getiricisi olan Targaryen ailesi ise Wessex Hanedan’lığında kendi tarihsel karşılığını buluyor. Bu hanedanlığın simgesi ise bizi şaşırtmayacak şekilde sarı zemin üzerine kırmızı ejderha figürü.

game of thrones tarihi

Serinin en güçlü ve köklü ailelerinden olan Lannister ve Stark haneleri ise Lancaster ve York ailelerine dayanıyor. Bu aileler arasında geçen Beş Kralın Savaşı ise Güller Savaşı’nın fantastik karşılığı. İki savaş arasındaki benzerliğin en önemli örneklerinden biri ise V. Henry’nin ölümünden sonra tahta geçen Edward’ın reşit ve ülkeyi yönetebilecek vasıfta olmadığı gerekçesiyle ortak kararla tahta çıkan York Dükü Richard’ın, Edward’ın annesi Margaret de Anjou tarafından infaz ettirilmesi. Aynı zamanda Edward’ın oldukça sadist ve kana susamış bir çocuk olduğu ve karısına kötü davrandığı da biliniyor. Eminiz ki çoğu izleyiciye bu senaryo çok tanıdık gelmiştir.

game of thrones tarihi gerçekleri

Dizide Karasu Savaşı’ndaki savunma yöntemleri ise İstanbul’un ikinci kez Araplar tarafından kuşatıldığı dönemki savunmasını andırmıyor değil. Denizden büyük bir sura (Rumeli Hisarı) yapılan kuşatma gemilerin önüne çekilen zincir ve suda yanan çılgın ateş (Yunan Ateşi) ile savunulmaya çalışılıyor. Kuşatmanın sonucu ise malum; savunma galip geliyor.
Kojiki ise İmparator Jimmu’nun başlattığı ve ziyafette politik rakiplerini kolay yoldan öldürmesiyle sonuçlanan bir Japon geleneği. Dizide bu olan Kızıl Düğün olarak karşımıza çıkıyor. Walder Frey’in şok edici bir şekilde Castamere Yağmurları şarkısı eşliğinde Robb, Catelyn ve Robb’un eşini öldürmesi bu Kojiki geleneğiyle bağdaşıyor. İmparator Jimmu’nun da rakiplerini öldürmeden önce şarkılar çaldığı söyleniyor.

game of thrones gizli tarih gerçekleri

Aynı zamanda dizide ve kitap serisinde yer alan çoğu karakter de tarihten esinlenerek oluşturulmuş. Robb Stark’ın üvey kardeşi olarak Winterfell’de büyüyen Theon Greyjoy, Beş Kralın Savaşı’nda Robb’a ihanet ederek kuzeyi işgal etmesiyle Clarence’ın I. Dükü George Plantagenet’in görsel karşılığı. Aralarındaki en önemli fark ise George’un şarap fıçısında boğularak öldürülesine rağmen Theon’un sonunun ondan çok daha kötü olması.

Doğduğu yerden sürülen ve on üç süren sürgünden sonra doğduğu yere geri dönere yabancı askerlerden oluşturduğu ordusuyla ülkesini geri alan VII. Henry bize Daenerys Targaryen’den başkasını hatırlatmıyor. Henry de Daenerys’in Dar Deniz’i geçmesi gerektiği gibi İngiliz Kanalı’nı aşarak ülkesine dönüyor. Belki de dizide Daenerys’in sonu da Henry’ninkiyle benzer olacak. Kim bilir?

Game of Thrones sadece tarihsel değil coğrafi açıdan da Britanya ile oldukça benzerlik gösteriyor. Ters olarak yerleştirilmiş İrlanda ile İngiltere’nin birleştirilmesiyle oluşturulan Westeros haritası da George R.R Martin’in tarihten ve İngiltere’den ne kadar esinlendiğinin kanıtı.

Elifnur Eskici | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz