Geleceğe Umutla Bakmak - Tomorrowland (Film İncelemesi)
Geleceğe Umutla Bakmak - Tomorrowland (2015)

Brad Bird animasyon dünyasındaki Yukarı Bak, İnanılmaz Aile, Ratatouille gibi önemli yapımlarda emeği geçen, çocuklara yönelik film yapmayı bilen bir yönetmendir. Animasyon filmlerinin dışına çıkıp, 2011 yılında Görevimiz Tehlike: Ghost Protocol filminden 4 yıl sonra, Tomorrowland (Yarının Dünyası) filmiyle işine devam etti.

Athena adındaki ileri teknolojik insan görünümlü bir robotun, günümüz dünyasından meraklı, hayalperest ve pes etmeyen genç beyinlere bir rozet verir. O insanlardan biri de Casey Newton’dur. Rozete dokununca ütopik bir gelecek kurgusuna giderler. (Belki de onların umduğu gelecektir dünyasıdır.) Bu ‘geçiş’ olayının sırını merak eden Casey, nasıl olduğunu çözmeye çalışır ve olaylar gelişir.

Filmi çocuk gözüyle izleyip, ayrıntılara takılmazsanız gayet sürükleyici ve keyif verici olabilir. Zaten film, ana karakterlerin verdiği çocuksu tepkiler olsun, hiçbir şekilde argo, küfür gibi unsurlar içermemesi olsun ve olayların bilim kurguya dayandırılıp açıklanmadığı için fantastikleşmesi olsun çocuklara için yapılmış gibi. Bu film çocukların hayal gücünün gelişmesine yardımcı olabilir. (Özellikle, yüzme havuzu tasarımını yaratıcı buldum.)

Ancak tüm bu masumluğun altında bir nevi politik sistem ve insanların düşünce yapısına eleştiriler mevcut. Örneğin; çoğu kişi tarafından gelecek kötü, distopik bir dünya olarak hayal edildiği gibi birçok sanat dallarında da (edebiyat, sinema vs.) böyle eserler verilir. Filmin yapımcıları buna karşı çıkıyor. “Madem geleceği kötü olacakmış gibi düşünüyoruz, bunu değiştirmek için şimdi, günümüzde neden bir şey yapmıyoruz?”

Farklı bir bakış açısına sahip olsa da, işleniş şekli ve oyuncuların harika olmayan performanslarıyla maalesef vasatın üstüne çıkamamış bir yapımdır çoğu yetişkinin gözünde. Daha önce de dediğim gibi, ayrıntılara takılmadan, zevk almaya çalışılırsa veya empati kurulup çocuk gözüyle bakılırsa, eğlenceli bir aile filmi. Yaşı küçük hayalperestlerin beğendiği ve beğeneceği aşikar.

Bahadır Kaya | Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Netflix'in Başarısının Sırrı

Netflix'in Başarısının Sırrı

Hoş Geldin PS5!

Hoş Geldin PS5!

Facebook ve Gölge Profilleri

Facebook ve Gölge Profilleri

0 Yorum

Yorum Yaz