Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Girişimleri ve Hayatı
Gerçek Dünyanın Tony Stark'ı: Elon Musk

Bu yazımda sizlere günümüzde birçok kişinin insanlığın kurtarıcısı olarak gördüğü ve akıl almaz fikirleriyle bizim aklımızı alan aynı zamanda bize ilham kaynağı olan Elon Musk'dan bahsedeceğim.

Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimci olan Elon Musk SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

1971 yılında Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz çocukken kendi kendine kod yazmayı öğrendi ve 12 yaşındayken yazdığı ilk oyununu (Blastar) yaklaşık $500’a satarak ilk yazılım satışını yaptı.

elon musk gençlik fotoğrafı

1995 yılında uygulamalı fizik ve malzeme bilimi yüksek lisanslarına başlayalı henüz 2 gün olmasına rağmen kardeşi ile yeni organizasyonlar için bir çevrim içi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı.1999’da Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında Compaq’ın AltaVista birimine sattı. Henüz 24 yaşında olmasına rağmen milyonerdi.

spacex

2000 yılında ortak kuruculuğunu yaptığı çevrim içi finans ve ödeme servisi olan X.com ile bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Günümüzde yaşayan herkesin mutlaka duymuş olduğu eBay 2002 yılında PayPal'ı $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın aldı.

elon musk ve paypal

2002 yılının haziran ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçen uzay taşımacılığı şirketi SpaceX'i (Space Exploration Technologies) kurmuştur. Şu anda SpaceX şirketinin CEO'luğunu ve CTO'luğunu yapmaktadır.

Elon Musk’ın bugün şu anki ününe kavuşmasının en büyük nedenlerinden biri de Space X’tir.Ancak Elon Musk’ın Space X ile ilgili hedefleri çok daha büyük. Musk 2016 yılında yaptığı bir açıklamada insanoğlunun Mars’ta koloni kurmasını hedeflediğini belirtti. Uzay uçuşunun maliyetini 10’da 1’e indirmek isteyen Musk, 20 yıl içinde insanların Mars’a ayak basacağını öngörüyor. Hatta Musk, 2040 yılında Space X’in Mars’ta 80 bin kişilik bir koloni kurabileceğine inandığını da söylüyor.

Şirketin ilk üç roketi yörüngeye ulaşamadan patlamıştı. Dördüncü deneme sonunda başarılı olmuş ve NASA ile 1.6 milyar dolarlık bir anlaşma yapmasına vesile olmuştu.

elon musk ve uzay mekiği

Yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmeyi hedefleyen, silikon vadisi merkezli bir otomotiv firması olan Tesla Motors'un kurucu ortağıdır. Tesla sadece elektrikli otomobil teknolojisinde öncü değil aynı zamanda sürücüsüz gidebilen otomobiller alanında da öncü çalışmalar yapıyor. Autopilot adlı kendi sürüş teknolojisini geliştiren Tesla bunu seri üretim araçlarına entegre etmek için de çalışıyor. Elon Musk’ın çılgın planları arasında otomobillerin ayrı bir yeri olduğu kesin.

elon musk ve tesla

Ulaşım konusuna biraz takıntılı olan Elon Musk’ın çılgın projeleri arasında Hyperloop adı verilen bir tren de var. Elon Musk, Hyperloop aracını bizzat kendi tasarladı. Tasarıma göre araç metro gibi tüneller içinden gidecek ve vakum teknolojisini kullanacak. Ayrıca aracın enerjisi de güneş panelleri yardımıyla sağlanacak. Projenin tamamlanmasıyla saatte 1200 km/h hıza ulaşması beklenen Hyperloop ulaşımda yeni bir çığır açacak gibi görünüyor. Elon’un bir taraftan gezegeni iyileştirmek için çalışırken, diğer taraftan gezegeni terk etmemiz için uzay gemileri inşa etmesi bir paradoks diye konuşuyor.

elon musk çılgın projeleri

Elon Musk gibi birisinin yapay zekaya el atmaması olasılığı pek de mümkün değildi elbette. 2015’te kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir şirket olan OpenAI, güvenli ve insanlara faydalı yapay zeka geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. Elon Musk, yapay zekayla ilgili bazı endişelerini paylaşmasıyla biliniyor. Musk, yapay zekanın günün birinde bize tehdit olabilecek bir seviyeye gelebileceğini dile getiriyor. İşte bu yüzden kendisi OpenAI ile konuya el atmış durumda. OpenAI’ın amaçları arasında süper gelişmiş yapay zekalarla kâr elde etmek için her şeyi yapabilecek şirketlere ve vatandaşlarına baskı kurabilecek hükümetlere karşı önlem almak da yer alıyor. Bunun dışında Musk, insan beyni ile bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak bir ara yüz üzerinde de çalışıyor.

openal yapay zeka projesi

Elon Musk ve ile Iron Man’in benzerliği hep konuşulan bir konudur. Aslında bu bir tesadüf değil. Zira yeni nesil Iron Man’in çalışmaları sürerken yönetmen Jon Favreau, Robert Downey jr.’ın canlandıracağı karaktere nasıl bir karizma vermesi gerektiğini düşünürken Elon Musk’ı araştırması yönünde bir tavsiye almış. Favreau, Musk ile birebir görüşmüş ve aradığı imkanı bulmuş. Yani Tony Stark karakteri gerçekten de Elon Musk’tan ilham alarak yaratılmış.

Daha sonra Iron Man serisinin ikinci filminde SpaceX fabrikası filmde mekan olarak kullanılmıştır. Hatta Elon Musk bu filmde küçük bir rol bile almıştır.

elon musk ve spacex

Hasan Alp Caferoğlu | ODTÜ Makina Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz