Glokal Pack #7: KARANTİNA
Glokal Pack #7: KARANTİNA

Merhabalar Sevgili Okuyucularımız,
Tüm dünya zor günlerden geçiyoruz. Corona Virus serisine ait yeni tip Corona Virus COVID-19 ile tüm dünyanın mücadelesi sürüyor. Bu sırada hepimizin hayatını güvenceye almak adına birçok önlem alındı. Bunlardan en önemlileri dışarı çıkma yasaklarının gelmesi ve eğitim-öğretimin online platformlardan devam etmesi oldu.
Bu süreci verimli geçirmenize yardımcı olacak bazı bilgileri bu packimizde sizlerle paylaşıyoruz! Keyifli okumalar...

COVID-19 Gelişmeleri için Web Siteleri:

Bu salgın ortamında en çok ihtiyaç duyduğumuz konu şüphesiz ki güvenilir bir şekilde anlık bilgi alabileceğimiz websiteleri. İşte sizin için önerdiğimiz web siteleri:

1-covid-19.gov.tr

Sağlık Bakanlığı'nın güncel vaka, yapılan test, vefat eden ve iyileşen sayılarını bulabilmeniz için kurduğu websitesi, edinebileceğiniz en güvenilir verileri size sunuyor ve güncellemeleri seri olarak yapıyor.

2-Microsoft Bing (https://www.bing.com/covid)

Microsoft tarafından geliştirilen yeni coronavirüs anlık harita ve güncel istatistik sitesi bing üzerinden hizmete girdi. 

Bing ekibi tarafından oluşturulan ve basit bir arayüze sahip olan korona virüs haritası , toplam vaka, ölüm sayısı ve kurtulanların istatistiklerini içeriyor. 

Aynı zamanda seçtiğiniz ülkelerle ilgili Corona virüsü haberlerini de aktarıyor.

3-Worldometers (https://www.worldometers.info/coronavirus/)

Microsoft Bing'in sunduğu özelliklerin neredeyse tamamına sahip olan Worldometers anlık güncellemeleri ile güvenilir web siteleri listemizde kendine yer buluyor.

Hepimizin #evdekal dığı bu dönemde yapılabilecek en güzel şeylerden bir tanesi de tabii ki film izlemek.

Biz de sizin için hem salgınları konu alan hem de sürükleyici 5 film seçtik.

#EvdeKal Film Önerileri

1- I Am Legend

Salgın denilince akla ilk gelen filmlerden biri şüphesiz ki başrolünde Will Smith'in oynadığı "I am Legend". 2007 yapımı film insanları bir çeşit zombiye dönüştüren bir virüsün tedavisini bulmaya çalışan bir bilim insanının hikayesini anlatıyor. Henüz izlemediyseniz sizi ilk önerimiz

"I am Legend".

2-World War Z

Filmin başrolünde Brad Pitt'i görüyoruz. Dev yapım 190 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi. Salgın konulu filmlerde akla gelen ilk filmlerden biri olan World War Z 2013 yılında seyircisiyle buluştu.

Yaklaşık 2 saat süren filmde konu zombi salgını üzerinden işlenerek hayatta kalmaya ve ailesini hayatta tutmaya çalışan bir adamın hikayesi etrafında şekilleniyor.

3-Contagion 

Hong Kong'da bir yarasanın domuzu ısırmasının ardından domuzdan insana geçen bir virüs salgınını konu alan 2011 yapımı 'Contagion (Salgın)' filmi elbette 

COVID-19'a benzerliği bakımından ilk sırada yer alıyor.  2011 yapımı filmi evinizde kaldığınız bu süreçte izleyebilirsiniz

4-Outbreak

1995 yapımı film ebola benzeri bir virüs salgınını konu alıyor. Dustin Hoffman, Morgan Freeman ve Rene Russo gibi yıldızların baş rollerde yer aldığı yapım, şu anda internette izlenen en popüler yapımlardan bir tanesi.

5-12 Monkeys

 

Terry Gilliam'ın bilim-kurgu başyapıtı '12 Monkeys', zamanda seyahat ederek  90'lı yıllara gönderilen ve o dönemde başlayan bir salgın hastalığı konu alıyor. 

1995 yapımı filmin başrollerinde ise Bruce Wills ve Brad Pitt var.

Bu zorlu karantina günlerini en verimli şekilde değerlendirmenin bir diğer yolu da online eğitimler. Peki nereden nasıl eğitimler almalıyız? Öncelikle alacağınız eğitim türünü seçmekle başlamalısınız. Kimi ileride işine en çok yarayacak olan programların eğitimini alıyor kimi de en çok merak ettiği programın veya dilin eğitimini. Burada naçizane bir önerimiz var. Eğer Excel,Power Point, Word  gibi en çok kullanılan Microsoft Office programlarında eksiğiniz varsa, bir yazılım dili veya yabancı dil öğrenmeye merakınız varsa bu dönem sunulan fırsatlarla tam zamanı!

Geldi sıra nereden ücretsiz ve kaliteli bir eğitim alabileceğimize. Online eğitim diyince çoğu kişinin aklına büyük ihtimalle Udemy gelmiştir.

Udemy’den eğitim almanın en avantajlı tarafı ise eğitimleri almış kişilerin eğitim hakkındaki yorumlarını görebilmek ve buna göre kalitesini ölçebilmektir. Ayrıca her gün çoğu ücretsiz veya büyük oranda indirim fırsatı sunan eğitimleri de kaçırmaya gelmez!

 Dil öğrenmek için ise yine ücretsiz çok sayıda popüler uygulama bulunuyor. Bunlardan en popülerleri ise;

    

Memrise ,HelloTalk, Donut ve Duolingo uygulamalarıdır. Bu uygulamalar sayesinde öğrenmek istediğiniz dili hem detaylarına kadar öğrenebiliyor hem de online olarak o dili konuşan insanlarla iletişime geçebiliyorsunuz.P.S: Donut çiçeği burnunda bir speaking geliştirme uygulamasıdır. Kurucusu ODTÜ Hocalarımızdan Sevgili Jason Steinberg'dir!

COVID-19 önlemleri kapsamında tüm dünyanın heyecanla beklediği ve severek takip ettiği bazı etkinlikler ertelenmek durumunda kaldı. İşte bunlardan bazıları:

2020 Tokyo Olimpiyatları Dünya Elemeleri'nin büyük bir kısmı ertelendi. Ancak Tokyo Olimpiyatları'nın iptali ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

34 yıldır aralıksız düzenlenen, film ve müzik festivalleri ile konferansları kapsayan SXSW ilk kez iptal edildi.

MWC (Mobil Dünya Kongresi) 2020 iptal edildi.

Dünyanın en büyük oyun fuarı Electronic Entertainment Expo (E3) iptal edildi.

BONUS: ODTÜ İşletme Topluluğu olarak düzenleyeceğimiz göz bebeğimiz olan Girişimcilik ve Teknoloji Zirvesi ve CheersFest etkinliklerimiz de COVID-19 tehlikesi sebebiyle ertelendi...

               

 

            
 

Aynı zamanda hayatımız durma noktasına gelmişken online platformlar bizi yalnız bırakmıyor!

Evde kaldığımız bu süreçte faydalanabileceğimiz platformlar sizlerle!

Social Distancing Festival: Opera, dans, tiyatro gibi birçok etkinliğe canlı yayınla ulaşmamızı sağlıyor.

İBB - #SosyalMisafir Etkinlikleri: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Periscope'dan canlı yayın yaparak müzisyenleri konuk ediyor.

 

IDFA Documentaries: International Documentary Film Festival Amsterdam, sitesinde belgeselleri ücretsiz olarak sunuyor.

P.S: Birçok orkestra, tiyatro ve opera arşivlerini online ve ücretsiz olarak sanatseverlerin hizmetine sundu, özellikle izlemek ve dinlemek istediğiniz bir eser varsa mutlaka araştırmanızı tavsiye ederiz!

Son olarak Google Arts&Culture uygulamasının sunduğu sanal gezi imkanıyla birçok müzeyi ziyaret edebilir, eserleri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Karantina dönemi için hazırladığımız son pack burada son buldu, umuyoruz ki bu dönemi hızlı ve sağlıklı bir şekilde arkamızda bırakırız!
Herkese sağlıklı günler dileriz...

ODTÜ İşletme Topluluğu/Girişimcilik Komitesi 19/20

 Aleyna Hamzaçebi

Ali Abbas Eren

Bora Büke

Sude Turgut

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

 Uyumayan Şehir: New York!

Uyumayan Şehir: New York!

Otomotiv Endüstrisinde Çevrecilik

Otomotiv Endüstrisinde Çevrecilik

0 Yorum

Yorum Yaz