Glokal Teknoloji Bülteni 18/06
Glokal Teknoloji Bülteni 18/06

Bundan böyle GlokalWeb’de yeni bir dönem başlıyor. Artık iki haftada bir yayınlanacak olan teknoloji bültenimiz ile teknoloji dünyasındaki gelişmelerden derlenmiş haber turumuzu GlokalWeb’den takip edebileceksiniz. Bu süreyi bir hafta yerine iki hafta olarak belirlememizin nedeni ise size sunacağımız içeriğin belirli bir kalitede olmasını istememiz. Lafı uzatmadan bu haftaki haber turumuzla başlayalım.

Google Street View Okyanuslarda

Google 8 Haziran Dünya Okyanus gününü kutlamak için özel bir sürprizle kullanıcılarının karşısına çıktı. 2007 yılında masaüstü platformundaki Google Maps uygulamasına dahil ettiği Street View projesini artık denizin altından görüntülerle zenginleştirmeye başladıklarını açıkladı. Bu çalışmanın amaçlarından biri de dünya üzerindeki global balıkçılık faaliyetlerini izlemek için geliştirilen Global Fishing Watch projesine destek olmak.

google street view okyanuslarda

Temizlik Uğruna Çöpe Giden 200.000$

Kaliforniya’da yaşayan bir ev hanımı, ailesinin evin garajında sakladığı elektronik araç gereçlerden kurtulmak istedi ve bulduğu “kendine göre” çöp olan her şeyi attı. Fakat attığı ürünler arasında öyle bir ürün vardı ki, onu atması çok büyük bir kazanca mani oldu. O ürün 1970’li yıllarda Apple’ın iki kurucusu olan Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından bizzat elle inşa edilmiş, ilk nesil Apple 1’di. Çok değerli bir antika olan bu cihaza eBay gibi alışveriş sitelerinde koleksiyoncular tarafından ödenebilecek binlerce doların varlığından bihaber olan kadın, çöpleri ayrıştıran görevlilere de bir servet hediye etmiş oldu. Bilgisayarın çok değerli olduğunu bilen bir görevli onu alıp temizleyerek tekrar çalışır hale getirdi ve tam olarak 200.000$ gibi müthiş bir fiyata sattı. Bu ve benzeri olaylar akıllara şu soruyu getiriyor; acaba binaların bodrumlarında, depolarda yatan daha nice hazineler gün ışığı görmeyi bekliyor?

ilk çıkan apple modeli apple 1

E-Ticaretin Türkiye’de Gelişimi

İnternette her geçen gün yeni yeni alışveriş siteleriyle karşılaşıyoruz ve bu çoğalmanın ivmesi her geçen gün daha da artıyor. Bunun başlıca sebeplerinden birisi bu sektöre duyulan güvenin giderek artması. 15 yıl öncesinde e-ticaret siteleri iki elin parmaklarından biraz fazla sayıdaydı. İnternetin bile yeni yeni yayıldığı o yıllarda kredi kartını sıfırlatan insanlardan tutunda, müşterilerinin kredi kartı bilgilerini çaldıran sitelere kadar bir sürü kötü örnek bu sektöre olan güveni yerle bir etmişti. Ayrıca günümüzde var olan mobil ödeme sistemlerinin, güvenlik protokollerinin yokluğu da bu güvensizliğin sebeplerinden bir tanesiydi. Sonraları günümüzde marka haline gelmiş olan gittigidiyor, hepsiburada.com gibi siteler sayesinde e-ticaret güvenli bir platforma oturtulurken, yeni girişimlerin de önü açılmış oldu. İstatistiklere göre Türkiye’de 1 Haziran 2015’ten itibaren yaklaşık 11.000 alışveriş sitesi bulunmakta. Birçoğunun sahibinin bir KOBİ olduğu bu sitelerin sahiplerinin %75’i, fiziksel mağazanın yanında sanal mağazasını üzerinden de satış yapıyor. Bir diğer ilginç istatistik ise son 5 yıl içinde hem fiziki hem sanal ticaret sitesi sahibi olan KOBİ’lerden %18’inin e-ticaret gelirinin, fiziki mağaza gelirinden yüksek olması gerçeği. Bu sektörden önemli gelirler elde eden KOBİ’lerin başarısında dikey e-ticaret olarak ifade edilen sadece parfüm, butik pasta, özel tasarım yüzük, tespih, düğün ürünleri gibi bir alana odaklanmış işletmeler olmaları önemli bir pay sahibi oldu.

e-ticaretin Türkiye'deki gelişimi

2030’dan Otomobil Esintileri: Mercedes-Benz F 015

Bu haberde geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan ilginç bir aracı sizinle paylaşmak istiyorum. Mercedes-Benz’in Las Vegas’ta CES 2015 fuarında lansmanını gerçekleştirdiği F 015 aslında ortaya çıktığı fuar ile de yapısı hakkında bize ipuçları veriyor. CES 2015 her yıl Las Vegas’ta düzenlenen yılın en büyük teknolojik etkinliklerinden birisi. Genelde otomobil lansmanları, daha çok araç tutkunlarının yer aldığı Cenevre Otomobil Fuarı ya da günlerde gerçekleştirilen İstanbul Otomobil Fuarı gibi etkinliklerde yapılır. Mercedes-Benz’in bu aracı araç fuarları yerine böylesine bir teknoloji etkinliğinde tanıtmış olması, aracın otomobil yönünden çok barındırdığı teknolojik gelişmelere vurgu yapmak istemesinden kaynaklanıyor. Bir düşünelim, bu aracı bir otomobil fuarında tanıtmak onu çoğunlukla yakın zamanda bir araç almayı düşünüp belirli bir klasmandaki araçları araştıran gözler tarafından inceletecek; ancak bir teknoloji fuarında tanıtılması etrafını, onun gelişmelerini her ayrıntısına kadar hayranlıkla izleyecek ve anlayabilecek bir çok mühendisle dolduracak.Sizce de daha mantıklı değil mi ? Mercedes-Benz burada ürünün daha çok merak uyandıracağı bir fuar seçerek akıllıca bir pazarlama hamlesi yapmış oluyor çünkü daha meraklı gözler aracın daha güzel şekillerde reklamının yapılmasına yol açmış oluyor. Birazdan izleyeceğiniz The Verge sitesinin hazırladığı video bu reklam stratejisinin sadece minik bir ürünü. Çünkü video Mercedes-Benz’in tüm mecralarda yayınladığı reklamlardan daha güzel hazırlanmış.

geleceğin otomobili mercedes benz f 015

Haftanın Uygulaması

Haber turumuzdan sonra sıra her bültenimizde yer alacak olan haftanın uygulamasına. Malum yaz aylarını ve tatil dönemi yaklaşıyor ben de ihtiyacınız olabileceğini düşündüğüm bir uygulamayla karşınızdayım: Tripomatic! Tripomatic ile gezilerinizi planlayabilir, offline haritalarıyla internet bağlantınız yokken harita hizmeti kullanabilir, bulunduğunuz şehirlerdeki popüler noktaları keşfedebilirsiniz. Ayrıca uygulama çoklu-platform olmasıyla bir cihazda başladığınız işinize öbüründe devam edebilirsiniz.

Cenk Cidecio | ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Geri Dönüşüme Modern Yaklaşım: Recyclix

Geri Dönüşüme Modern Yaklaşım: Recyclix

Glokal Teknoloji Bülteni 18/06

Glokal Teknoloji Bülteni 18/06

0 Yorum

Yorum Yaz