Glokal Pack: Eylül
GlokalPack #1:Eylül

Güncellenen kategorilerimizde sizleri girişimcilik ve teknoloji alanında gerçekleşen birçok yenilik ile buluşturmayı amaçlıyoruz.
Bu ayın pack'inde sizler için derlediklerimize bir göz atalım:

Ayın Startupı

.Kassa

Kassa hem ios hem de Android işletim sistemleri tarafından sağlanan bir ortak harcamaları bölüştürme uygulaması. Ortak harcama yaptığınız grubunuzla bir sohbet grubu oluşturarak harcamalarınızın dökümünü oluşturabiliyorsunuz. Aynı zamanda günlük harcamalarınızı da sistemli şekilde ilerletmenize olanak sağlarken gelecek ay yapacağınız harcamaları da planlayabiliyorsunuz.

Finansbank Fincube'den 200 bin dolar yatırım alan uygulamanın hedefinde Türkiye'deki 30 milyon aktif mobil bankacılık kullanıcısı var. Özellikle seyahat eden ve evlenen çiftlere ulaşmayı hedefleyen Kassa ortak harcamaların en çok söz konusu olduğu iki alanı hedefleyerek projelerini geliştirmeye devam ediyor.

Ayın Film Önerisi

  .Yıldızlara Doğru (Ad Astra)

Brad Pitt’in başrolünde olduğu filmde özellikle oyuncu kadrosu göze çarpıyor. Tommy Lee Jones, Liv Tyler, Donald Sutherland’ın yer aldığı film Roy McBride’ın 20 yıl önce uzaya hayat arama göreviyle giden sonra kaybolan babasını bulmak ve gezegenimizi tehdit eden gizemi çözmek amacıyla galaksimize yaptığı yolculuğu konu alıyor. Güzel bir bilimkurgu filmi seyretmek isteyenlere bu filmi kaçırmamalarını tavsiye ederiz! 

 

Ayın Mobil Uygulaması

   .Youtube Music

Birçoğumuzun bildiği üzere Youtube Music 23 Temmuz tarihinde İstanbul'da yapılan lansmanın ardından Türkiye'de kullanıcı deneyimine sunulmuştu.Türkiye'den önce yaklaşık bir yıldır dünya çapında yaıyında olan Youtube Music 2019 Mayıs ayında yaklaşık 15 Milyon aboneye ulaştı. Spotify benzeri bir mobil müzik uygulaması olan Youtube Music,ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılıyor. Ücretli versiyonunda ekran kapalıyken de müzik dinleyebiliyor,şarkı ve albümleri indirip çevrimdışı dinleyebiliyorsunuz.Ücretsiz versiyonunda ise bu özelliklerden faydalanamıyorsunuz ama iki versiyonunda da şarkı kliplerini izleyebiliyorsunuz.

Ve bizim en sevdiğimiz özelliği eminiz ki siz de bayılacaksınız,Youtube Music şarkı sözünden şarkı bulabiliyor yani artık kafede radyoda duyduğunuz bir şarkının sözlerinin bir kısmını yazıp aramanız şarkıyı bulmanız için yeterli olacak. Youtube Music premium aylık 13.99 tl ücretlendirmeyle piyasaya çıkıyor.Spotify'ın öğrenci ücretlendirmesine oranla 2 kat pahalı olan Youtube Music öğrenciler tarafından ne kadar rağbet görecek büyük bir soru işareti. Ancak diğer müzik uygulamarına oranla çok daha fazla olan 3 ay ücretsiz deneme sürümüyle belki de daha çok sevilip 7 lira farkı ödettirebilir.

Ayın Kitap Önerisi

 .The Soul of a New Machine

 

Yeni nesil bilgisayarları tasarlama girişimleri ve zorluklarını baz alan kitap yeni bir bilgisayarı bilgisayar üretmek için yarışan bir bilgisayar mühendisliği ekibinin deneyimlerini, büyük bir baskı altında çarpıcı bir hızda tasarlıyor. 1981 Tracy Kidder’ın Pulitzer ödüllü şimdiye kadar yayınlanan en büyük teknoloji röportajlarından birini de içeriyor.

Ayın Teknolojik Gelişmesi

Huawei/HarmonyOS

Takip ettiğimiz üzere ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşından Huawei de nasibini almıştı. Google ile Huawei arasında Android çıkmazı oluşmuştu.

Buna karşılık Huawei ise Android lisansının elinden alınma ihtimaline karşı kendi işletim sistemini geliştirdiğini açıklamıştı.

HarmonyOS işletim sistemi resmen tanıtıldı.  Akıllı telefonlar,sensörler ve akıllı hoparlörlere kadar pek çok alanda kullanılabilecek olduğu söylenen HarmonyOS,mikro çekirdek tabanlı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.Bu da demek oluyor ki; az kaynak, yüksek performans ve minimun gecikme.Bunun yanında HarmonyOS C,C++,JAVA,JAVA SCRİPT ve KOTLİN de dahil olmak üzere tüm büyük programlama dillerini destekleyecek.HarmonyOS'un can alıcı noktası ise HTML5 ve LİNUX gibi işletim sistemlerinin yanında tüm Android uygulamalarını da destekleyecek.

Ayın Etkinlik Önerisi

 Avrupa Bilim ve Eğlence Günü

Bilimin ve sanatın buluştupu Avrupa Bilim ve Eğlence Günü bu yıl ODTÜ'de! 27 Eylül Cuma günü yepyeni temasıyla gün boyu sürecek etkinlik katılımcılarına çok güzel bir gün sunmaya hazır. Einstein'dan Frida Kahlo'ya bilime ve sanata dokunmuş birçok değerli insanın yaşamları çerçevesinde düzenlenecek etkinlik görülmeye değer.

Bu ayın Glokal Pack'in sonuna geldik. Umarız keyifle okumuşsunuzdur, Ekim'de görüşmek üzere!

ODTÜ İşletme Topluluğu Girişimcilik Komitesi 19/20
Aleyna Hamzaçebi /ODTÜ Uluslararası İlişkiler
Ali Abbas Eren/ODTÜ İktisat
Bora Büke/ ODTÜ İktisat
Sude Turgut/ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Türkiye'de Kış Turizmi

Türkiye'de Kış Turizmi

Glokal Pack #7: KARANTİNA

Glokal Pack #7: KARANTİNA

0 Yorum

Yorum Yaz