Glokal Pack: Ekim
Glokalpack #2: Ekim

Ekim ayı kataloğumuzdaki gelişmelere göz atmaya başlayalım:

Ayın Start-up'ı :Minorpreneurs

Minorpreneurs, girişimcilik eğitiminin çocuk yaştan itibaren alınması gerektiğini savunan ve bu yönde eğitim programlarını içeren bir sosyal girişim! Çağa uygun inovatif eğitimleri çocukların yaş gruplarına uygun olarak programlayan ve potansiyelleri doğrultusunda en doğru şekilde bu eğitimleri almalarını planlayan girişim bu ilerlemeyi çocukları yaşlarına göre gruplayarak;7-9 yaş arası için Minor, 10-13 yaş arası için Medio, 14-17 yaş arası için Major eğitim modelleri tasarlayıp uygulayarak gerçekleştiriyor.

Ayın Film Önerisi : MATRIX

Bu ay sizlere efsanevi bir bilim kurgu filmini hatırlatmak istedik. Uzak bir gelecekte başka yaratıkların, insanları kontrol altına aldığı bir evrende her şey aslında bir bilgisayar kodudur. Ana karakterimiz Neo ise usta bir “hacker”dır ve Morpheus ile karşılaştıktan sonra gerçek dünyanın aldatıcı olduğunu öğrenir. Artık Neo, kendini bu düzeni bozmaya çalışan bir grup içinde bulur. Usta oyuncu kadrosu ve Wachowski kardeşlerin yönetmenliği üstlendiği film aynı zamanda pek çok felsefi konuyu da ele alıyor. Filmdeki her karakter aslında çok daha derin bir anlamı temsil ediyor. Keyifli seyirler dileriz!

Ayın Mobil Uygulaması: Dolap

Dolap giymediğiniz kıyafetlerinizi odanızdaki dolapta bekletmek yerine kullanıcı hesabı oluşturup dolabınıza yükleyerek para kazanmanızı sağlayan ve şimdilik sadece kadın,bebek ve çocuklar üzerine hizmet veren bir uygulama. Nisan 2016 kurulan Dolap ilk 5 ayında 400 bini aşkın üyeye ulaşmıştı.Şu an Dolap 5 milyonu aşkın kullanıcısıyla markette adından bolca söz ettiriyor. 

 

Ayın Kitap Önerisi: Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı

Girişimcilik çoğumuz için kitaplara ve kurallara göre ilerlenecek bir alan gibi gözükmese de elbette bu alanda da değerli tecrübeler edinmiş, yola yeni başlayanlara tavsiye vermek amacıyla kaleme alınmış yazılar ve kitaplar bulunuyor. Bu ay sizlerle Guy Gawasaki tarafından kaleme alınan Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı 'nı paylaşmak istedik. Gawasaki bu kitabı "Geleceğin büyük şirketlerini garajlarda yaratan delikanlılarla genç kızlar için, kurumsal şirketlerde çalışıp da yepyeni ürün ve hizmetleri piyasaya süren yürekli ruhlar için ve okullar, vakıflar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar kuranlar için" kaleme aldığını dile getiriyor.

Ayın Teknolojik Gelişimesi:Ana Newme

Japonya'nın en büyük havayolu şirketi yepyeni bir teknoloji geliştirdi. Artık istediğiniz her yere saniyeler içerisinde gidebileceksiniz. Ne yazık ki ışınlanmayı bulmadılar fakat bir avatar görevi görecek Newme'yi yaptılar. Böylece sanal olarak istediğiniz yerde istediğiniz deneyimi yaşayabileceksiniz. Tokyo'da düzenlenen Karmaşık İleri Teknolojiler Fuarı 2019'da(CEATEC)tanıtılan Newme dik bir çubuk üzerinde duran bir tableti andırıyor. Önümüzdeki yıla kadar 1000 adet Newme'yi satışa çıkarmayı planlayan şirket aynı zamanda bu teknolojinin sağlık alanında da kullanılabileceğini söylüyor.

Ayın Etkinlik Önerisi: Verimlilik ve Teknoloji Fuarı

Bu ayın etkinlik önerisi 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek olacan Verimlilik ve Teknoloji Fuarı! Bu seneki teması "Gelecek İçin Teknolojiler" olan fuarda savunma sanayisinden eğitime, arge çalışmalarından sağlık alanına, iletişim,enerji gibi yükselen sektörlere dair akıllı teknolojiler teknoloji severlerle buluşacak. İlgililerine duyurulur!

Ekim ayı Glokal Pack'i burada son buldu... Kasım ayında görüşmek üzere, bizi takipte kalın!

ODTÜ İşletme Topluluğu Girişimcilik Komitesi 19/20
Aleyna Hamzaçebi /ODTÜ Uluslararası İlişkiler
Ali Abbas Eren/ODTÜ İktisat
Bora Büke/ ODTÜ İktisat
Sude Turgut/ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Instagram'ın Öyküsü

Instagram'ın Öyküsü

0 Yorum

Yorum Yaz