Aylık Film-Kitap-Etkinlik Tavsiyeleri - GlokalPack #2: Kasım
GlokalPack #2: Kasım

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak, aylık bültenimiz GlokalPack ile karşınızdayız! İzlemeniz gereken filmleri, okumanız gereken kitapları ve gezmeniz gereken yerleri sizler için araştırdık.

Her ay birbirinden güzel önerilerle karşınızda olacağımız bu ekimize filmler ile başlıyoruz!

Film Kataloğu

Vizyondan

•    Yol Ayrımı (10 Kasım 2017)

 Şener Şen'in 7 yıl aradan sonra başrolünü üstlendiği ve yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul'un olduğu bu filmde acımasız bir iş adamı olan Mazhar Kozanlı'nın yaşadığı bir travma sonrası, hayatını kökünden değiştirmeye çalışması konu ediliyor. Mazhar; annesini, eşini ve öz evlatlarını karşısına almak uğruna geçmişiyle yüzleşmeyi seçiyor ve işte biz de burada filmin adını aldığı yol ayrımına şahit oluyoruz. Sonbaharın iyice bastırıp kışa döndüğü bu günlerde iyi bir dram filmi görmek isteyen herkese sinemaya koşmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz!

yol ayrımı film sahnesi

Nostalji

•    Whiplash (2014)
Damien Chazelle yönetmenliğindeki Oscar sahibi filmdeki müzikler sayesinde kulağınızın bayram etmemesi mümkün değil! Harika oyunculuklarıyla Miles Teller ve J.K. Simmons bizi karşılarken, Justin Hurwitz ve Tim Simonec de müzik koltuğuna oturmuş. Araba kazası sırasında kafa ve omurganın şiddetle sarsılmasından ileri gelen travma anlamına gelen ''Whiplash'', genç bir davulcunun dramını anlatan bu film için çok uygun bir isim olmuş. Battaniyenizin altına kıvrılıp kendinizi caz müziğinin akışına bırakmamanız için hiçbir sebep göremiyoruz!

whiplash film sahnesi

İstanbul Etkinlikleri Atlası

•    21. İstanbul Tiyatro Festivali
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali; iki hafta boyunca, yurt dışından 6 ve Türkiye'den 13 oyunu 18 farklı mekanda seyircilerle buluşturuyor. Ayrıca 19 tiyatro dans ve performans topluluğunun yanı sıra yan etkinlikler programında bulunan okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilerek. 13-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliğin tüm öğrenci biletleri 10 TL'den satılıyor. Serdar Biliş’in yorumuyla Çehov klasiği Martı, Wajdi Mouawad’ın hem yazıp hem yönettiği hem de oynadığı Yalnız gibi birbirinden güzel tiyatro oyunlarını kaçırmayın!

21. İstanbul Tiyatro Festivali

•    MFÖ Konseri
18 Kasım'da Volkswagen Arena'da gerçekleşecek olan konserde “Kendi Kendine” ismini verdikleri yeni albümlerindeki yepyeni şarkılarıyla MFÖ karşınıza çıkıyor! Cumartesi akşamınızı şenlendirmek için biletler tükenmeden koşmanızı tavsiye ederiz!


18 kasım MFÖ konseri genel bilgiler

Ankara Etkinlikleri Atlası

•    11.Finans Kongresi
Finans dünyasını daha yakından tanıyabileceğiniz; Vodafone, Microsoft gibi şirketlerin CFO ve Finans uzmanlarının tecrübelerini ve iş prensiplerini dinleyip kendileri ile tanışma fırsatı bulacağınız Türkiye'nin finans alanındaki en büyük kongrelerinden biri olan 11. Finans Kongresi, 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde MEB Şura Salonu'nda! Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

finans kongresi 2017

•    David Helfgott Konseri
Ünlü Polonyalı piyanist Ankara'da! "Shine" filminin unutulmaz piyanisti 12 yıl boyunca psikolojik tedavi görmesine sebep olan Rachmaninoff’un 3. Piyano Konçertosu’nu çalmak için 18 Kasım'da Congresium'a geliyor!

david helfgott konseri

Ayın Öne Çıkan Eseri

•    Cumil
Bratislava sokaklarında yerde yatan bir kanalizasyon işçisi heykeliyle karşı karşıyayız. Bu arkadaşın ismi Cumil. Kafasını çıkarıp yola doğru gülümseyerek bakan Cumil, Slovakya'nın sembolü olmuş bir sanat eseri. Peki Cumil’in hikayesi nedir? Cumil kelimesinin anlamlarından birisi Slovakça'da "işçi" demek. Logar kapağından çıkan ve sadece kolları ile kafası görünen Cumil’in 1805 yılındaki istilanın ardından eski şehrin yeniden inşasını anlatmak için yapıldığı söylenegeliyor. Fakat bir diğer rivayete göre daha eğlenceli olan bir manası daha var bu heykelin. Cumil'in başka anlamı da "gözcü" demek. Ve logar kapağından sadece kafasını uzatan bu adamın yoldan geçen kadınları gözetlediği söyleniyor.

cumil eseri hakkında bilgiler

Ayın Albümü

•    Büyük Ev Ablukada/Fırtınayt
Ülkemizde Türkçe sözlü Indie Rock’a farklı bir boyut kazandıran Büyük Ev Ablukada’nın ikinci stüdyo albümü, yeni şekli “Fırtınayt” bizlerle! Akustik alt yapılarına alışkın olduğumuz grup bu albümde klavyeyi arttırıp gitarı azaltarak biraz daha elektronik/indie olmayı tercih etmiş. Her ne kadar Full Faça’nın samimiliğinin yeri bende ayrı olsada, sonuçta Büyük Ev Ablukada ne yapsa kabulümüzdür. Farklı arayışlarda olmaları, “deneysel takılmaları” da yerlerinde saymayı sevmeyişlerinin göstergesi. 9 parçadan oluşan albümde daha önce tekli olarak yayınladıkları “Arayan Bulur” ve “Hayaletler”in albümün temasına göre düzenlenmiş uyarlamaları bulunuyor. Açılış şarkısı ise; Güneş Yerinde! Albümün genel temasının özeti niteliğindeki şarkı benim kişisel favorilerimden.

Ayın İsmi

•    Aydın Büyüktaş 
Son dönemde Flatland sergisiyle uluslarası çapta ismini duyuran Aydın Büyüktaş 1972 Ankara doğumlu. Üniversite yıllarında asıl tutkusunun fotoğraf ve sinema olduğunu fark eden Büyüktaş, Bilkent Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünü bırakarak İstanbul serüvenine başlar.

aydın büyükbaş hayatı

Görüntü efektleri, 3D animasyon gibi konularda kendini geliştirir ve alanında pek çok ödüle layık görülür. Edwin A. Abbott'un satirik romanı Flatland: A Romance of Many Dimensions.'dan esinlenerek oluşturduğu aynı adlı sergisi, aynı zamanda kişisel favorim, Büyüktaş’ın dünya çapında tanınmasını sağladı. Bu alışılagelmemiş sergi Kapalıçarşı, Sultanahmet Meydanı, Eminönü Yeni Cami İstanbul’un çeşitli yerlerinde drone ile gerçekleştirilmiş. Çektiği fotoğrafları geometrik olarak kurgulayarak karelere kendi içinde bükülüyormuş efekti kazandırması manzara fotoğrafçılığına bambaşka bir bakış açısı getirmiş. Sergide Christopher Nolan'ın Inception havasını yakalamak da mümkün. 

drone ile çekilmiş manzara fotoğrafları

mükemmel manzara fotoğrafları

dronela çekilen fotoğraflar

Biraz da Edebiyat

•    Persepolis/ Marjane Satrapi / 2000
Persepolis, yazarı Marjane Satrapi’nin İran’daki yaşamından kesit sunan, hem kara mizah hem de otobiyografi niteliğindeki bir çizgi roman. Her ne kadar çizgi roman insanı olduğumu düşünmesemde, bu roman bu tanımlamanın çok daha ötesinde. Satrapi İran-Irak Savaşı’nın yıkıcı sonuçlarına bir çocuğun naif bakış açısından ışık tutuyor. Geçmişte İran’da yaşanan İslami Devrim hepimizin aşina olduğu, pek çok esere konu olmuş bir olay olsada, o zamanı bizzat yaşayan bir çocuğun ağzından döneme bakmak her şeyi daha gerçekçi, daha ürkütücü, daha trajik kılıyor.

persepolis kitap içeriği

Kitapta Atatürk’e de şöyle bir atıfta bulunulur:

"Atatürk gibi yapacağım. İran'ı modernleştirip cumhuriyeti kuracağım."
Bunu duyan İngilizler şöyle dedi:

"Neden cumhuriyet kuruyorsun ki kendin imparator olabilecekken?"
Persepolis’in çizgi romanı kadar beni etkilememiş olsa da bir de sinema uyarlaması bulunmaktadır. Filmden önce kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hepinize keyifli okumalar!

Marjane Satrapi kitap görseli

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi 17/18

  • İrem Güler | ODTÜ İşletme
  • Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler
  • Elvan Utkulu | ODTÜ İşletme
  • Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz