En İyi Aktivite-Film-Kitap Önerileri - GlokalPack #3: Aralık
GlokalPack #3: Aralık

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak, aylık bültenimiz GlokalPack ile bir kez daha karşınızdayız! Soğuk Ankara kışında izlemeniz gereken filmleri, okumanız gereken kitapları ve gezmeniz gereken yerleri yine sizler için araştırdık. 

Her ay birbirinden güzel önerilerle karşınızda olacağımız bu ekimize filmler ile başlıyoruz!

Film Kataloğu

Vizyondan

•    Aile Arasında (1 Aralık 2017)
Gülse Birsel herkesi hayran bırakan dizilerinden sonra ilk kez bir film ile karşımızda! Filmde Engin Günaydın ve Demet Evgar'dan tutun birbirinden ünlü birçok isim karşımıza çıkıyor. Engin Günaydın'ın canlandırdığı takıntılı bir insan olan Fikret ile Demet Evgar'ın karakteri olan Solmaz'ın evliliklerini sonlandırmalarından yıllar sonra tuhaf olaylar sayesinde karşılaşmalarını anlatılmış. Güzel bir kahkaha atmak için Aralık ayında bu filmi tavsiye ediyoruz!

aile arasında film içeriği

Nostalji

•    Eyes Wide Shut (1999)
Stanley Kubrick'in son filmi olma özelliğini taşıyan filmin başrollerinde Nicole Kidman ve Tom Cruise yer almakta. İkilinin karakterleri arasında geçen garip evlilikleri ve tuhaf düşüncelerle örülü bir cinsellik dünyalarını işleyen bu film Kubrick'in veda filmi olduğu için sinemaseverler için önemli filmlerden bir tanesi.

eyes wide shut film konusu

İstanbul Etkinlikleri Atlası

•    Fazıl Say ''Yürüyen Köşk'' İstanbul Prömiyeri
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın Yürüyen Köşk turunun İstanbul Prömiyeri 23 Aralık'ta Volkswagen Arena'da sizleri bekliyor! Kendinizi müziğin eşsiz zevkine bırakmak için biletlerinizi erkenden almayı unutmayın. Aralığın bu buz gibi günlerinde içimizi ısıtmak için klasik müzikten daha iyi gelebilecek bir şey yoktur.

Fazıl Say ''Yürüyen Köşk'' İstanbul Prömiyeri

•    Turkcell Diyalog Müzesi
Gayrettepe'deki Diyalog Müzesinde amaç, orayı bir sosyal laboratuvara dönüştürmek. Mekanın sosyal laboratuvar işlevine kavuşması, alanı engelli bireyler için teknolojik ve inovatif araştırmalar yapan, bu araştırmalara destek veren ve destek üreten bir kuluçka merkezine dönüşmesine yardımcı olacaktır. Müze'de kör ve sağırların gözünden dünyayı görmenizi sağlayarak ön yargılarımızın üstesinden gelip sağduyu kazandırdıkları gibi size eşsiz bir gün de geçirtmiş oluyorlar.

turkcell diyalog müzesi hakkında bilgiler

Ankara Etkinlikleri Atlası

•    Ankara Marka Festivali
3.Ankara Marka Festivali,13-14-15 Aralık 2017 tarihinde ATOCongresium’da. Web sitesi üzerinden ücretsiz olarak kaydolabileceğiniz bu etkinlikte ulusal ve uluslararası konuşmacılar; deneyim alanları, eğitim programları, fuar, imza günleri ve şaşırtıcı etkinlikleri ile katılımcılara faydalı ve eğlenceli 3 gün vaat ediyor. Gökçe Bahadır, Eser Yenenler, Danla Bilic, Mustafa Sandal gibi ünlü isimlerin yanında birçok holding kurucusu ve kişisel gelişim uzmanının boy göstereceği etkinliği kaçırmayın derim!

ankara marka festival bilgileri

•    Ben Frida Kahlo 
18 Aralık Pazartesi günü 4 Mevsim Tiyatro Salonu'nda oynanacak Ben Frida Kahlo oyunu, Frida'nın Meksika'daki son sergisinde geçiyor. Frida'nın yaşadığı zorlukları, aşkları, içinde bulunduğu eylemleri kendi ağzından dinleyeceğiniz bu oyun ilgi çekici görünüyor!

ben frida kahlo tiyatrosu

•    Glokal Yaz&Keşfet Yazı Yarışması
ODTÜ İşletme Topluluğu gururla sunar!

Glokal Yaz&Keşfet ile en eğlenceli seyahat maceranı anlatarak içindeki yazarı ortaya çıkar ve yurtdışı uçak bileti kazan!

Glokal Yaz&Keşfet, GlokalWeb websitemiz üzerinden yürüyecek olan bir online yazı yarışmasıdır. Teması "Seyahat" olan yarışmamızda, üniversite öğrencilerinin seyahat tecrübelerini paylaşarak GlokalWeb platformunda herkesin bu deneyimlerden yararlanmasını amaçlıyoruz.

Yazı yollamak için son tarih: 29 Aralık 2017!

Ayın Öne Çıkan Eseri

•    Kansas Kütüphanesi
Kitap okuma kültürünün mimari sanatıyla birleşmesi sonucu ortaya çıkan bu eşsiz kütüphaneyi mutlaka görmeniz gerekiyor! 1873 yılında kurulan bu kütüphane en eski kütüphanelerden birisi olmasına karşın, 2004 yılında yapılan dokunuşlarla bu estetik yapıya kavuşmuş. Yaklaşık 2 milyon Kansaslıya hizmet veren bu kütüphane hem mimarisi, hem kullanışıyla görülmeye layık.

kansas kütüphanesi hakkında bilgiler

Ayın Albümü

•    Radiohead/OK Computer
1997 yılında dinleyici ile buluşan OK Computer, Radiohead'in 3., aynı zamanda rock klasmanındaki son albümü. Pek çokları tarafınca "rock müzik tarihinin en iyi albümü olarak nitelendirilen OK Computer, grubun isminin dünya çapında duyulmasını sağlamıştır. 90'larda çokça dinlenen Brit Pop gruplarının aksine, gitar odaklı melodisi, şiirsel ama sert sözleriyle olduça karamsardır. Toplumdan izole olup içine kapanmış, soyutlanmış bir karaktere aittir albüm. Eserde kişisel favorim ise "Paranoid Android". Söylentiye göre Yorke şarkıyı, "Otostopçu'nun Galaksi Rehberi"ndeki robottan esinlenerek yapmış.

When I am king, you will be first against the wall with your opinion / Which is of no consequence at all.

radiohead ok computer albüm yorum

Ayın İsmi

•    Ege İşlekel
Son dönemde barok dönemi modern sanat ile harmanlamasıyla dikkat çeken, özellikle Instagram’da büyük bir hayran kitlesine sahip Ege İşlekel Ayın İsmi! 1990 doğumlu İşlekel Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık mezunu. Lisans eğitiminin ardından Milano’ya giderek Scuola Politecnica di Design’da Interior Design üstüne master yapmış. Özellikle barok döneme ait tabloları ve heykelleri manipülasyon tekniği (photo manipulation) ile sosyal medya bağımlılığı ve modern hayatla harmanlayarak ilginç çalışmalara imza atmış:

ege işlekel çalışmaları

ege işlekel görselleri

ege işlekel tasarımları

ege işlekel instagram paylaşımları

Zamanla yaptığı işlerin beğenilmesiyle iç mimar olarak çalıştığı yerden ayrılarak grafik alanına yönelmiş ve Milano’da kendi şirketini kurup ve özgür çalışmalarına başlamış. Verdiği bir röportaja göre Popüler sanat alanında Andy Warhol’un, sürrealist alanda ise Salvador Dalí’nin işlerine hayran.

Çalışmalarında savaş ve sosyal medya gibi zıt kavramları kullanarak bu zıtlığın uyumunu yakalamaya çalışıyor. Bunu Osmanlı Dönemi eserde kullandığı Star Wars figüründen anlamak mümkün:

osmanlı dönemi ve star wars resim çalışması

Biraz da Edebiyat

•    Tıkanma/ Chuck Palahniuk / 2001
Chuck Palahniuk Tıkanma adlı romanında pek çok yazarın romanlarına konu olmuş, güçlü, her açıdan mükemmel, idealize edilmiş karakterlerin tam aksini, bir anti kahramanın hikayesini anlatıyor. Amerikan kültürünü ve dünya olarak içine girdiğimiz girdabı yazar o kadar iyi anlatıyor ki, kitabın başında her anlamda midenizi bulandıran ana karakteri kitabin bitisin de anlar, hatta onun gibi düşünebilir konuma geliyorsunuz.

Tıkanma’nın kitabı kadar etkili olmasa da Clarck Gregg tarafından bir sinema uyarlaması bulunmakta. Kitapta da olduğu gibi bir modern toplum eleştirisidir.
Çünkü öncülük yapılacak tek şey kaldı, o da elle tutulamayanların dünyası; fikirler, hikâyeler, müzik ve sanat. Çünkü hiçbir şey hayalindeki kadar güzel olamaz.

tıkanma roman içeriği

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi 17/18

  • İrem Güler | ODTÜ İşletme
  • Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler
  • Elvan Utkulu | ODTÜ İşletme
  • Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

CheersFest 2018

CheersFest 2018

ODTÜ101: ODTÜ'yü Tercih Etmek için 10 Neden

ODTÜ101: ODTÜ'yü Tercih Etmek için 10 Neden

0 Yorum

Yorum Yaz