Glokal Pack: Kasım
GlokalPack #3: Kasım

Merhabalar Sevgili Okuyucularımız!

Kasım ayı GlokalPack'i ile karşınızdayız. Bu ayın teknolojik gelişmeleri ve girişimcilik dünyasından haberler için lütfen okumaya devam ediniz!

Keyifli okumalar... 

Ayın Start-up'ı: KOBAKÜS

Türkiye'deki tüm bankalarla entegrasyonu olan Kobaküs kullanıcılarına tek bir platform üzerinden tüm hesaplarının kontrolünü, finansal takip ve anlık raporlama gibi birçok bankacılık işlemini kolayca yapabilme imkanı sunuyor. Kobaküs'ün 300'den fazla aktif büyük kurumsal müşterisi bulunuyor. Uygulama, kullanıcılarına yüksek oranda zaman ve maddi tasarruf anlamında da büyük kolaylık sağlıyor.

Ayın Film Önerisi: The Internship

Google’da staj deneyimi nasıl olur hiç merak ettiniz mi? Bu filmde dijital dünyanın yeniliklerine ayak uyduramayan Billy ve Nick  bir şirketin pazarlama departmanından kovulur. Ardından Google’ın staj programına başvurup eğitim programına katılmaya hak kazanırlar. Ancak staj programındakiler kendilerinden oldukça küçük gençlerdir ve hepsi birer teknoloji dehasıdır. Kahramanlarımızı zorlu ve rekabetçi bir süreç beklemektedir. Film Google’ın staj sürecini eğlenceli bir biçimde ele alıyor. Aynı zamanda sizi Google’ın eğlenceli atmosferine sokuyor. Herkese iyi seyirler dileriz!

Ayın Mobil Uygulaması: X Profile

Günümüzde sosyal medya kullanmayan yok desek herhalde abartmış olmayız. Sosyal medya kullanımı bu kadar yaygınken insanlar artık mevcut platformlardan daha fazlasını istemeye başladı. Size kendinizi profesyonel Instagrammer gibi hissettirecek XProfile’dan bahsedelim biraz size.
Sosyal medya hesaplarında neler oluyor, paylaşımlarını artık beğenmeyen kim, bu tarz soruların ve daha fazlasının cevabını arıyorsan XProfile kullanabilirsiniz. Hikayelerine bakanlar, paylaşımlarını beğenenler, kısaca profilinin başarısı ile ilgili istatistiki ve grafiksel bilgiler alabilirsin ve bizce en merak edilen kısım senin takip ettiğin ancak sonrasında seni takipten çıkanlar, seni engelleyenler, kaybedilenler , kazanılanlar artık saklanamazlar. Yani kısaca XProfile merak ettiğiniz her şeyi gün yüzüne çıkaracak bir uygulama!

Ayın Kitap Önerisi: The New Digital Age

Google’ın küçük bir startup’tan dünyanın en etkili şirketlerinden birine dönüşmesinde büyük emekleri olan Eric Schmidt ile Google Ideas’ın yöneticisi  Condoleezza Rice ve Hillary Clinton’ın danışmanlarından Jared Cohen, bilgi ve deneyimlerini birleştirerek gelecek hakkındaki en zorlu sorulara yanıt arıyorlar: Gelecekte güç vatandaşlarda mı yoksa devlette mi olacak?, Google hakkında bilinmeyenlerin de yer verildiği kitapta Yeni Dijital Dünya'da bizleri neler bekliyor, hep birlikte öğrenelim!

Ayın Teknolojik Gelişmesi:Cezeri

Bu yıl Teknofest’te çok ilginç görüntüler vardı.2019 model robotlar ve çok ilginç teknolojilerin yanında Türkiye’nin ilk uçan arabası olan Cezeri de geçtiğimiz günlerde Teknofest’te tanıtıldı. Pek çoğumuza aşina gelen bir ismi var çünkü adını Müslüman bilim insanı Cezeri’den alıyor. Hem askeri hem de sağlık alanında kullanılması beklenen ancak şu an hala tek kişilik kapasitesi olan Cezeri geliştirilmeye devam ediyor. Cezeri’nin proje yöneticisi Ozan Yağcı; “İleriki zamanlarda bu prototipi tamamen şehir içi ulaşımda kullanılacak bir araç haline getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.Tüm bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uçan arabalar belki o kadar da uzakta değildir. Kim bilir belki de 20 yıl sonra kendinize bir tane Cezeri alabilirsiniz.

Ayın Etkinlik Önerisi: Ankara Marka Festivali

ATO tarafından daha önce 3 kez gerçekleştirilen Ankara Marka Festivali'nde, iş dünyamızın küresel marka olma yolundaki hedeflerine katkı sağlamak ve yerel markaların bilinirliğini artırmak amaçlanmıştır.Bu yıl 28-29-30 Kasım'da düzenlenecek festivalde alanında uzman yerli ve yabancı konuşmacıların katılımı ile paneller, forumlar, onur konuğu konuşmacılar, seminerler, eğitici oturumlar ve birçok yaratıcı etkinlikler gerçekleşecek. Bu senenin teması "Düğüm Çözülüyor"! Adı üzerinde tam bir festival olacak bu yelpazesi geniş etkinliğe katılımanızı öneririz!

BONUS: 13.FİNANS KONGRESİ!

ODTÜ İşletme Topluluğu tarafından bu yıl 13.sünü düzenlediğimiz Finans Kongresi 23-24 Kasım'da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Kemal Kurdaş Salonu'nda finans dünyasından uzman isimler ve global şirketlerin finans profesyonellerini finansa ilgili katılımcılarımızla buluşturdu. Yoğun ilgi ve ilham dolu programıyla 13.kez başarıyla tamamlanan Finans Kongresi önümüzdeki sene finans meraklılarıyla buluşmaya devam ediyor olacak! Gelişmeler için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalınız!

Kasım ayı Glokal Pack'i burada son buldu, Aralık'ta görüşmek üzere!

ODTÜ İşletme Topluluğu/Girişimcilik Komitesi 19/20

 Aleyna Hamzaçebi

Ali Abbas Eren

Bora Büke

Sude Turgut

 

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

 Uyumayan Şehir: New York!

Uyumayan Şehir: New York!

Bitcoin ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitcoin ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Animasyonun Dünü ve Bugünü

Animasyonun Dünü ve Bugünü

0 Yorum

Yorum Yaz