Glokal Pack: Aralık
GlokalPack #4: Aralık

Merhabalar Glokalweb Okuyucuları!
2019 yılının son GlokalPack'i ile karşınızdayız! Sizlerle Aralık ayı boyunca girişimcilik ve teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeleri paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.
ODTÜ İşletme Topluluğu ve Glokalweb Ailesi olarak yeni yılınızı şimdiden kutlarız!
Keyifli okumalar...

Ayın Start-up'ı: 3ToGo

Yapılan araştırmalara göre insanlar haftada ortalama 2-3 kez günlük gezi planı yapıyor ve bunun için yaklaşık 30-40 dakika harcıyor. Bu süre ortalama insan ömrünün 10 ayına karşılık geliyor. 3ToGo bu planları 1-2 dakikaya indirerek planlama yaparak kaybedilen 10 aylık süreyi gezmeyi seven insanlara hediye ediyor.  Ayrıca insanların yeni yerler keşfetmelerini sağlayan uygulama giriş yapıldığında kullanıcılara yöneltilen 10 sorunun cevaplarına göre her kullanıcı için oluşturulan veri havuzunun değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan rotalar ile kullanıcılarına benzersiz bir gezi planı deneyimi yaşatıyor! 

Ayın Film Önerisi:Balon Pilotları

Film 1862 yılında pilot Amelia Wren ve bilim insanı James Glaisher’ın sıcak hava balonu ile daha önce denenmeyen bir yüksekliğe çıkma hikayesini konu alıyor. Gökyüzünde inanılmaz keşifler yapan ikili, atmosferin sınırına ulaştığında hayatta kalmak için zor bir mücadele vermek zorundadırlar. Ünlü fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını konu alan “Her Şeyin Teorisi” filminde beraber rol alan Eddie Redmayne ve Felicity Jones bu filmde tekrar buluşuyor. Keyifli seyirler dileriz!

Ayın Mobil Uygulaması: Boosted - Productivity & Time Tracker

Bu ay Pack'imizdeki mobil uygulamamamız zamanını yönetmekte zorlanan kullanıcıların hayatlarını gerçekten çok kolaylaştıracak. Eğer siz de zamanımı yönetemiyorum diyorsanız bu uygulamayı kesinlikle kullanmalısınız.

Peki Boosted Tam Olarak Nedir?

Size zamanınızı yönetmekte yardımcı olan aynı zamanda aktivitelerinizi (spor, ders, iş, kitap okuma) planlayabildiğiniz bir uygulama. Belki de Boosted'ın en güzel yanı farklı alanlarda geçirdiğiniz zamanı ister ayrı ayrı grafiklerde isterseniz de tek bir grafiktegörebiliyorsunuz. Takvimine yapacaklarınızı kaydedip kolaylıkla görebiliyorsunuz.  Biz çoktan indirdik size de tavsiye ederiz!

Ayın Kitap Önerisi: Zamanın Kısa Tarihi

Zamanın Kısa Tarihi Stephen Hawking’in 1988 yılında yazdığı bilimsel yazın niteliğindeki kitap alanında bir başyapıt konumu kazandı. Profesör Hawking bu kitabında evrendeki bilimsel teori ve fikirleri, basit ve eğlenceli bir dille anlatır. Bu kitabı okurken kara delikler, evrenin nasıl çalıştığı ve her şeyin başlangıcı hakkında daha fazla düşüneceksiniz. Hawking, kitabın son baskılarında yeni araştırmalardan ve gözlemlerden edindiği bilgileri de ekleyerek kitabı güncellemiştir. Herkese bu bilgilendirici ve aynı zamanda sürükleyici kitabı öneririz!

Ayın Teknolojik Gelişmesi: Yüz Tanıma ve Ödeme Sistemleri 'Face++'

Başlıktan da anlayacağınız üzere bu ay anlatacağımız teknolojik gelişme kendinizi bilim kurgu filminde hissettirecek. Hazırsanız başlayalım.

'Face++' firması şu anda Çin'de yüz tanıma sistemiyle insanların ödeme yapmasına olanak sağlıyor aynı zamanda suçluların bulunmasını da büyük oranda kolaylaştırıyor. Yüzünüzün fotoğrafını sisteme yüklemeleriyle yüzünüzdeki 80 farklı noktadan yerinizi tespit edip sizi kolaylıkla bulabiliyorlar. Her ne kadar akıllara George Orwell'ın 1984'ü gelse de halk bundan gayet memnun. Sadece yüzünüzü kullanarak ödeme yaptığınızı düşünürseniz aslında ne kadar da kullanışlı olduğunu anlayabilirsiniz. Şu anda sadece Çin'de olan bu sistem yakın zamanda başka ülkelerde de kullanılacak mı biz de sizin gibi merakla bekliyor olacağız. 

Ayın Etkinlik Önerisi: Yatırımcı Sunumu #5 / Geometry Venture Development 30 Aralık 2019

Yeni olan girişimlere 10 bin dolar sermayeye yatırım yaparak hisseye dönüştürülebilir sermaye vermeyi hedefleyen melek yatırım ağıdır. Fikrin pazardaki karşılığını ölçmek, problem-çözüm uyumunu yakalamak, işin validasyonu sağlamak, kullanıcı ve müşterilerini keşfetmesi için haftalık olarak İş Geliştirme Seminer Serisi ve başlangıç aşamasındaki girişimlerin 10 bin dolar yatırım alabilecekleri her ay Yatırım Sunumu etkinlikleri gerçekleştirmektedir.

Yeni girişim fikri olan herkesin gitmesini tavsiye ederiz!!!

BONUS: WOMEN POWER!

ODTÜ İşletme Topluluğu olarak her yıl düzenlediğimiz başarılarını ve ilham dolu öykülerini  değerli katılımcılarımızla paylaşan alanında uzman ve başarılı kadınları ağırladığımız Women Power etkinliğimizi 14 Aralık Cumartesi günü başarıyla düzenledik. Spor, sanat, moda ve iş dünyasında başarılarıyla genç kadınlara ilham olmuş değerli konuşmacılarımıza deneyimlerini aktardıkları için, yoğun ilgi ve katılımınızdan ötürü siz değerli katılımcılarımıza çok teşekkür ederiz!

Gelecek yıl görüşmek üzere!

2019 yılının son GlokalPack'i burada son buldu ! Şimdiden tüm okuyucularımıza sevdikleriyle geçirecekleri güzel bir yıl diliyor, yeni yılınızı kutluyoruz!

2020 Ocak GlokalPack'inde Buluşmak Üzere: İYİ SENELER!

ODTÜ İşletme Topluluğu/Girişimcilik Komitesi 19/20

 Aleyna Hamzaçebi

Ali Abbas Eren

Bora Büke

Sude Turgut

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

2015 Nobel Kimya Ödülü Alan Türk: Aziz SANCAR!

2015 Nobel Kimya Ödülü Alan Türk: Aziz SANCAR!

Petrol Fiyatlarındaki Dalgalanmalar

Petrol Fiyatlarındaki Dalgalanmalar

0 Yorum

Yorum Yaz