İlginizi Çekecek Etkinlik-Film-Müzik Önerileri - GlokalPack #4: Ocak
GlokalPack #4: Ocak

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak, aylık bültenimiz GlokalPack ile bir kez daha karşınızdayız! Yeni yılda izlemeniz gereken filmleri, okumanız gereken kitapları ve gezmeniz gereken yerleri yine sizler için araştırdık. Yazımızı bu ay Glokal ekibi olarak en çok dinlediğimiz parçaların yer aldığı Ocak Playlist’imiz ile yılbaşı ağacınızın altında okumanızı tavsiye ederiz:

GlokalPack Ocak ayı Spotify playtlist'ini dinlemek için tıklayın.

Her ay birbirinden güzel önerilerle karşınızda olacağımız bu ekimize filmler ile başlıyoruz!

Film Kataloğu

Vizyondan

•    Vincent'ten Sevgilerle (29 Aralık 2017)
2017 yılının son günlerinde vizyona giren bu filmi ilginç kılan özelliği 115 ressamın tek tek yaptığı 65,000 kare yağlı boya tablonun birleştirilmesiyle gerçekleşmesi. Film, ünlü ressam Vincent Van Gogh'un ölümünün üzerinden 1 yıl sonra, ressamın kardeşi Theo'ya yazdığı mektubu konu alıyor. Armand isimli karakterimiz bu mektubu ulaştırmak için Auvers-sur-Oise'a gidiyor ancak Theo'nun da vefat ettiğini öğreniyor. Bu sırada kasabadan birçok kişiyle karşılaşan Armand'la beraber biz de ünlü ressamın sanatının esin kaynaklarına ve ölümüne giden sürece dair eşsiz bir yolculuğa çıkıyoruz.

Vincent'ten Sevgilerle film görseli

Nostalji

•    Casablanca (1942)
Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın unutulmaz oyunculukları ile bir kült haline gelmiş bu film Fas'ın Kazablanka kentinde geçer. 2. Dünya Savaşı'nda şehir Hitler'den kaçan Avrupalı'larla renklenmiştir ve Rick Blaine karakteri, şehrin en popüler barını işletmektedir. Bir direniş örgütünün lideri olan Victor Lazlow'un kaçmak için Rick'in yardımına ihtiyacı vardır. Ancak Victor'un karısının Rick'in eski büyük aşkı olduğu ortaya çıkar. Biraz nostalji biraz da aşk isteyenler için bu film asla kaçmaz!

casablanca film sahnesi

İstanbul Etkinlikleri Atlası

•    Kürk Mantolu Madonna
Sabahattin Ali'nin kültleşmiş kitabını ilk defa bir tiyatro oyununa dönüşüyor 10-11 Ocak'ta UNIQ Hall'daki bu gösteriyi kaçırmamak için biletlerinizi hemen almanızı tavsiye ediyoruz!

kürk mantolu madonna tiyatrosu

•    Leonardo Da Vinci Expo
Leonardo Da Vinci'ye adanmış en önemli sergi olarak tasarlanan uluslararası bu sergi, prömiyerini yaptığı Brugge’ün ardından dünya turuna ilk olarak İstanbul’da başlıyor. Ocak ayı boyunca Uniq Müze'de olacak bu sergide Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eser yer alacak. Yeni yıla sanat koklayarak başlamak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir sergi olacağa benziyor.

leonarda da vinci expo sergisi

Ankara Etkinlikleri Atlası

•    AAAL MD KIŞ ŞENLİĞİ
Ankara Atatürk Anadolu Lisesi tarafından düzenlenecek bu şenlik, ilk dönemin bitmesiyle beraber birçok ünlü sanatçıyı konser sahnesine çıkartıyor. Can Bonomo, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Duman, Adamlar, Fatma Turgut gibi isimleri dinleyebileceğimiz bu şölen 18 ve 19 Ocak 2018 tarihlerinde Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleşecek.

aaal md kış şenliği

•     Reinier Zonnaveld
Stil vor Talent, Intec, Minus ve Tronic gibi elektronik müziğin önde gelen şirketleriyle projeler yapmış Reinier Zonnaveld 19 Ocak gecesi Kite sahnesinde olacak. Son albümü Megacity Servant ile elektronik müzik listelerine damga vuran Zonneveld, “Things We Might Have Said” parçasıyla 1 numaraya kadar yükseldi. Hatta bu efsane albüm satışlarıyla iTunes'un Hollanda ve Almanya listelerinde 1. ve 2. sıradaydı!

reinier zonnaveld konseri

Ayın Öne Çıkan Eseri

•    Guernica
Küçük bir İspanyol-Bask Bölgesi kasabası olan Guernica, 1937 yılında dönemin İspanyol diktatörü Franco'nun iç savaş sırasında Nazilerle iş birliği yapması sonucu bombardımana uğramış ve talan olmuş. Picasso'nun en ünlü eserlerinden Guernica ise bu olaydan ilham alınarak çizilmiş. Eser, bu dönemde ise İspanya'da Reina Sofia müzesinde varlığını sürdürmekte.

guernica eseri

Picasso, Guernica'yı resmederken

Picasso, Guernica'yı resmederken!

Biraz da Edebiyat

•    İmkansızın Şarkısı / Haruki Murakami / 1987
İmkansızın Şarkısı adlı romanında Japon yazar Murakami ölüm ve aşkın zıtlığını ele alır. Katı Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği farklı üslubu ile kendinden sıkça söz ettiren Murakami'yı dünyaya tanıtan eser İmkansızın Şarkısı olmuştur. 1968 senesinde üç genç arasında geçen olayları, o günün toplumsal gerçekleriyle okurla buluşturuyor. Hikayemiz, 37 yaşındaki ana kahraman Toru Watanabe’nin Hamburg’a yaptığı uçak yolculuğu sırasında Beatles’in “Norwegian Wood” şarkısını dinlemesi ile başlar ve roman akmaya devam eder...

Kendime soruyorum, acaba bedenimin içinde karanlık bir yer var mı diye, uzak bir bölge, en önemli anılarımın üst üste yığılıp balçığa dönüştüğü yer.

imkansızın şarkısı kitap yorumu

Ayın İsmi

•    Ingmar Bergman
2005 yılında Time dergisi tarafından dünyanın yaşayan en büyük yönetmeni olarak nitelendirilen Ingmar Bergman, 9 defa "En İyi Yönetmen" Oscar'ına aday gösterildi. Bergman'ın eserleri 1960, 1961 ve 1983 yıllarında "En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü"nün sahibi oldu. Bergman karamsar filmleriyle ünlüdür ve adeta filmlerini resim yaparcasına çeker. Woody Allen ve Tarkovsy gibi sinema dehalarını bile etkisine sokmuş, günümüz sinemasını şekillendirmiştir.

ingmar bergman

İnsanoğlunun tanrıdan gelenle savaşması gerektiğini, kafasındaki tanrı düşüncesinden kurtulup gerçekleri anlamak için katı akılcılık metoduna başvurmasının şart olduğunu söyler. Kendisinin çektiği kişisel favori filmim ise: Persona! Kişiliklerin nasıl iç içe geçebileceğini anlatan film bir bakıma rahatsız edici sayılabilse de bir o kadar da bağlayıcıdır kendine.

Var gibi olmak değil, var olmak.

persona film sahnesi

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi 17/18

  • İrem Güler | ODTÜ İşletme
  • Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler
  • Elvan Utkulu | ODTÜ İşletme
  • Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Zeka ve Yetenek ODTÜ'de Buluşuyor!

Zeka ve Yetenek ODTÜ'de Buluşuyor!

ODTÜ'de 24 Saat Açık Kütüphane

ODTÜ'de 24 Saat Açık Kütüphane

ODTÜ'de Sosyal Sorumluluk

ODTÜ'de Sosyal Sorumluluk

0 Yorum

Yorum Yaz