Müzik & Edebiyat & Etkinlik Tavsiyeleri - GlokalPack #7: Nisan
GlokalPack #7: Nisan

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi olarak aylık bültenimiz Glokal Pack ile karşınızdayız. Dolu dolu etkinlikler, öne çıkan şarkılar, kitaplar ve sanat eserleriyle bültenimizi zenginleştiriyoruz. Yazımıza yaz mevsimine adım adım yaklaşırken Glokal Ekibi olarak bu ay en çok dinlediğimiz şarkıların bulunduğu playlist ile başlıyoruz!

GlokalPack Nisan ayı Spotify playtlist'ini dinlemek için tıklayın.

Film Kataloğu

Vizyondan

•    Kelebekler (30 Mart 2018)
Tolga Karaçelik'in yönetmenliğini üstlendiği ve vizyona girdiği andan itibaren büyük ilgi gören bu filmimizde 30 yıl sonra bir araya gelen üç kardeşin hikayesi anlatılıyor. Üç kardeş köylerindeki evlerinde buluştuklarında babalarının öldüğünü öğrenirler. Birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları o az süre boyunca kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır. Biraz dram, biraz komedi içeren ve Sundance Film Festivali’nde en iyi film seçilmiş bu film bu ayki tavsiyelerimiz arasında en üst noktada!

kelebekler film sahnesi

Nostalji

•    Nadide Hayat (2015)
Tekrar ve tekrar izlemeye doyamadığımız filmimiz nadide hayat gerek komikliğiyle gerekse de gerçek hayattan kesitleriyle bizi bizden aldı! Çağan Irmak'ın gözünden, Demet Akbağ başrolünde bir gezintiye çıkıyoruz. Kendine yeni hobiler edinmeye çalışan Nadide Hanım, üniversitede su ürünleri okumaya karar verir. Oradaki bir proje ile de kendinden yaşça küçük diğer öğrenciler ve gizemli bir kaptanla kaplumbağaları araştırmaya çıkarlar.

nadide hayat film sahnesi

İstanbul Etkinlikleri Atlası

•    37. İstanbul Film Festivali
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalde; birbirinden güzel filmler, çeşitli sinemalarda sizleri bekliyor. 7-17 Nisan tarihlerinde bu görsel şöleni kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

istanbul 37. film festivali

•    Sokak Festivali
14-15 Nisan'da Küçük Çiftlik Park'ta gerçekleşen festivalde Kalben'den Hey Douglas'a müzik dünyasının şu sıralar konuşulan isimleri yer alıyor. Sadece müzik değil, sokak yemekleri ve pazar yeri gibi sokağı yansıtan yapılar da bulunuyor. Bu sıcak günlerde hiçbir festival es geçilmemeli!

sokak festivali

Ankara Etkinlikleri Atlası

•    CheersFest 2018
Türkiye'nin en büyük ve en köklü kariyer topluluklarından biri olan ODTÜ İşletme Topluluğu 26 yıldır düzenlediği Ankara'nın en iyi öğrenci partisini bu kez de sizin için açık hava festivali olarak hazırlıyor!

Ankara'nın yıllardır ilk ve tek geleneksel öğrenci partisi olan Cheers, bu sene yepyeni bir konseptle ve yeni adı CheersFest ile karşınızda! Club Mirador'da 22 Nisan Pazar günü gerçekleşecek olan CheersFest 7'den fazla DJ ve sanatçı, dopdolu bir festival alanı, birbirinden keyifli sahne şovları, sınırsız müzik ve eğlence ile Ankara'nın en büyük öğrenci festivali olmaya aday bir görüntü çiziyor.

Türkiye'nin en başarılı DJ/prodüktörlerinden FARUK SABANCI ilk kez Ankara'da olacak! Türkiye'nin ilk kadın duo DJ grubu CIELO, Rikodisco'nun başarılı DJ'lerinden SEZER UYSAL, yaptığı prodüksiyonlarıyla dünya dans listelerinde boy gösteren yerinizde duramayacağınız sahne enerjisiyle K-BILLY, Türkçe Rap deyince akıllara ilk gelen isimlerden, 'Aura' albümü ile Spotify'ın en çok dinlenen yerli albümünün sahibi unvanını edinen NORM ENDER Ankara'nın en büyük öğrenci festivali CheersFest 2018'de!

cheersfest 2018

•    Gelin Tanış Olalım
Ülkemizin yaşadığı gerginliklere ve kutuplaşmalara karşı en anlamlı çağrılardan birisi ünlü oyuncu Fırat Tanış'tan "Gelin Tanış Olalım", izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. 80 dakikalık sürede Fırat Tanış 11 türkü söylerken, oyunculuğuyla sözü şiiri müziği enfes yorumuyla harmanlıyor ve seyircisine adeta bir terapi vadediyor.
"Tanışalım da “işi kolay kılalım, sevelim sevilelim zira bu dünya kimseye kalmaz."

Fırat Tanış'tan gelin tanış olalım programı

Ayın Sanat Eseri

•    Girl in Chair
Pablo Picasso'nun 1952'de tamamladığı, dönemin moda akımları sürrealism ve kübizmin en güzel örneklerinden birisi "Sandalyedeki Kız" günümüzde de tüm canlılığını sürdürüyor. Picasso'nun, döneminin en iyi sürrealistik ve kübik ressamı olduğu tartışmaya kapalı bir konu. O'nun "kadın" serisinin biriyle daha karşı karşıyayız. Bu fotoğraflardaki kadın ise onun ilham kaynağı ve en uzun süre birlikte olduğu eşi Dora Maar'dır. Dora'nın yüzü farklı açılardan resmedilirken Picasso'ya güven dolu emin bakışları da gözden kaçmıyor.

girl in chair sanat eseri

Biraz da Edebiyat

•    Yolda / Jack Kerouac / 1957
Yolda, Jack Kerouac'ın 1947-1950 yılları arasında yaşadığı yol maceralarından oluşuyor. Kısa bir süre sonra, yolculuklarında aldığı notları da kullanarak hayli ilginç bir yöntemle bu yılları daktilo ediyor ve ortaya yolu andıran 36 metrelik bir kâğıt rulosu çıkıyor. Yolda, daha önce okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor: doğal ve çarpıcı anlatımıyla yoğun bir kitap. Kitabın editörü Howard Cunnell'ın deyişiyle ise doğrudan, samimi, ipsiz sapsız, vahşi ve "hakiki" bir eser.

jack kerouac yolda kitabı

Ayın İsmi

•    Bartu Küçükçağlayan
Bartu Küçükçağlayan, 23 Nisan 1983 tarihinde Eskişehir'de dünyaya geldi. 2001'de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nı kazanarak İstanbul'a gitti. Eğitimi sırasında, 2004 yılında Kent Oyuncuları topluluğunun İnishmore'lu Yüzbaşı oyununda rol aldı. 2005-2007 yılları arasında topluluğun Kumarbazın Seçimi oyununda rol alan Küçükçağlayan, 2004 yılından itibaren televizyon dizilerinde de rol almaya başladı. Haziran Gecesi, Çapkın ve Binbir Gece dizilerinde oynadı. 2007-2008 sezonunda Yeni Kuşak Tiyatro topluluğunun Şeylerin Şekli oyununda başrollerden Adam'ı canlandırdı. 2012 ile 2014 arasında Yalan Dünya isimli dizide Orçun karakterini canlandırdı. Jet Sosyete dizisinden önce ise BLU TV'nin çok ses getiren Masum isimli projesinde yer aldı. Kendisi aynı zamanda, Canavar Banavar takma ismi ile Büyük Ev Ablukada isimli grubun solistidir ve gitar çalmaktadır.

bartu küçükçağlayan hayatı

ODTÜ İşletme Topluluğu Glokal Komitesi 17/18

  • İrem Güler | ODTÜ İşletme
  • Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler
  • Elvan Utkulu | ODTÜ İşletme
  • Numan Büyükköken | ODTÜ İnşaat Mühendisliği

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz