Gmail'de Kişiselleştirilmiş Reklam İçin E-Mail Tarama Devri Bitiyor!
Gmail'de Kişiselleştirilmiş Reklam İçin E-Mail Tarama Devri Bitiyor!

Google şimdiye kadar, G Suite denilen premium hizmetlere abone kullanıcılar haricindeki ücretsiz Gmail kullanıcılarının maillerini tarıyordu. Bunun amacı ise kullanıcıların ilgi alanlarına en uygun reklamları onlara sunmak, başka bir deyişle reklamları kişiselleştirmekti. Bu sistem ilk başta kullanışlı görünmüş olsa da sonraları kullanıcıların özel hayatını ihlal ettiği gerekçesi ile tepkiye maruz kaldı ve pek çok hukuki problem ile karşı karşıya geldi.

Son bir yıldır bu durumla ilgili çözüm arayışı içine girmiş olan Google, geçtiğimiz günlerde bir blog yazısıyla konuya noktayı koydu ve kullanıcı e-maillerinin içeriklerini taramayacağını duyurdu. Bundan sonra Google, reklamları kişiselleştirmeye devam edecek, ancak gereken verileri gelen e-maillerdense izlenen Youtube videoları ve internette yapılan aramalardan toplayacak.

google reklamları

Hukuki yanı bir tarafa, Google'ın bu açıklamayı yapma nedenlerinden bir diğerinin, kullanıcılar hakkında ellerinde hali hazırda yeterli veri bulundurmaları olduğu düşünülüyor. Bu e-mail taramasının özel hayata ihlal olarak görülmesine karşın Gmail'in halen artmakta olan 1.2 milyar kullanıcıya sahip olması, yeni alınan kararın Gmail'in büyümesinde negatif rol oynayamayacağını kanıtlıyor.

gmail reklamları

Google Cloud Kıdemli Başkan Yardımcısı Diane Greene'nin açıklaması doğrultusunda, reklam sistemindeki değişiklik 2017'nin sonlarına doğru gerçekleşecek.

gmail kişiselleştirilmiş reklam

Elvan Buse Utkulu - ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Mitolojiden İlham Alan 7 Büyük Marka!

Mitolojiden İlham Alan 7 Büyük Marka!

SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır

SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır

Nöromarketing: Bir Nev-i Bilimsel Pazarlama

Nöromarketing: Bir Nev-i Bilimsel Pazarlama

0 Yorum

Yorum Yaz