Gördüğü Her Makineyi Üretebilen Bir Mühendislik Dehası: Mennan Aksoy
Gördüğü Her Makineyi Üretebilen Bir Mühendislik Dehası: Mennan Aksoy

       Bugünkü yazımızda sizleri gerçek bir deha ve olağanüstü girişimci bir ruh ile buluşturuyoruz.

 Gördüğü her makineyi ertesi gün kendi atölyesinde yapabilen bir dahi düşünün. Hatta dahiliği yüzünden uluslararası fuarlara girişi yasaklanmış tek insan: Mennan Aksoy.

1952 yılında Gaziantep’te doğan, ilkokulu bitirdikten sonra iş hayatına başlayan Aksoy, 1973’te kendi firmasını kuruyor. İlk zamanlar para kasalarında kullanılan bazı parçaların imalatını yaparken, sonrasında otomotiv sanayisi için yedek parça üretimi yapmaya başladı.

   Türk sanayiciler, o yıllarda yeni gelişen ve akrilik iplik sanayisinde kullanılan iplik makinelerini Almanya’dan almak için makine başına 1 milyon 40 bin dolar ödüyormuş.  Bu pahalılıktan şikayetçi olan Mennan Usta, “Ben bu makineyi bir göreyim.” diyor ve demesiyle kendini fabrikada bulması bir oluyor.

   Makineyi birkaç dakika inceledikten sonra sanayiciye dönüp “ Ben bu makineyi yaparım.” dediğinde “Bu göründüğü kadar basit bir araç değil.” şeklinde ters bir cevapla karşılaşıyor. Bunun üzerine kendisi hafta sonlarını makineyi incelemeye harcamaya başlıyor. Anlamadığı noktaları, oraya sık sık gelip giden bilim adamı Yusuf Uskaner’e soruyor. Ancak eğitim görevlisi olduğu üniversitenin rektörlüğü, Uskaner’den Mennan Usta’yla çalışmayı kesmesini ve kendini akademik çalışmalara daha çok vermesini isteyerek bu fikir alışverişinin önünü kesmeye çalışıyordu.

Mennan Aksoy

   

  Uskaner atölyeye gizli gizli gidip gelmeye devam edince, rektörlük Yusuf Bey’e para cezası kesmeye başlıyor. Bunun üzerine Uskaner üniversite ile ilişiğini kesip Mennan Usta ile çalışmaya başlıyor. Ve bu çabaların sonucunda makine ortaya çıkıyor. Tabii bu olay yayılıyor ve herkesi şaşırtıyor.

  TÜBİTAK 1998 yılında Teknoloji Başarı Ödülü’nü Mennan Usta’ya veriyor. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye, Almanların 1 milyon dolara sattığı makineyi 400 bin dolara satmaya başlıyor ve Almanlar aynı makinenin fiyatını yarı fiyatına kadar indirmek zorunda kalıyor.

   Bundan sonra Mennan Aksoy makine üretme serüvenine resmen girmiş bulunuyor. Kendi ağzından şu şekilde anlatıyor.

Bir gün Gaziantep´e tekstil makinesi satmak için bir Fransız geldi. Satış yaparken de bize diyor ki; ‘Tekstilin beşiği sizsiniz ama Çin ve Hindistan geliyor. Teknolojinizi yenilemezseniz sizi geçerler´. Bunu söylüyor ama derdi bizim geçilmemiz değil tabii ki. Arkasından da ekliyor, ‘’En iyi makineleri biz Fransızlar üretiyoruz. Bizim makineleri alın rekabeti kazanın’’ diyor. Beni bu durum çok etkilemişti. Çünkü eminim bu Fransız, Hintli´ye Çinli´ye de ‘’Türkleri geçmek istiyorsanız bizim makineleri almanız şart’’ diyordu. O zamanlar çok düşündüm ve şu gerçeği gördüm:  Aslında Avrupa´nın tekstilde ve diğer sektörlerde ‘metalden´ başka geliri yok. Bu yüzden de çeliğe hükmetmeyen namusuna mukayyet olamaz dedim kendi kendime ve makine yapmaya koyuldum.”

İplik Makinesi

 

   Mennan Usta 11 Haziran 2015’te aramızdan ayrıldı. Kendisi, ilkokul mezunu ve yabancı dili olmayan bir girişimciydi. Çok genç yaşlarda sahip olduğu zeka ile bir şirket kurmuş, bu şirketi sonrasında çok ileri götürmüş ve ülke sanayisinin en önemli ayaklarından birine dönüştürmüştür. Gördüğü her makineyi daha ucuza mal edip ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Ancak bu özelliğinden dolayı, uluslararası fuarlara girişi “Korsanı desteklediği” gerekçesiyle yasaklanmıştır. Hiçbir akademik bilgiye sahip olmamasına rağmen bu kadar geniş bir vizyonu olan Mennan Aksoy, bizlere sahip olduğumuz imkanlarla yapabileceklerimizin bir sınırının olmadığının, tek sınırın kendi zihnimizde oluşturduğumuz bariyerler olduğunun canlı bir örneği.

      İçimizdeki inancın, çalışma azminin ve girişimci ruhun hep bizimle olması dileğiyle...

Ertuğrul Şahin/ ODTÜ İşletme

Yazar

Ertuğrul Şahin

Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İşletme
1

İlgİlİ Yazılar

Uygulamalar Aslında Neye Hizmet Ediyor ?

Uygulamalar Aslında Neye Hizmet Ediyor ?

Türkiye'de Kahve Pazarı

Türkiye'de Kahve Pazarı

SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır

SAP'de Çalışmak Bir Ayrıcalıktır

0 Yorum

Yorum Yaz