Gri Ankara'nın İçinde Bir Nefes: ODTÜ Ormanı
Gri Ankara'nın içinde Bir Nefes: ODTÜ Ormanı

ODTÜ’lü olmanın en büyük ayrıcalıklarından bir tanesi, çevreye bu kadar duyarlı bir grubun parçası olmak olabilir. Ankara’nın sıkıcı ve boğucu gri imajını değiştiren ODTÜ Ormanı, aslında uzun yıllar boyunca emek emek oluşturulmuş bir orman ve her sene düzenlenen ağaç dikme şenliğiyle birlikte de büyümeye devam ediyor. Gelin şimdi bu güzel miras bugüne nasıl gelmiş hep birlikte öğrenelim. Verilen bu kadar zamanı ve emeği gördükten sonra ODTÜ’lülerin ağaçlarına neden bu kadar sahip çıktığını anlamak pek de zor olmayacak.

Söylenenlerin aksine ODTÜ var olan bir orman arazisine ağaçlar kesilerek kurulmadı, aksine okulun inşa edildiği, tamamen bozkır olan araziye ve çevresine bir bir işler gibi dikildi tüm ağaçlar. ODTÜ mezunlarının uzun yıllar boyunca dilden dile dolanan bir ağaç dikme hikayesi mutlaka olmuştur. Özellikle orman ilk oluşmaya başladığında o yılların öğrencileri mutlaka rektörle ağaç dikmiş veya uyandırılıp yurtlarından ağaç dikmeye götürülmüşlerdir. Mezuniyet hediyesi olarak kampüsteki ağaçların meyvesini, tohumunu almışlardır. Rektöründen öğrencisine, orman mühendisinden işçisine kadar herkesin bu topraklarda emeği vardır. Bu ağaçlandırma çabaları ODTÜ’de artık bir geleneğe dönüşmüş ve aynı zamanda yeni kurulan diğer üniversite kampüslerine de örnek olmuştur.

odtü ormanı

En önemli noktalardan bir tanesi ise daha önce Türkiye’de bu çapta bir ağaçlandırma çalışmasının hiç yapılmamış olmasıdır. Evet, Konya Yolu boyunca gördüğünüz, kampüs arazisindeki ve Eymir Gölü çevresindeki tüm ağaçlar ODTÜ Ormanı. Yani tamı tamına 3043 hektar!

odtü ormanı manzara fotoğrafı

ODTÜ Ormanı'nın sadece bizlere değil aynı zamanda diğer canlı türlerine de yeni bir nefes ve yaşam alanı olduğunu da unutmamak lazım. Ama bu ormanın en önemli özelliği insan eliyle katledilen doğanın yine insan eli ve emeğiyle tekrar canlandırılabileceğinin emek dolu bir kanıtı ve bizler için bozkırdan yeşeren umut olmasıdır.

odtü orman resmi

Kütüphanede çalışmaktan yorulduğunuzda kırmızı koltuklarda dinlenip uçsuz bucaksız ormanı ve ormanın bina dolu şehirle birleştiği noktayı izlemek güzel olabilir. Bize düşen ise elimizdeki bu eşsiz mirasa sahip çıkmak ve onu daha da büyütmek olacaktır.

Ayyüce Aksakal | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Neden Glokalizasyon?

Neden Glokalizasyon?

ÇYDD ODTÜ Tenis Turnuvası

ÇYDD ODTÜ Tenis Turnuvası

ODTÜ'de 24 Saat Açık Kütüphane

ODTÜ'de 24 Saat Açık Kütüphane

0 Yorum

Yorum Yaz