Guddu & Shani Röportaj - Ünlü Fotoğrafçılar
Guddu & Shani Röportaj

Pakistanlı ünlü fotoğrafçılar Guddu ve Shani, Ankara Marka Festivali'nde aramızdaydı. İşte onlarla yaptığımız röportajın tüm detayları!

Was it your first time in Turkey?

No it was the third time. The first one was for visiting, the second one was for shooting a commercial in Istanbul and Cappadocia, the third one is today the conference.

How does it feel being originated in Pakistan and expanding to the world and what was its difficulties?

First we studied graphic design in university and in master degree. But while studying our main interest was photography which was a minor subject in our university. Then I had a family business of textile, after graduation we got married and started working for our family brand and then photography had always been our hobby and then we started professionally. We started doing fashion photography, classic film direction, advertising, marketing and therefore graphic design. Whatever we were doing the brand was doing good because our photography was for more marketing purpose. On the other hand many good fashion photographers but they were not into advertising. Then we started brand-building and consulting business researching on new generation and how they influence the world.

Guddu ve Shani Röportaj

You are working in many different fields from photography to advertising, how are you keeping up with all of them? What are the pros and cons of the business?

We have built a team, we are a company including 70-75 people sort of experts in their fields. We are not only doing photography for ourselves but we are also training new photographers on board. In terms on management it is very difficult. The pros is from the eyes of our clients, the advantage they get is when they come to our company, they get everything they want. They get pictures, videos, advertising, marketing, social media, e-commerce under one roof. We maintain the harmony of brand. And the cons from ourside is to maintain quality, but we believe in the new generation.

Are there anyone that you want to work with that will be the highpoint of your career?

There are many actually. We feel that the brand has got so much potential, but we are still exploring the values.

About your style, in your work generally, can you explain it with three words?

Really difficult. Minimal, artistic and naturally original. And commercial, lets make it four.

Once you have said in an interview that photography is your passion, not profession. What can you tell to the new generation coming who want to pursue their own passion?

It is just about you dream something, because passion comes only with dreams. It's not something you want to do, that's profession. When we started our business the quality in our country was not that high. So that brought about our passion. We said that one day, we will carry our country to internatonal canvas. And today, we are here. Success only comes with passion. You can be good, but you can not be excellent.

With improving technology, did smart phones and digital cameras affected photography business?

No, it made it very easy for us. Because it is not about technology, it is all about the brain. That spontaneous moment, experience is very important rather than the camera we are using. We started as photographers but we grew ourself into something more.


Türkiye'de ilk defa mı bulundunuz?

Hayır üçüncü kez oldu. İlki ziyaret içindi, ikincisi gelişimin sebebi ise İstanbul ve Kapadokya'da ticari bir çekim yapmaktı, Üçüncüsü ise bugün konferanstı.

Pakistan'dan ortaya çıkan bir şirket olara dünyaya açılmanın zorluklarının neler olduğunu düşünüyorsunuz?

Önce üniversite ve yüksek lisans düzeyinde grafik tasarım eğitimi aldık. Ancak ana ilgi alanımızı incelerken, üniversitemizde küçük bir konu olan fotoğrafçılığa rastladık. Daha sonra tekstil sektöründe bir aile işletmem vardı, mezun olduktan sonra evlendim ve aile markamız için çalışmaya başladık ve daha sonrasında fotoğrafçılık hobiye dönüştü ve sonra profesyonelce denemeye karar verdik. Moda fotoğrafçılığı, klasik film yönetimi, reklam, pazarlama ve dolayısıyla grafik tasarım yapmaya başladık. Markayı yaptığımız her şey iyiydi, çünkü fotoğraflarımız pazarlamadan daha fazlaydı. Öte yandan, birçok iyi moda fotoğrafçısı, reklamcılığa girmiyordu. Daha sonra, marka yaratmaya ve yeni nesiller üzerinde iş araştırmasına ve dünyayı nasıl etkilediğine bakmaya başladık.

Fotoğrafçılıktan reklamcılığa kadar birçok farklı alanda çalışıyorsunuz, Bunların hepsine nasıl ayak uyduruyorsunuz? İşin artıları ve eksileri nelerdir?

Bir ekip kurduk, kendi alanlarında uzman 70-75 kişilik bir ekibe sahibiz. Sadece fotoğrafçılık yapmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni fotoğrafçıları da eğitiyoruz. Yönetmek anlamında çok zor. Profesyoneller müşterilerimizin gözünden, elde ettikleri avantaj sayesinde firmamıza geldiklerinde istedikleri her şeyi alıyorlar. Tek çatı altında resim, video, reklam, pazarlama, sosyal medya, e-ticaret eğitimi alıyorlar. Markanın uyumunu koruyoruz. Buna ek olarak bizim tarafımızdaki dezavantaj kaliteyi korumak, ancak yeni nesle inanıyoruz.

Guddu ve Shani kariyer

Çalışmak istediğiniz herhangi biri var mı, kariyerinizin doruk noktası olacak mı?

Aslında birçok kişi var. Markanın çok fazla potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz, ancak hala başka değerleri araştırmaya devam ediyoruz.

Tarzınız hakkında, genellikle işinizde, üç kelimeyle açıklayabilir misiniz?

Gerçekten zor. Minimal, sanatsal ve doğal olarak orijinal. Ve ticari, onu dört yapalım.

Bir röportajda fotoğrafçılığın mesleğiniz değil tutkunuz olduğunu söylemiştiniz. Kendi tutkusunu sürdürmek isteyen yeni kuşağa ne söyleyebilirsiniz? 

Sadece bir şeyleri hayal etmelerini, çünkü tutku sadece hayallerle geliyor. Yapmak istedikleri bir şey değil, bu mesleğim. İşimize başladığımızda, ülkemizdeki mesleki kalite o kadar yüksek değildi. Böylece bu bizim tutkumuz haline geldi. Bir gün ülkemizi uluslararası platforma taşıyacağız dedik. Ve bugün buradayız. Başarı sadece tutkuyla gelir. İyi olabilirsin, ama mükemmel olamazsın. Gelişen teknoloji ile akıllı telefonlar ve dijital kameralar fotoğrafçılık işini etkiledi mi? Hayır, bizim için çok kolay oldu. Çünkü bu teknoloji ile ilgili değil, her şey insan beyniyle ilgili. Bu kendiliğinden an, kullandığımız kameradan ziyade deneyim çok önemlidir. Fotoğrafçılar olarak başladık ama kendimizi daha fazla bir şeye dönüştürdük.

Röportaj: Su Aydoğdu | ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Çeviri: Baran Kesgin | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz