NARGİLE - Hindistan'dan Dünya'ya Yayılan Keyif
Hindistan'dan Dünya'ya Yayılan Keyif: NARGİLE

Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan nargile , içinde su bulunan bir düzenekten tütün içmeye yaramasının dışında bir kültür ve bir zevk. Doğu kültürünün bu önemli aktörünün kökeni Hindistan olsa da zaman içerisinde İran, Arabistan ve Osmanlı’da yaygınlaşıp günümüze kadar gelmiştir. Sağlığa zararı sigaradan daha fazla olduğu bilinse de özellikle gençler arasında giderek yaygınlaştığı da bir gerçektir. Bunun sonucu olarak da nargile kafelerin sayısında da bir artış söz konusu elbette.
Hem nargile keyfinden mahrum kalmak istemeyenler  hem de benim gibi nargile kafeye gitmeye üşenenlere tavsiyem kendi nargilenizi edinmeniz. Evde nargile hem bu keyfi ev konforuna getiriyor hem de dışarıda içmeye kıyasla daha ekonomik oluyor. Marpuçunuzun da size ait olması sağlık açısından önemli bir faktör. Nargile ve ürünlerini satan dükkanlar haricinde internetten de sipariş etmek mümkün.

Nargile hazırlamak da çok basit. Nargile esasında “tömbeki” denen kurutulmuş özel tütünlerle yapılırken tömbekinin içiminin ağır olması nedeniyle çeşitli meyve aromalarıyla yumuşatılır. Elma, anason,  kavun, gül, nane yaygın olarak tercih edilen aromalardır. Aromalar tek tek içilebileceği gibi farklı tatlar harmanlanarak da kullanılabilir. İsteğiniz aromayı seçtikten sonra nargile tütününüzü lüleye taşmayacak şekilde ve bastırmadan koyup üzerini kalın nargile folyosuyla kapatmanız , daha sonra folyoya ucu ince ve sivri bir cisimle delikler açmanız gerekir. (Ben raptiye kullanıyorum. Her an elinizin altında olan bir şey ve delikler küçük olduğu için içerisine kül düşmüyor. Yine şişeye hortum bir kaç santim suyun içerisinde kalacak şekilde su koyup ser kısmını iyice sıkıştırmanız gerekir. (Hem hava almaması hem de nargilenizin uzun ömürlü olması için nargile bandı kullanabilirsiniz.) Son olarak nargilede kullanacağınız közlerin iyice pişirmeniz ve kömür kısmı kalmamasına özen göstermeniz gerekir. Kömür olarak duman çıkarmayan hindistan cevizi kömürü veya özel meşe kömürü kullanmanız gerekir. Küp şekilli özel nargile közleri kişisel tavsiyem çünkü hem uzun süre yanıyor hem de külü daha az oluyor.

nargile


Nargilenizi rüzgarsız ama ferah bir ortamda içmeniz daha iyi olur. Yine içim sırasında boğazınızda yanma olursa közleri bir süre kaldırıp nargilenizi havalandırmanız gerekir. Nargileyi çok sık çekerseniz nargile tütününüz çabuk yanar. Fakat çok uzun aralıklar çekerseniz de sönecektir. En iyisi ortasını bulmak. Nargile keyfinizi sonlandırdıktan sonra lüleyi temizlemeli ve şişedeki suyu dökmelisiniz.
Başta da bahsettiğim gibi nargile bir keyif işi olduğu için yanında tüketeceğiniz içecek de size kalmış. İyi hazırlanmış bir dibek kahvesi ile keyfinizi katlayacağınıza şüphe yok. Nargilenin olmazsa olmazı da kuşkusuz muhabbet. Dostlarınız ile birlikte muhabbetin belini kırarken bir yandan nargilenizi fokurdatmak bir ayrı güzel.

İsmail Yılmaz | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

0 Yorum

Yorum Yaz