Hippi Kültürü Geçmişte mi Kaldı Sanıyorsunuz?
Hippi Kültürü Geçmişte mi Kaldı Sanıyorsunuz?

Son zamanlarda etrafımızda sıkça sakallı erkekler, kalın çerçeveli kemik gözlükler, üçgen dövmeler, vintage mağazalar, espadriller, kareli gömlekler, dağınık saçlar görmeye başladık. Artık herkesin aşina olduğu bu kültür yani “hipster” kavramı tabi ki bir gecede oluşmadı. Pek çok kültürün yığılması ile gelişti ve günümüzdeki halini aldı. Şimdi tarihine bir göz atalım.

1950’lerde ortaya çıkan Beatnik akımı şüphesiz h ipster kültürünün ilk örneklerini oluşturdu. Amerikalı şair ve yazarlarından oluşan bu grup gelenekçiliğe karşı çıkmış ve toplumun büyük bir kısmı tarafından anlaşılamamıştır.

hippi kültürü

1960’lara gelecek olursak, hippi kuşağının kendini göstermeye başladığını söyleyebiliriz. “Bizim savaşmaya ihtiyacımız yok, tek ihtiyacımız olan sevmek…” sözü ile kendilerini oldukça güzel ifade ediyorlar. Kısıtlamaya karşı duran, her şeyi reddeden, yarınını düşünmeden yaşayan bu topluluk hipsterların en büyük ilham kaynağı olmuştur. “Love, Freedom and Peace” sloganını benimseyen bu topluluğun en büyük etkinliği 1969’da gerçekleşen Woodstock Festivali’dir. Jannis Joplin, Jimi Hendrix, Santana, The Who gibi ünlü sanatçıların katılımıyla gerçekleşmiştir.

1970’lerde Yippie kültürü, 1980’lerde "young urban professional" tanımının kısaltması olan "Yuppie" ortaya çıkmıştır.

Bunların birbiri içine geçmesi ile şekillenen hipster’lık artık şehirde ara sokaklardan en işlek caddelere kadar her yerde karşımıza çıkar hale geldi.

60’ların “çiçek çocukları”nı yani hippileri günümüzde temsil eden bu grubu çiçekli gömleklerinden, barış sembollerinden, saç bantlarından, orijinal aksesuarlarından, püsküllü ceketlerinden, John Lennon gözlüklerinden tanıyabilirsiniz. Pantolonlarına takacakları bir kemerle, kollarındaki deri bir bileklikle, basit bir göz makyajı ile fark yaratmayı bilirler. Genellikle Bob Dylan, Beatles, Grateful Dead ve Rolling Stones dinlerler. Kendilerine özgü tarzlarıyla hemen dikkat çeken bu insanların zevklerine göre kafeler, pazarlar, mağazalar oluşmaya başladı bile. Bu işin en önemli kısmını dekorasyon oluşturuyor tabi. Ufak dokunuşlarla sıcacık bir ortam yaratıp insanları çekmeyi çok iyi başarıyorlar. Oldukça özgün olan bu mekanlar insanların merakı ile keşfediliyor ve birbirlerine tavsiye etmesi üzerine gittikçe ünleniyor.

hippi giyim tarzı

Bu akım dolayısıyla da pek çok yerde rekabeti artmış durumda ve fiyatlar da yükseldikçe yükseliyor. Geçtiğimiz Eylül ayının sonunda Londra’da hipster karşıtı bir eylem bile düzenlendi. Konut fiyatlarının yükselmesinden şikayet eden grup, hipsterların tercih ettiği mekanları kırmızı boyalar ile protesto etti. Aynı zamanda üretime bir katkılarının olmadığını sadece tüketici bir grup olduğunu da söylüyorlar. Dünyanın pek çok yerinde bu tepkiler artacak gibi görünüyor.

Elvin Köksal – ODTÜ Uluslararası İlişkiler

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Sıradışı Bir Bilim Dalı: Kozmoloji

Sıradışı Bir Bilim Dalı: Kozmoloji

Miami, Bulgar Dayı ve Zeki Müren

Miami, Bulgar Dayı ve Zeki Müren

2017 MTV Video Müzik Ödülleri Ödül Dosyası

2017 MTV Video Müzik Ödülleri Ödül Dosyası

0 Yorum

Yorum Yaz