Türkan Saylan Kimdir ? - İdealist ve Adanmış Bir Ömür
İdealist ve Adanmış Bir Ömür: Türkan Saylan

Her ne kadar kendisini ülkemizde tanımayan, bilmeyen olmasa da ben yine de Türkan Hanım'ı tanıtarak yazıma başlamak istiyorum. Türkan Hanım 1935-2009 tarihleri arasında yaşamıştır.Kendisi doktor, kademisyen, yazar, eğitimci ve vakıf kurucusu kimliklerine sahiptir. Hayatı bir an önce tanımak istediği için köy hekimi olmayı istemiş, öğrencilik yıllarında cüzzamla savaşmaya başlamış, ihtisasını kimsenin tercih etmediği deri ve zührevi hastalıklar üzerine yapmış Türkan Saylan, bugün Türkiye’nin en güvenilir derneklerinden biri olan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ni kurmuştur.

Binlerce kişinin hayatına dokunan, özellikle kırsal alanda yaşayan kız çocuklarının eğitimi için durmadan çalışmıştır. Kısacası Prof. Türkan Saylan, hayatını sosyal sorumluluk projelerine ve eğitime adamış bir idealisttir.

Sizlere biraz da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden bahsetmek istiyorum. Bu kurum 1989 yılında kurulmuştur. Derneğin amacı Atatürk'ün bizlere hediye ettiği laik düzeni sağlamlaştırmak, 1946′dan sonraki çok partili rejimde sürekli dincilere ödün verilerek Türkiye’nin üniter yapısını ve laikliğini bozmak isteyen insanların karşısına daha bilinçli insanlar yetiştirmek ve toplumda çevre sorunları ve kültürel mirasımızla ilgili duyarlılığın arttırılması ve çevre bilincinin yerleştirilmesidir. Ayrıca, ülkemizdeki kadınların haklarını korumaktır. Okuyucularımızın da bildiği gibi, Türkiye'de milyonlarca kadın ikinci hatta üçüncü sınıf insan muamelesi görüyor. Sayın Nazım Hikmet'in dediği gibi ''ineğinden sonra gelir masadaki yeri''. Kısacası Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını güden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ülkenin “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, yıllardır bu yoldan sapmadan gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

Türkan Saylan

Yazımı ÇYDD'nin projelerinden bahsederek bitirmek istiyorum. Öncelikle yoksul üniversite öğrencilerine burs vermeye başladı. Milyonlarca gencimiz kırsal alanlarda, eksik öğretmenlerle liseleri bitiriyor, hiçbir kurs görmedikleri halde üniversiteyi kazanıyorlar. Bu insanı heyecanlandıran bir çelişki. Bir Işık Da Siz Yakın projesiyle 20 bin çocuğa yüksek öğretim bursu verdiler. Ayrıca son yıllarda kız çocuklarının eğitimde çok geri kaldığını görüyoruz. Bunun nedeni koruyucu aile planlamasının desteklenmemesi ve bilinçsiz seçmenler artsın diye devlet ve hükümetler tarafından aile planlanmasının gerçek bir proje olarak kabul edilmemiş olmasıdır. Bir çok kız çocuğu okula gidemiyor. Gidenler kız çocukları ise 8. sınıfı bitirip liseye gidemiyor. Proje, burs bularak okula giden kız çocuklarının sayısını artırmak üzerine kuruldu. Eğitim dışında sanat ve kültür ile ilgili projeler de tasarladılar. Ülkemizde bir çok güzel sanatlar lisesi var. Kurulmuşlar ve yetenekli çocukları da almışlar ama araç ve gereçleri eksik. Çeşitli projelerle gerekli araçları bulmaya çalıştılar. Okulların bahçelerine oyun parkları kurdular.Sponsorlar bularak ana sınıfları yapmaya çalıştılar.

Tabii ki Türkan Saylan'ın ülkemize yaptığı katkılar ve değiştirdiği hayatları saymakla bitmez fakat elimden geldiğince bunları sizinle paylaşmaya çalıştım. Umarım ülkemizde daha nice Türkan Saylan'lar yetişir.

Aytunç Uz | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Gerçekten Sanala: e-Spor

Gerçekten Sanala: e-Spor

0 Yorum

Yorum Yaz