IKEA Tarafından Uygulanan Pazarlama Stratejileri
IKEA Tarafından Uygulanan Pazarlama Stratejileri

Uzun süredir ülkemizdeki müşterilerin gözdesi olan ve birçok dünya ülkesinde de fazlasıyla popüler olan IKEA, İsveç kökenli uluslararası bir mağaza zinciridir.

Peki insanlar neden IKEA'yı bu kadar çok seviyor ve tekrar tekrar alışveriş yapmaya geliyor. Bu tabii ki üzerine titizlikle ve zekice düşünülmüş pazarlama stratejileri sayesinde gerçekleşiyor. Hatta kabul edelim zaman zaman ihtiyacımız olmayan şeyleri bile alıyoruz.

Peki nasıl oluyor da kapısından girerken aklımızın ucundan geçmeyen ürünleri IKEA bize satıyor?

1. Diğer Mağazalarla Araya Biraz Mesafe!

ikea mağazası

Fark etmemiş olabilirsiniz ancak IKEA’nın çevresinde genellikle başka mağazalar yer almıyor. Kıyaslama yapabileceğiniz bir ortamdan uzaksınız yani. Ayrıca IKEA'da dolaşmak uzun bir süreç. Süpermarket gibi reyonların bulunmadığı bu dev mağazada IKEA’nın sizin için belirlediği yolu takip etmeniz gerekiyor.

2. Kaos ve Karışıklık İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Almanıza Neden Olur!

ikea katalog

Labirentin içinde dolaşırken her yerde minik sepetler içinde bir sürü ürün sizi karşılar. Özellikle kurulu düzenler içinde işlevsel gözüken bu küçük detay ürünlere ihtiyacımız olduğuna inanırız. Tepsiler, örtüler, yastıklar ve pelüş oyuncaklar buna güzel örnekler.

3. Davetkar Yemek Kokuları Daha Fazla Alışveriş Yapmanızı Sağlar!

ikea yemekleri restorant

Meşhur İsveç köftesini hepimiz IKEA sayesinde tanımışızdır. Ancak gıda burada kültürel bilinci arttırmak için bulunmuyor. Yapılan araştırmalar yemek kokusunun insanda harcama dürtüsünü arttırdığını gösteriyor. Bu uzun zamandır bilinen bir gerçek ve çoğu firma bunu zaten halihazırda kullanıyor. IKEA da bilinçli bir şekilde restoranı mağazanın ortasına yerleştiriyor.

4. Emek verdiğiniz için çok daha değerli!

ikea mobilya kurulumu sinir

IKEA'nın sattığı mobilyalar demonte halde gelir ve birkaç basit adımın gösterildiği kitapçıklar yardımıyla mobilyalarınızı siz oluşturursunuz. IKEA tüm çözümü ürünün içinde sunar. Ustalık kazanan müşteriler bu harika tecrübeyi tekrar yaşamak için tekrar tekrar gelirler. Üstelik müşteri, kurulum için yapılacak usta masraflarından da kurtulmanın haklı gururunu yaşar.

Yasemin İrem Solak | ODTÜ İktisat

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Şirketler Arası Büyük Kapışma

Şirketler Arası Büyük Kapışma

LinkedIn'i Etkin Kullanma Rehberi

LinkedIn'i Etkin Kullanma Rehberi

0 Yorum

Yorum Yaz