İlham Veren 10 Girişimci Kadın
İlham Veren 10 Girişimci Kadın
  1.  Melek Pulatkonak | Turkish Women's International Network Kurucusu

Melek Pulatkonak, London School of Economics’ten mezun olup, New York Borsası’nda iş hayatına atıldı. Columbia Business School MBA sonrası girişimcilik serüveni başladı. hakia.com ‘daki kurucu ortaklığı ve  20 yıllık yurt dışı deneyimini geride bırakıp, Microsoft’da Genel Müdür Yardımcısı olarak Türkiye’ye döndü. Hayranı olduğu TED’in yaydığı dijital ilhamdan yola çıkarak, ‘ah biz Türk kadınları bir araya gelsek neler neler yaparız!’ fikriyle 2010’da TurkishWIN’i kurdu. Kadınlarının global kız kardeşlik çemberi olan TurkishWIN bugün Londra, New York ve İstanbul başta olmak üzere on şehirde faliyette. İlham veren konuşmalar, mentorluk ve kampüs programları olan TurkishWIN network ve içerik üreterek fark yaratan kadınların bir araya geldiği bir platform olarak 10 bin kadın 20 şehir hedefine koşuyor. Yeni bir TurkishWIN girişimi olan BinYaprak’ta hep birlikte, milyonlarca kadına “O Yaparsa Ben de Yaparım” gücünü vermek ve kadını iş hayatında harekete geçirmek için BinYaprak dijital kız kardeşlik çemberini halka halka büyütüyorlar. İlham veren videoları, canlı yayınları, sohbet odaları ve dijital sosyal networküyle 500 bin kadına ilk yaşında ulaşan BinYaprak erkeklere ve şirketlere de değer katıyor.  Melek Hanım aynı zamanda YenidenBiz ve  Bahçeşehir Üniversitesi Graduate School of Business Yönetim Kurulu üyesidir. 

 

  1. Sanem Oktar | KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı

Sanem Oktar, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Kariyerine 1993 yılında, 3 yıl boyunca Kilit Müşteri Yöneticisi ve Ticari Pazarlama Müdürü olarak görev yaptığı Colgate Palmolive Türkiye’de başladı. 1997 yılında ilk şirketi Tribeca İletişim Danışmanlığı’nı kurdu. İki yıl sonra satış ve pazarlama destek hizmetleri veren Tribal Satış ve Pazarlama Destek Hizmetleri’nin kurucu ortağı olan Oktar, 2000 yılında da veri tabanına dayalı pazarlama şirketi direct.com şirketini kurdu. 2002 yılında birebir pazarlama konusunda danışmanlık veren dünyanın önde gelen şirketlerinden Peppers&Rogers’ın Türkiye ofisinin kurucu ortakları arasında yer aldı. 2009 yılında directCom Marketing Group’a odaklanmak için Peppers&Rogers’taki hisselerini sattı. Oktar, 2011 yılında da Limonsocial sosyal medya ajansını kurdu. 2015’te önde gelen küresel medya yatırım yönetimi grubu GroupM, directComm’un çoğunluk hissesini satın aldı. Şu an CRM, Etlinlik, Dijital Pazarlama konusunda entegre pazarlama çözümleri sunan directComm Marketing Group ve Limonsocial şirketlerinde yönetici ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş yaşamını sürdürmektedir. Sanem Oktar, içinde bulunduğu sektörü geliştirmek adına, 2005 yılında kurulan Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği’nin (DPİD) 12 kurucu üyesinden biri oldu ve 2007-2009 yıllarında DPİD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 2010 yılından beri aktif bir üyesi bulunduğu Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nde (KAGİDER) kadının güçlenmesi konusunda gönüllü mentör, lider ya da katılımcı olarak pek çok projede yer aldı. Mayıs 2015 ‘te KAGİDER Başkanlığına seçildi. Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığında kurulan Women20/Kadın20 (W20) Açılım Grubu Organizasyon Komitesi üyesidir.

 

  1. Aslı Elif Tanuğur | Bee’o Markası Kurucusu

İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Aslı Elif Tanuğur, uzun yıllar bal sektöründe bir firmada Ar-Ge ve Kalite direktörü olarak görev yaptı. 2005 yılında dünyaya gelen oğlu 11 aylıkken ateşlenmeye başladı ve 5 yaşına gelene kadar da aynı problem devam etti annesi ve babası doktor olan Tanuğur’un oğluna gereken tüm testler yapılmasına rağmen ateşlenme problemine çözüm bulunamadı, kullanılan antibiyotikler de bağışıklık sistemini kötü etkiliyordu. Antibiyotiğe karşı alerjisi oluşan oğlu için doktorlar bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerektiğini söylüyorlardı. Yüksek gıda mühendisi olan Aslı Elif Tanuğur da oğlunun bağışıklık sistemini doğal yollarla nasıl güçlendirebileceğini araştırmaya başladı birçok yabancı makale ve kaynağı araştırdı ve sonuç olarak propolis ve arı sütüyle karşılaştı. Propolis, arıların ürettiği ve kovanın iç kısmının temiz kalmasını ve kovanın yalıtımını sağlayan bir madde. Ayrıca bu madde dışarıdan gelen mikroorganizma ve zararlı maddelere karşı koruma sağlıyor Türkiye’ye ithal edilen ve Türkiye’de üretilmeyen propolis için yerli bir üreticiyle anlaştı ve oğlu için propolis ürettirdi. Oğlunun bağışıklık sistemini güçlendiren ve ateşlenme sorununu ortadan kaldıran propolisin üretimi için çalıştığı bal ambalajlama firmasına öneride bulundu ancak maliyetli olduğu gerekçesiyle üretmek istemediler. Bunun üzerine ziraat mühendisi eşi Taylan Samancı ve arkadaşı Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu’nu ikna ederek 2013 yılında KOSGEB desteği ile SBS Bilimsel Bio Çözümler Şirketi’ni kurdular Markalarına ise bee ve bio birleşiminden oluşan BEE’O adını vererek saf üretim yaptıklarına vurgu yapıyorlar Son olarak Aslı Elif Tanuğur, şirketin genel müdürü ve kurucu ortağı olarak KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi tarafından “Türkiye’nin Gelecek Vaat Eden Kadın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü. Türkiye’de ilk ve tek propolis üreticisi olan şirket ABD, Almanya, Güney Kore, Suudi Arabistan, Hollanda’ya ihracat yapıyor.

 

  1. Nazmiye Sabuncuoğlu Arslantürk | Nanu Bedtime Kurucusu

Nazmiye Sabuncuoğlu 1974 Tarsus doğumlu, Tarsus Amarikan Koleji ve İstanbul Üniversitesi Reklamcılık Bölümü mezunudur. 20 yılı aşkın profesyonel iş hayatının ilk yıllarında ünlü reklam ajanslarında müşteri ilişkileri departmanlarında önde gelen markalara hizmet vermiştir. Reklam kariyerin son 14 yılında ortağı olduğu Concept Reklam ajansında Genel Müdür Yardımcısı görevini yapan Sabuncuoğlu, kariyerini 2013 sonlarında noktalayıp; 0-14 yaş bebek ve çocukların kaliteli uykuya kavuşturan ürün ve hizmetlerle odaklanmış kocaman bir rüya ülkesi olan Nanu Bedtime markasını hayata geçirmek üzere çalışmaya başladı. Birkaç yıl öncesinde sadece bir hayal olan Nanu, 2015 Mayıs’ında Göktürk’te açılan ilk mağazasıyla 0-14 yaş grubuna odaklı Türkiye’nin ve dünyanın ilk ve tek uyku markası olarak yerini aldı.

Ülkemizin yaşadığı tüm güçlüklere karşın büyümeyi sürdüren Nanu, 2016 Haziran’ında ikinci mağazasını Kanyon Alışveriş Merkezinde açtı. Markanın ilk yurt dışı pazarı, Ekim 2016’da başlayan satışlarla Dubai oldu. Türkiye’nin ve dünyanın ilk ve tek uyku markası olan Nanu, şimdi diğer pazarlara da girmeye hazırlanıyor.

  1. Dilek Ayan | Fleet Manager Turkey Şirketi Sahibi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatına atılan Dilek Ayan, 2006-2010 yılları arasında kurucu ortağı ve genel müdürlüğünü yaptığı Yönetsel Bilişim Teknolojileri şirketinden ayrılarak zarar eden FMT'nin (Fleet Manager Turkey) tamamını 2011 yılında satın aldı. Geliştirdiği yazılımla 6 yıl gibi kısa bir sürede şirketi global hizmet sunan hem karlılığı ve cirosu hem de marka değeri ve patentleriyle değeri çok yüksek bir konuma taşımayı başardı. Ayan'ın bu başarısı sınırlarımızı da aştı. WEConnect, Dilek Ayan'ın şirketini uluslararası alanda 'En Hızlı Büyüyen İşletme Ödülü'ne aday gösterdi. Dilek Ayan, WeConnect tarafından Uluslararası alanda En Hızlı Büyüyen İşletme Ödülü'ne aday gösterildi. Müşterilerinin ihtiyaçlarını belirleyerek, yenilikçi bir yazılım uygulaması ile şirketi hızla büyüttü. FTM, bugün artık global hizmet sunan hem karlılığı ve cirosu hem de marka değeri ve patentleriyle değeri çok yüksek bir şirket haline geldi. Türkiye'nin yanı sıra Avrupa merkezli müşterilerine hizmet vermek için Londra'da da ofis açan Dilek Ayan'ın hedefi Türkiye ve İngiltere pazarında daha da büyümek.

  1. Zehra Çataltepe | Tazi.ai Kurucu Ortak

İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi’nde profesör olan Zehra Cataltepe aynı zamanda banka, sigorta kuruluşları ve telekominikasyon alanlarında akan veriden devamlı olarak öğrenen yapay öğrenme uygulamaları geliştiren tazi.ai şirketinin eş-kurucusudur. Dr. Çataltepe yüksek lisans ve doktora eğitimini California Institute of Technology’de bilgisayar bilimleri dalında ve yapay öğrenme alanında tamamladı.
Yapay öğrenme algoritmaları ve yazılımları, öznitelik seçimi, aykırılık tespiti, çevrimiçi öğrenme, insan eğitimi için yapay öğrenme, heterojen, zaman serisi ve büyük veriden öğrenme Dr. Çataltepe’nin araştırma konuları arasında yer almaktadır. TÜBİTAK ve AB destekli pekçok projede görev yapan Dr. Çataltepe’nin 14 patenti ve 80’den fazla yayını bulunmaktadır.

  1. Ufuk Tarhan | M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu

ODTÜ Ekonomi mezunu olan Ufuk Tarhan 1982 yılından itibaren ağırlıkla teknoloji, telekomünikasyon ve bilişim şirketlerinde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 2001 krizi sonrasında gerçekleştirdiği cesur, yaratıcı uygulamalar nedeniyle, 2002 yılında, Dünya Gazetesi tarafından “Bilişim Sektörünün En Başarılı İş Kadını” seçildi. 2006’da Türkiye’nin ilk fütürist şirketi M-GEN’i kurdu, girişimci oldu. 2011’de M-GEN Interaktif, Dijital Ajans ve Sosyal Medya hizmetleri de vermeye başladı.  Özellikle “dijitalleşme, sosyal medya” konusunda şirketlere strateji, tasarım-danışmanlık-ajans-eğitim hizmetleri veriyor.  Dijital Pazarlama, marka, konsept stratejileri üzerine özel projeler geliştirip, uyguluyor.

Dünyanın en iyi 100 Kadın Fütüristi listesinde (tek Türk olarak) yer alıyor (Fütüristi listesinde)

Twitter’da mutlaka takip edilmesi gereken 25, Sosyal Medyada en etkin 30 Türk arasında gösteriliyor. ODTÜ'de Future Studies dersleri veriyor. Bahçeşehir, Bilgi ve Kadir Has Üniversitesi Fütürizm Okullarının tasarımcısı ve eğitmeni. Bahçeşehir Ünv.  CO-OP Modelinin Tasarımcısı ve Avatarı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi’nde tez aşamasında olduğu “İnovasyon ve Girişimcilik” master’ı yapmaktadır. Düşlediğin Gelecek, Kişisel Gelecek Planlaması Çalışma Kitaplarının ve To Do or Not to Do'nun yazarıdır.  Fütüristler Derneği 2009-2012 Y.K. Başkanı ve halen Yüksek Danışma Kurulu Üyesi. 1 Mart Gelecek Günü’nün yaratıcısı ve küratörü.  Kagider Yönetim Kurulu Üyesi (Yedek) World Future Society, Association of Professional Futurists Üyesi, The Futurist Türkiye Dergisinin yayın haklarına sahip.

  1. Eren Özmen | Sierra Nevada Corporation Yöneticisi

Özmen, 1980'lerin başında yüksek öğrenimini sürdürmek için Türkiye'den ABD'ye gitti. 1988'de Sierra Nevada Corporation adlı şirkete katıldı. Eşi Fatih Özmen ile birlikte 1994 yılında şirketi satın aldı. Şirket, 20 kişilik küçük çaplı bir firmadan, 3,000’in üzerinde çalışanıyla dört farkı ülke ve 18 eyalette faaliyet gösteren milyar dolarlık küresel bir kuruluşa dönüştü. Sierra Nevada Corporation, kısaca SNC, elektronik, uzay, havacılık, mikro uydu, uçak, iletişim sistemleri ve güneş enerjisi alanlarında faaliyet gösteriyor. SNC, Fast Company tarafından uzay alanındaki en yenilikçi şirketlerden biri olarak kabul edildi. Şirket, 2001 yılında Nevada'da “Yılın En Seçkin Şirketi”, 2009 ve 2011'de “Kuzey Nevada'nın Çalışılabilecek En İyi Şirketi”, 2010 yılında “Florida'nın Çalışılabilecek En İyi Şirketi” ödüllerini aldı. Eren Özmen 2002 yılında “Yılın Rol Kadın Modeli”, 2005 ve 2006'da “Government Computer News” ödüllerine layık görüldü. The International Women Presidents' Organization, SNC'yi ayrıca ABD genelinde kadınların sahip olduğu en hızlı büyüyen 50 şirketten biri olarak açıkladı. The Carnegie Corporation of New York, Özmen’i, “Topluma, kültüre ve ekonominin ilerlelemesine katkı koyan” önemli göçmenler listesine ekledi. Eşiyle birlikte Nevada, Reno Üniversitesi tarafından onursal doktora ile ödüllendirildi. Çift, öğrenciler ve öğretim üyelerinin fikirleri ve yeni girişimlerini destekleyen Nevada Üniversitesi nezdindeki “Girişimciler için Özmen Merkezi”nin bağışlarıyla yeni girişimleri teşvik etmeyi öncelikleri arasında  değerlendiriyor.

 

  1. Nida Bulut | Nida Bulut Jewellery Kurucusu

Nida Bulut Koç Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu, Bilgi Üniversitesi'nde İşletme bölümünde master programına devam eden genç bir tasarımcıdır. Takılara olan tutkusu önemli ölçüde tarihçi olmasından kaynaklanmaktadır.  Markasının ortaya çıkış noktası, tarihi takılara modern çizgiler katarak günlük hayatlarımızda tekrardan yer bulmalarını sağlamaktır.  Bu nedenle koleksiyonlarında, tarihi hikayeleri olan parçalara rastlamak mümkün. Nida Bulut'un Sözleriyle markası: "Tarih mezunu olduğum için en çok tarihten besleniyorum.  Tarihteki savaşlardan efsanelerden çok etkileniyorum.  Bunun yanı sıra tasavvufla ilgiliyim.  Tasavvufta yer alan hikayeleri tasarımlarıma yansıtmaya çalışıyorum.  Bu şekilde insanlar bu tarz mücevherler kullandıkları zaman günlük yaşamlarında kendilerini rahat ve enerjik hissedeceklerini düşünüyorum. Aynı zamanda doğada bulunan renklerden de esinleniyorum." "Mücevher benim için anıları hayatta tutabilmenin bir yoludur. Tasarımlarımız mücevherin ötesine geçiyor..."

  1.  Emine Erdem | KAGİDER Başkan Yardımcısı

1959’da İstanbul’da doğan Emine Erdem Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine Erdem Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk Danışmanı olarak devam etmekte ve 1990 yılından beri Türk Hava Yolları’nda Müşavir Avukat olarak görev yapmaktadır. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu 2008-2010 dönemi başkanlığını yapan Erdem, Avrupa Soroptimist Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olup, 2015-2017 dönemi Avrupa Başkan Yardımcısı’dır. 20. Uluslararası Soroptimist Kongresi’nin başkanlığını yapmıştır. 2013 yılından beri Yönetim Kurulu Üyesi olduğu KAGİDER’de Networking Strateji Grubu Sorumlusu’dur. Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER)Üyesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Üyesi, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatör Yardımcısı ve UNESCO Küresel Etik ve Sürdürülebilir Kalkınma İstanbul Merkezi kurucularındandır. “Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi Eşitlik Komisyonu Toplantısı” (2009), 6. Dünya Su Forumu (2012) ve Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu Kongresi (2013) gibi birçok uluslararası toplantıya konuşmacı olarak katılmıştır.

 Kadın girişimcilerin her gün büyüyen ailesi ile ilgili yeni haberler için bizi takipte kalınız. 

Yasemin İrem Solak /ODTÜ İktisat

Yazar

Yasemin İrem Solak

ODTÜ
İktisat
2. sınıf

İlgİlİ Yazılar

Silikon Vadisi'nde Bir Gezgin!

Silikon Vadisi'nde Bir Gezgin!

İlham Veren 10 Girişimci Kadın

İlham Veren 10 Girişimci Kadın

Dünya Devi Aplikasyon: Uber

Dünya Devi Aplikasyon: Uber

0 Yorum

Yorum Yaz