İnsan Kaynakları Yönetiminde Bigdata'nın Önemi
İnsan Kaynakları Yönetiminde Bigdata'nın Önemi

İnsan Kaynakları Yönetimi günümüzde bütün organizasyonlar için büyük önem teşkil etmektedir. Firmanın ulaşmak istediği amaç ne olursa olsun, o amaca giden yolda işlerin sorunsuz yürüyebilmesi için en başta çalışanlarla ilgili sorunların minimuma indirilmesi gerekir. İnsan Kaynakları departmanı da burada devreye girer ve olası sorunlara tedbirler alıp gerektiğinde çözüm üretmeye çalışır. Big data ise tüm departmanların süreçlerini ve performanslarını iyileştirmek için kullanılabilir. Peki İnsan Kaynakları departmanı neden Big data’yı kullanmalı, gelin hep birlikte bakalım.

1) Yetenek ve Performans Analizleri
İnsan Kaynakları Yönetimi’nde verimliliği maksimuma ulaştırmak büyük önem taşır. Bu hedef doğrultusunda da şirketler, büyümeye katkıda bulunmayan unsurlardan kurtulmalı ve en iyi performans gösterenleri ödüllendirmelidir. Yani, herkesin performansına göre muamele göreceği bir düzenden bahsediyoruz burada, Big data da tam bu noktada çalışanlarla ilgili süreç boyunca veri takibini sağlayarak istenilen sonuca götürüyor. Gereken ve uygun durumlarda da performansı arttırmak adına İnsan Kaynakları’na büyük görev düşüyor. Yine bu noktada da Big data’nın sağladığı performans takibi oldukça kıymetli.

insan kaynaklarında big data önemi

2) Değer Katacak Eğitimler Gerçekleştirme
Eğitimler, şüphesiz ki çalışanların mesleki gelişiminin önemli bir parçası. Düzenli olarak sunulan eğitimler ve diğer gelişim fırsatları, kuruluşun bütün süreçlerinde iyileşmeye önayak oluyor. Burada en önemli nokta doğru eğitimi seçmek, aksi takdirde katma değer sağlamayan ve hatta ekstra bir maliyete yol açan eğitimler söz konusu oluyor. Bu tercih noktasında ve uzun vadede en çok fayda sağlayacak yolu belirlemede Big data devreye giriyor ve gerekli takip ve istatistikleri sağlıyor.

3) Daha Etkili İşe Alım Süreçleri
İşleri doğru bir şekilde yürütebilmek için en başta doğru kişilerle çalışıyor olmak gerekiyor. İşe alım süreçleri bu noktada çok büyük öneme sahip. Bu sürecin ardından yapılan yanlış bir tercih uzun süreli ve büyük ölçüde zararlar ortaya koyuyor maalesef. Şirketler, yetenek boru hattını ve içgüdüleri veya aynı biçimlendirilmiş özgeçmişleri Big data sayesinde takip edebilme imkanı buluyor ve böylece daha doğru kararlar ve dolayısıyla daha uygun bir çalışan profiliyle olası pürüzlerden kaçınmış oluyor.

insan kaynakları

4) Minimum Çalışan Kaybetme Sorunu
Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından biri de iyi çalışanı şirkette tutamama durumu. Bu çalışan kaybı ne yazık ki şirkete maddi ve manevi anlamda zarar veriyor. Big data hangi durumlarda işten ayrılmanın gerçekleştiği ve hangi durumlarda çalışanın şirkette kalmaya daha eğilimli olduğu ile ilgili kalıplar ortaya koyuyor. Böylece şirketler eldeki bilgilere göre bu kaybı minimuma indirecek çalışan tutma modelleri geliştirebiliyorlar.

Kardelen Eylül Koçak | ODTÜ İşletme

Yazar

ODTÜ İşletme Topluluğu

ODTÜ
İşletme

İlgİlİ Yazılar

Mitolojiden İlham Alan 7 Büyük Marka!

Mitolojiden İlham Alan 7 Büyük Marka!

Türk Fast Food Tarihine Kısa Bir Bakış

Türk Fast Food Tarihine Kısa Bir Bakış

0 Yorum

Yorum Yaz